Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kolektivistická vláda slibuje nebe, ale přináší peklo

Kolektivistická vláda slibuje nebe, ale přináší peklo

10.04.2014 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Většinu svého života jsem zasvětil snaze o pochopení toho, co lidem umožňuje zlepšit jejich životy. Jde o principy svobodné společnosti, které formovaly můj život, život mé rodiny, společnosti a celé Ameriky. Bohužel je to nyní sama naše vláda, která útočí na slušnost, respekt, rovnost před právem a osobní svobodu. Jestliže chceme obnovit naši svobodnou společnost a udržet náš blahobyt a příležitosti pro všechny, musíme za tyto principy bojovat. Já sám to dělám déle než 50 let, a to zejména za pomoci vzdělávání. V posledních deseti letech jsem ale pochopil, že je nutná i angažovanost v politice.

Skutečně svobodná společnost je založena na respektu lidí a toho, čeho si váží. Pokud si v takové společnosti nějaká firma neváží svého zákazníka, padne, a padne právem. To samé by mělo platit o vládě, která si neváží svých občanů. Současná vláda hluboce věří tomu, že občanům nelze důvěřovat v tom, že jsou schopni postarat se sami o své životy a vláda to proto musí dělat za ně. To je podstatou velké vlády a kolektivismu. Thomas Jefferson před 200 lety varoval předtím, že k tomu dojde. Věděl také, že žádná vláda nemůže životy lidí zlepšit. Čím více to zkouší, tím větší je následná pohroma. Kolektivismus slibuje nebe, ale přináší peklo. Kolektivisté nepodporují otevřenou debatu, namísto toho se snaží o diskreditaci a zastrašování těch, kteří nesouhlasí. Podobný přístup úspěšně sledovala řada despotů. Jde o protiklad toho, co by se mělo dít ve svobodné společnosti a známku skutečnosti, že kolektivisté neznají ty správné odpovědi.

Jsem obviňován z toho, že se snažím využít systém a mé společnosti znečišťují životní prostředí a nedodržují bezpečnostní standardy. Pravda je taková, že naše rafinérie patří mezi ty, které životní prostředí znečišťují nejméně. Počet nehod je mnohem níž, než leží průměr u porovnatelných odvětví. Získali jsme více než 700 ocenění za přístup k životnímu prostředí. Nevyužívám systém, naopak se snažím o potlačení politických výhod pro vyvolené, různých dotací a ochranářských opatření. Tedy toho, co prospívá jen bohatým a mocným.

Spojené státy se nyní nacházejí v situaci, kdy dochází k ničení hodnot, potlačení inovace a posunu milionů lidí do chudoby a beznaděje. To nastává, když se zvolení politici domnívají, že lidské životy je třeba řídit. Více vlády ale znamená méně svobody a láska k ní je tím základním ideálem USA. Jsem přesvědčen, že většina Američanů se stejně jako já domnívá, že se za ni vyplatí bojovat.

Autorem je Charles G. Koch, který stojí v čele Koch Industries.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 •  
  10.04.2014 15:57

  Aniž bych teď rozebíral článek Zdraví a nějak snižoval význam socio-ekonomických témat tam uvedených, rád bych podotkl, že článek Ch.G.Kocha je trochu o něčem jiném. Vychází z toho, že kolektivistické , socialistické a další krajní levicové strany slibují lehce dosažitelný ráj na Zemi, lidé jim to rádi věří, ale realitu tyto sliby nikdy nenaplňují. My, co si socialismus pamatujeme a aby to bylo stylové srovnání, máme v paměti to třeba i to, že západoněmecký nezaměstnaný na podpoře, měl vyšší životní úroveň než socialistický pracující a to vč. zdravotní péče a důchodového zabezpečení, o osobních svobodách a lidských právech ani nemluvě. Osobně vzpomínám, že v 80.letech po zaplacení stravy, dopravy, atd. jsem za měsíc práce ve fabrice ušetřil na 1 boty tenkrát populární značky Prestige (botasky). Po roce 1989, kdy jsme mohli vyjet poprvé za hranice kapitalistického tábora, když jsme předtím řádku let byli masírováni propagandou o lidech pod mostem, jsme v Rakousku viděli, že s našimi pytlíkovými polévkami a balenými svačinami, jsme vlastně, v porovnání s místním obyvatelstvem, byli těmi chudými my, ze země, kde komunisté tvrdili, že jim jde především o nás obyčejné lidi. Zdravotní péče byla tvz. zadarmo, ale podle toho také často vypadala. Není náhodou, že dnešní průměrný věk vzrostl u mužů o 5 a u žen o 8 let. V Evropě jsme zvyklí na větší míru sociální participace a podle mne je to v pořádku, ale je také důležité věci nazývat pravými jmény a nenechat si dirigovat naše životy víc než je potřebné, a už vůbec ne se nechat levicovými slibovači nechat znovu doběhnout. Neboť nikdo neumí rychleji ve svůj prospěch použít peníze, vydělané naší prací. Realita komunistických států a kvalita života normálních lidí je po obelhání obyvatelstva vlastně vždy stejná a to ubohá (zářný příklad dotažený důsledně do "Světlých zítřků jako Kuba,Sev.Korea - téměř hladomor, masové popravy, Jižní Korea - vyšší životní úroveň než v ČR - i když samozřejmě i s jevy jako je nezaměstnanost). Takže i když nadáváme a to často oprávněně, tak srovnávejme, přemýšlejme a neztrácejme paměť.
  v.marik
 • Zdraví
  10.04.2014 11:50

