Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros s Paulsonem v čele býčích sázek na španělský nemovitostní trh

Soros s Paulsonem v čele býčích sázek na španělský nemovitostní trh

11.3.2014 18:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Hedgeové investiční superhvězdy George Soros a John Paulson přesouvají část svých prostředků do Evropy. Konkrétně do španělské investiční společnosti Hispania, která se zaměří na nákupní příležitosti oživujícího se nemovitostního trhu. Kupují v něm majoritní za částku dosahující více než 180 mil. EUR. Přidávají se tak k početné skupině „býků“ cílících na trh, který před pěti lety srazil jihoevropskou zemi na hospodářská kolena. Analytici jim dávají za pravdu a stejně jako nová data naznačují – sektor si zaslouží bližší prozkoumání.

Španělský nemovitostní trh se probouzí z dlouhotrvající letargie. Investoři v minulém roce utratili téměř 5 mld. EUR za nemovitosti, což je více než dvojnásobek hodnoty oproti předchozímu kalendářnímu roku. Poptávka roste především po komerčních nemovitostech. Poradenská společnost Savills odhadla rozsah investic do této oblasti v roce 2013 na více než trojnásobnou hodnotu (850 mil. EUR) oproti 2012. I proto ceny nemovitostí v posledních kvartálech minulého roku začaly obracet trend a poprvé od 2010 rostly.

Náklonost španělským nemovitostem projevují především zahraniční investiční fondy, které chtějí využít příznivějších cen. Během boomu v letech 2004 až 2008 ceny domů zhodnotily o 44 %, aby následně ztratily třetinu při splasknutí cenové bubliny. Stejně tak hodlají těžit ze zvýšeného zájmu o komerční prostory ve velkých městech v čele s Barcelonou a Madridem. Právě v hlavním městě narostlo využití kancelářských objektů během minulého roku o zhruba 35 %.

Potenciál skýtají nejen samotné objekty, ale také odkup půjček, které některé banky nabízí ve snaze naplnit regulatorní požadavky ECB. Tyto půjčky bývají zabaleny ve formě finančních derivátů a právě jejich výkonnost roztočila dominový efekt před krizí. Pro některé fondy jsou i přesto velkým lákadlem, neboť se prodávají za menší hodnotu, než je hodnota poskytnutých půjček. V případě zlepšené platební morálky pak nabízejí příležitost inkasa výrazně zajímavějších zisků.

Přestože nemovitostní trh oživuje, situace není až tak jednoznačná. Španělská makroekonomická data totiž nejsou zcela pozitivní. Bankovní sektor stále budí rozpaky po znárodnění významných bank koncem roku 2012. Ačkoliv Španělsko úspěšně vystoupilo z bailoutové záchrany a dokázalo snížit výnos svých dluhopisů (tedy zjednodušit obsluhu státního dluhu), nadále vykazuje pomalé mezikvartální tempo růstu a dokonce pokles HDP v meziročním vyjádření. Vysoká nezaměstnanost se má navíc dle MMF i navzdory proklamaci španělské vlády udržet na hodnotách okolo 25 %.

Proto klíčovou otázkou zůstává, zda je investice do nemovitostního trhu sázkou na makroekonomická data, nebo spíše uložením peněz do fundamentálně podhodnoceného aktiva. A právě George Soros možná zná odpověď. Již minulý měsíc investoval do amerického nemovitostního fondu, který cílí na objekty ve Španělsku, Irsku a Velké Británii. U všech zemí jsou nemovitosti pod lupou investorů kvůli neudržitelnému výkyvu od vnitřní hodnoty. A že Soros takovou odchylku dokáže odhalit, ukázal jeho slavný útok na britskou libru.

(Zdroje: cnbbc, businessweek, bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data