Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak dopadá nový občanský zákoník do hospodářské soutěže?

Jak dopadá nový občanský zákoník do hospodářské soutěže?

31.3.2014 5:30
Autor: Martin Vráb, KŠB

Prvním z nich je takzvaná zakázaná konkurenční doložka. Do platnosti NOZ právní řád neobsahoval obecné ustanovení o konkurenční doložce. Pouze právní úprava smlouvy o obchodním zastoupení obsahovala některá speciální pravidla. Na co je tedy třeba si při sjednávaní konkurenční doložky podle NOZ dávat pozor? Především je nutné sjednat území, okruh činnosti nebo okruh osob, kterých se zákaz soutěžní činnosti týká. Zakazuje se konkurenční doložka ujednaná na neurčitou dobu nebo na dobu delší než pět let. V případě porušení tohoto zákazu nastoupí právní fikce, že doložka byla ujednáním na pět let. Soudu se přitom dává pravomoc omezit, zrušit nebo prohlásit za neplatnou, konkurenční doložku omezující zavázanou stranu více, než vyžaduje potřebná ochrana oprávněné strany, podobně jako tomu bylo v případě konkurenční doložky v rámci obchodního zastoupení v obchodním zákoníku.

V NOZ je dála zakotvena nová skutková podstata dotěrného obtěžování, která reflektuje potřebu ochrany před jevem, který stále častěji zasahuje do soukromé sféry právnických a fyzických osob. Dotěrné obtěžování představuje sdělování údajů či nabídku zboží nebo služeb osobám, jež si takovou činnost zjevně nepřejí. Sdělovanými údaji se pak rozumí údaje o soutěžiteli, zboží nebo službách, a to s využitím telefonu, faxového přístroje, elektronické pošty nebo podobných prostředků. Skutková podstata dotěrného obtěžování dále dopadá i na sdělování reklamy, při kterém její původce utají nebo zastře údaje, podle nichž ho lze zjistit, a neuvede, kde příjemce může bez zvláštních nákladů přikázat ukončení reklamy. Zmíněnou právní úpravu lze jistě uvítat, neboť zamýšlí poskytnout ochranu i proti v současné době rozšířenému a negativnímu  fenoménu reklamních spamů. Nicméně příjemci sdělení musí zjevně projevit svou vůli, že si sdělování výše uvedených údajů nepřejí. Ve vztahu k dotěrnému obtěžování se připouští možnost uplatnit právo, aby se rušitel nekalé soutěže zdržel nebo aby odstranil závadný stav, též právnické osobě oprávněné hájit zájmy soutěžitelů nebo zákazníků.  

Další rozšíření prostředků právní ochrany se dotýká osob, jejichž právo bylo ohroženo nebo porušeno nedovoleným omezením soutěže, tedy jednáním v rozporu se zákonem o ochraně hospodářské soutěže (např. uzavřením a plněním kartelové dohody, zneužitím dominantního postavení apod.). Osoby, jejichž právo bylo ohroženo nebo porušeno nedovoleným omezením soutěže, mohou na rušiteli požadovat, aby se omezování soutěže zdržel nebo aby odstranil závadný stav. Dále mohou požadovat přiměřené zadostiučinění, náhradu škody a vydání bezdůvodného obohacení. Zvolená konstrukce ovšem může přinést výkladová obtíže, pokud jde o otázku charakteru ohroženého nebo porušeného práva. NOZ totiž na rozdíl od předchozí právní úpravy již výslovně nezmiňuje právo soutěžitelů na svobodné rozvíjení jejich soutěžní činnosti. Na druhou stranu nelze vyloučit možnost, že toto právo bude ze strany soudů dovozeno na základě například obecného zákazu omezení soutěže, jak je zakotven v NOZ.

Nová právní úprava dotěrného obtěžování a právních prostředků ochrany proti nedovolenému omezení soutěže jistě reflektuje legitimní společenské zájmy. Otázku, zda dojde k jejich uspokojivému naplnění, ovšem zodpoví až následná aplikační praxe především ze strany soudů.

 

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data