  No nevím, vy všichni co tu píšete asi máte práci a jste mladí. Tak to neřešíte. Ovšem u nás je 610 000 nezaměstnaných ,na 1 volné pracovní místo připadá asi 15 zájemců. U lidí nad 50 let je v ČR míra nezaměstnanosti 25 %. Představte si, že je vám 58 let, vyhodí vás z práce, vy jste na pracáku, ale už vás nikdo nechce. Nejste už tak rychlý, už vám to tak nepálí ,firmy raději vezmou někoho kolem 25 let, vy berete rok podporu a pak vás vyřadí. Dostanete sociální dávky, ty ale nestačí na zaplacení bytu a energií = končíte na ulici a když nemáte zdravotní pojištění, nikde vás ani neošetří. Dříve, když byl někdo hodně starý a už nemohl do práce na poli, tak šel "na vejminek" = děti mu poskytly jednu místnost, on zametal dvůr, naštípal dřevo na otop, poklidil slepice a králíky, pohlídal děti, nakoupil,... na víc už neměl. Dnes v bytě v paneláku si tohle lze těžko představit , aby jste si tam drželi 80 letou babičku a dědu na hlídání dětí . Dnes vejminky neexistují, takže buď v práci musíš táhnout na 120 % a nebo si chcípni někde bez jakékoli pomoci, tak to myslíte ???
  Xiluodu Dam
 •  
  10.04.2014 9:43

  STÁT vznikl na ochranu proti zlodějům-vnitřní bezpečnost a proti vnějšímu nepříteli-armáda.Nevznikl na to,aby socialisticky přerozděloval.To z něj udělali neschopní a všehoschopní.Ti první aby těžili z vědomostí a práce druhých-v malém a ti druzí,aby ty pracovité mohli ovládat a okrádat ve velkém
  Největší zloděj je stát
 •  
  10.04.2014 9:39

  TO JE PROSTĚ FAKT.Povinné zdravotní pojištění je zlo.Nikdy není možné svět spasit a toto jen nahrává neúměrnému množení sociálů-nemocných degenerativními chorobami,které potom "stát všelidovou daní spasí".Odnímá tím odpovědnost člověka za svůj život,svoje zdraví-proč se starat,když pak zajdu do servisu stát,a z USA udělají klasickou evropskou socialistickou republiku.POJIŠTĚNÍ je prostě pojištění.Povinné zdravotní pojištění je DAŇ.A když na ni dotyčný nemá,tak se stát postará,aby se vybrala.třeba i tím,že se na dotyčného vydá exekuce.To je víc státu a povinná DAŇ.Stát je zlo a nikdy nikomu stát život nezlepšil.Naše tři vlny transformace ať jsou pro nás vykřičníkem. 1 vlna-rozkradení státního majetku se souhlasem státu 2 vlna-zadlužení a vykradení dluhopisy státní kasy-přes 2 biliony korun 3 vlna bude-z důvodu DANÍ okrádání soukromých osob o jeho majetek,protože stát musí na ty svoje zlodějny VYBRAT.Proto si dejte pozor na svoje majetky.Stát-zloděj nikdy nespí. MUSÍ DĚLAT "DOBRO".
  Největší zloděj je stát
 • Regulace
  10.04.2014 8:45

  Jsou to sice hezké myšlenky , ale já považuji státní regulace za nutné. V USA asi 50 milionů lidí nemělo zdravotní pojištění = počet obyvatel Anglie. Někteří ho mít sami nechtěli, ale miliony lidí na něj prostě finančně nedosáhli. To mají být v nejvyspělejší ekonomice světa ve 21 století desítky milionů lidí bez zdravotního pojištění ?? Takže až budete mít ve Washingtonu zápal plic a 40 stupňové horečky, tak v lednu při mínus 15 ve sněhu budete s prosíkem objíždět doktory a všude vás budou vyhazovat na dlažbu, protože budete bez pojištění. Až nakonec někde zhebnete v roští za popelnicí ??? Když můžou USA ročně vydávat 700 miliard Dolarů na zbrojení = 14 bilionů Kč , tak se snad můžou postarat i o své chudé. Náklady na zbytečné války v Iráku a Afganistánu = 1 bilion USD = 20 bilionů Kč.
  Xiluodu Dam
  • Re: Regulace
   10.04.2014 11:22

   kdo celý život nepracoval, kdo se už od dětství nic nenaučil, kdo nemá odpovědnost sám za sebe nemůže mít stejnou péči jako ten, kdo se snaží a pracuje. Jinak nikdo hromadně v USA nehyne na rýmu ani na chřipku. Ale výměnu kloubů samozřejmě nedostane ten, kdo celý život nedal do zdravotní kasy ani haléř. Neboj se, brzy to bude i u nás. Tempo zadlužování státu nás k tomu již brzy přivede. Kdo soucítí ať jim posílá svou výplatu. Já s nimi soucítím, tak jim nabízím práci. Ale oni nemají zájem o práci, oni chtějí jen ty peníze a služby.
   oradapoisson
 • ..nejsme ovce
  10.04.2014 8:12

  Výstižný článek, není co dodat, jen podepsat. Bohužel, nevzdělaní a ti, co vždy stáli a stojí na druhém břehu, tam kde se svoboda často nepotkává, buď v komunistické nebe bez osobní zodpovědnosti a přičinění sami věří, nebo ho alespoň většinou z potrefených důvodů propagují. Zapomínají, nebo si nechtějí vzpomenout, že lidská práva a osobní svobody nikdy do slovníku krajní levice nepatřily. A takových občanů je dost u nás i v EU...
  v.marik
Aktuální komentáře
19.04.2021
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)