Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharsko zahájilo proces odnětí licence zahraničním distributorům elektřiny včetně ČEZ

Bulharsko zahájilo proces odnětí licence zahraničním distributorům elektřiny včetně ČEZ

19.03.2014 13:35, aktualizováno: 19.3. 14:47
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Bulharský energetický regulátor DKEVR zahájil na svém dnešním jednání proces odnětí licence trojici zahraničních distributorů elektřiny v zemi. Těmi jsou české společnosti ČEZ a Energo Pro a rakouská EVN. Trojici bylo dle zprávy Reuters s odkazem na DKEVR stanoveno ultimátum do konce dnešního dne na to, aby zaplatily údajně dlužnou částku celkem 318 milionů leva (cca 226,5 mil. USD) státní energetické společnosti NEK, v opačném případě riskují ztrátu licence.

Vyjádření společnosti ČEZ:
"Především je třeba zdůraznit, že se celá situace nijak netýká naší distribuční společnosti, ale té mnohem menší, obchodní. Oficiální stanovisko od regulátora, který je jako jediný oprávněný rozhodovat ve věci licence, v tomto případě na prodej elektřiny, jsme zatím neobdrželi. Pokud se tak stane, provedeme důkladnou právní analýzu, ke které se posléze vyjádříme. Připomíná nám to však situaci z minulého roku, kdy bylo řízení o odebrání licence zahájeno na základě politického výroku a po čase se ukázalo, že k odebrání licence neexistuje důvod. Již dříve jsme na tento způsob zahájení procedury odebrání licence podali stížnost k Evropské komisi, protože je v rozporu s národním i evropským energetickým regulačním rámcem, a jsme připraveni se znovu bránit všemi možnými způsoby. Takový postup velmi poškozuje investorské prostředí v zemi. Trváme na tom, že k odebrání licence neexistuje žádný důvod, ČEZ vždy postupoval plně v souladu s bulharskou legislativou. Celý problém vyvěrá ze špatně nastaveného systému podpory obnovitelných zdrojů v Bulharsku."

„Státní regulatorní komise pro vodárenství a energetiku (DKEVR) zahájila proceduru odnětí licence pro veřejné dodávky elektřiny, vydané společnostem EVN Bulgaria Electricity, CEZ Electro Bulgaria a Energo-Pro sales,“ oznámila komise v prohlášení. Všechny společnosti opakovaně odmítají jakékoli pochybení a naopak varují, že sama NEK, která se potýká s existenčními potížemi kvůli zadlužení přesahujícímu dvě miliardy leva ke konci loňského roku, dluží distribučním společnostem peníze za instalace větrných a solárních zdrojů.

„Rozhodnutí DKEVR jako nezávislého regulačního úřadu je důsledkem potřeby ukončení nelegálních aktivit tří společností a zajištění běžného fungování bulharského energetického systému. Po posouzení požadavků, vznesených NEK vůči EVN, CEZ a Energo-Pro, byla zjištěna provinění,“ uvedla DKEVR. Bulharská strana tvrdí, že do této chvíle distributoři dluží NEK dohromady 347,6 milionu leva. Podle DKEVR neplacení průběžných plateb vede k zablokování činnosti NEK a nemožnosti, aby ona platila své závazky vůči producentům energií, čímž je vytvořeno reálné riziko pro bezpečnost celého energetického systému země.

Regulátor tvrdí, že ČEZ dluží státní energetice NEK celkem 67,3 milionů leva, EVN celkem 216,6 milionu leva, Energo-Pro pak 63,7 milionu leva. Proti těmto údajně dlužným částkám DKEVR stanovil sedmidenní lhůtu na nápravu všech provinění a 14denní lhůtu na to, aby v písemné podobě společnosti prezentovaly své postoje. DKEVR stanovila na 7. dubna datum dalšího jednání regulátora v této věci. 

Současný ministr hospodářství a energetiky Dragomir Stoynev k situaci uvedl, že „jakkoli se dosud vyhýbal kritice předchozí vlády, nyní musí říci, že právě ona nese zodpovědnost za kritickou situaci v bulharské energetice“. Vláda premiéra Borisova loni kvůli vysokým účtům za enegie, které přerostly v celonárodní nepokoje, padla. Uvedl, že „se podivuje nad myšlenkami jeho předchůdce Dobreva“ s tím, že jednou z nich bylo odčerpání prostředků, údajně vyhrazených na plynovod South Stream, směrem ke státní energetické společnosti. Uvedl, že takové prostředky nikdy vyčleněny nebyly.

Šéf DKEVR Boyan Boev před dnešním jednáním komise uvedl, že si umí představit navýšení cen elektřiny v zemi, pokud si distribuční společnosti obhájí své výdaje a jejich růst. Lokální rádio DARIK citovalo šéfa místní distribuční společnost EVN s tím, že NEK dluží EVN zhruba 248 milionů leva. Také ČEZ uvedl, že NEK je distributorovi dlužna. Lokální ČEZ včera zaplatil NEK částku 8,07 milionu leva s tím, že do konce měsíce uskuteční další dvě platby. EVN oznámila, že NEK zaplatí 32 milionů leva a platbu označila za „pomoc pro krátkodobou likviditu NEK“. Bulharská strana platbu ale právě kvůli tomuto jejímu označení nepřijala. Bulharská média stále výrazněji informují, že NEK stojí před bankrotem.

(Zdroj: FOCUS, Novinite, Reuters, DKEVR)

Vše kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na prokliku níže:

CEZ07.jpg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2021
17:57Most přes Mississippi
17:29Akcie v úvodu týdne otočily vzhůru. Do výkonu sektorů promlouvají výnosy  
17:22Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci k 26. červnu
16:14Nejméně citlivé na globální cyklus jsou USA, nejvíce Latinská Amerika. Proč?
15:43ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:56Bubliny přináší i pozitiva, pár rysů mají vždy společných, říká stratég Morgan Stanley
13:48ČEZ zahájil bezpečnostní posouzení uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Ruský Rosatom a čínskou CGN neoslovil
12:15Týdenní výhled: Fed míchá kartami, ČNB se chystá zvednout sazby  
12:01Evropa překonala negativní úvod, hlavním tématem zůstává Fed  
10:33Ve druhé polovině roku výrazný inflační obrat, tvrdí ekonom Rosenberg. Růstové tituly opět potáhnou
10:30Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají
9:15Rozbřesk: Týden ve znamení ČNB - čekáme první růst sazeb
8:52Evropské burzy mohou začít týden výprodejem. Jirásková z PPF varovala před snahami zabránit fúzi  
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu