Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v lednu: Na vlně zahraniční poptávky

Průmyslová výroba v lednu: Na vlně zahraniční poptávky

14.03.2014 9:41
Autor: David Marek

Stejně jako zahraniční obchod i data z průmyslu potvrzují, že oživení české ekonomiky na začátku letošního roku pokračovalo. Stejný trend není náhodou, společným faktorem v pozadí je zlepšení ekonomické situace v Evropě. Objem průmyslové produkce se v lednu meziročně zvýšil o 5,5 procenta. Průmysl roste již sedm měsíců v řadě.

Klíčový příspěvek ke zlepšení celkových statistik přinesly automobilky. Jejich produkce se ve srovnání s loňským rokem zvýšila o 15 procent. S automobilovým průmyslem je spojena řada dalších odvětví. Proto není divu, že se produkce pryžových a plastových výrobků také výrazně zvýšila (11,9 procenta). Teplá zima nesvědčila energetice: letošní leden byl v průměru o 3,3 stupně teplejší než je dlouhodobý průměr (největší teplotní odchylka za posledních 5 let) a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla klesla o 2,3 procenta.

Za povšimnutí stojí skutečnost, že se otočil trend ve vývoji zaměstnanosti v průmyslu. Dosud zaměstnanost klesala, v lednu se však poprvé po roce a půl zvýšila, byť prozatím pouze o 0,6 procenta. Zároveň se znatelně zvýšila průměrná mzda, meziročně stoupla o 4,6 procenta.

Výhled do dalších měsíců zůstává příznivý. Objem nových zakázek meziročně stoupl o 12,6 procenta, přičemž zahraniční zakázky vzrostly o 20,7 procenta. Pozitivní indikací je také únorové zvýšení indexu nákupních manažerů na 56,5 bodu, tj. tříleté maximum. Za celý letošní rok prozatím prognóza ukazuje na zvýšení průmyslové produkce o 4,5 procenta.


Váš názor
  • Proč jsme ale čekali na poptávku ze zahraničí?
    14.03.2014 12:32

    Kdyby ČNB vytiskla peníze na stavbu dálnic, tak by krize byla slabší. V situaci, kdy se ČNB bojí deflace, tak je tištění peněz nejlepší varianta. Máme nezávislou ČNB, ale málo odvážné bankéře. Chápu, že musí poslouchat kritiku od Klause, ale k tomu lze jen dodat, že Klaus naprosto shazuje těmito nesmysly sám sebe. Měl už by sedět na nočníku a ne mít prostor v médiích.
    PaPe3814
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů