Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Beneš (ČEZ): Zrušení tendru na Temelín otevírá cestu k zahraničním akvizicím

Beneš (ČEZ): Zrušení tendru na Temelín otevírá cestu k zahraničním akvizicím

29.4.2014 11:01, aktualizováno: 29.4. 11:29

Aktualizováno

Rozhodnutí elektrárenské společnosti ČEZ o ukončení tendru na rozšíření Jaderné elektrárny temelín otevírá cestu akvizicím, uvedl generální ředitel ČEZu (585,8 CZK, -0,71%) Daniel Beneš v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Případné cíle akvizice aktiv spatřuje v sousedních zemích, za zajímavá označil Vatenfall v Německu a Slovenské Elektrárne, v současnosti v rukou italské Enel.

Možnosti nákupu aktiv se podle Beneše nabízejí kromě Německa a Slovenska také v Polsku, zatímco v tuzemsku tempo investování v následujících několika letech ochladne.

„Největší chybou v historii společnosti bylo, že jsme nezrealizovali koupi Slovenské Elektrárne. Kdyby se to bývalo podařilo, ČEZ by dnes byl v naprosto odlišné pozici. Pokud by tato aktiva byla na prodej, zahájíme intenzivní jednání,“ řekl Beneš. ČEZ podal nabídku na koupi 66% podílu ve slovenské energetice v roce 2004. Slovenská aktiva Enelu však podle mluvčí v současnosti  na prodej nejsou.

ČEZ rozhodl o zrušení tendru na dostavbu dvou bloků v JE Temelín 10. dubna poté, co vláda odmítla garantovat ceny elektřiny, tedy ziskovost projektu. Podle Beneše je výstavba jaderných bloků bez státní podpory nemožná. Rozhodnutí ukončit tendr nicméně podle něj neznamená konec jaderné energetiky v ČR, kde je 40 procent roční výroby elektřiny zajišťováno právě dvojicí jaderných elektráren. Společnost si dopřává jistý „čas na rozmyšlenou“ a vláda má mít o budoucnosti jaderného sektoru u nás jasněji do konce roku.

Do centra zájmu dostává cílené prodloužení životnosti elektrárny v Dukovanech alespoň do roku 2025, hovoří se také o možnosti výstavby nových bloků v této elektrárně. Podle Beneše by bylo v případě možné výstavby nového bloku JE Dukovany vhodnější soutěžit o výstavbu po jednotlivých blocích, ne po dvou najednou jako v ukončeném tendru v Temelíně.

Beneš pro Bloomberg řekl, že společnost v současnosti neplánuje žádnou investici do výrobních aktiv na tuzemském trhu a raději se hodlá soustředit na rozvoj provozu a služeb s cílem rozšířit portfolio zákazníků.

Akcie ČEZu i po rally způsobené zrušením tendru stále obchodují s diskontem vůči svým konkurentům v západní Evropě. Úroveň ukazatele PE na hladině 11,2násobku zaostává za 14,1násobkem pro Stoxx 600 Utilities Index, do něhož akcie ČEZu spadají od loňského září. „Vnímání ČEZu bylo dlouhodobě ovlivňováno plánovaným tendrem, který nebyl dobrou zprávou pro investory, které příliš nezajímá, co bude v roce 2030. Uvidíme, jak rychle nás tito začnou vnímat jako západoevropskou firmu,“ dodal Beneš.

(Zdroj: Bloomberg)


Čtěte více:

Sobotka: Nevím o důvodech pro zastavení tendru na Temelín. Ani o garancích
19.3.2014 8:25
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) neví o důvodech pro zastavení miliardo...
ČEZ by měl akcionářům vyplatit 100 % zisku, požaduje MF Babiš (+ komentář)
24.3.2014 8:36
Tuzemská energetická společnost ČEZ by za loňský rok mohla akcionářům ...
ČEZ - Babiš navrhuje výplatu 100 procent zisků /POZITIVNÍ/
24.3.2014 9:25
Energetická společnost ČEZ by za loňský rok mohla akcionářům vyplatit ...
Šéf ČEZ Beneš: Temelín bez státní podpory nedostavíme (+komentář)
7.4.2014 17:40
Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš si nedovede...
Šéf ČEZ: Radikální změna dividendy zablokuje Temelín, bez podpory státu také nebude
9.4.2014 14:45
České republice hrozí po roce 2030 významný deficit výroby elektřiny p...
ČEZ ruší tendr na dostavbu JE Temelín
10.4.2014 11:43
Tuzemská energetika ČEZ dnes informovala o zrušení tendru na dostavbu ...
ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu Temelína (+ změna cílové ceny)
10.4.2014 12:24
Společnost ČEZ (558 CZK, 2,20%) zrušila zadávací řízení na dostavbu dv...
Pačes (ČEZ): Vláda se otrkává, nakonec na garance kývne
14.4.2014 10:21
Vláda se v několika nejbližších letech vrátí k otázce výstavby jaderný...
Moody's: Zrušení tendru na Temelín je plus pro rating ČEZu, dividenda rizikem
15.4.2014 8:33
Rozhodnutí české energetické společnosti ČEZ zrušit veřejný tendr na v...
ČEZ navrhl dividendu 40 Kč. Akcie reagují až 4% poklesem (+ komentář)
22.4.2014 17:56
Představenstvo energetické společnosti ČEZ na svém úterním zasedání ro...

Váš názor
 •  
  29.4.2014 17:10

  Je hodně zajímavý, že Beneš, jako hlavní Nagyové vlezdoprdelka stále funguje na nejvyšším postu. Ale dávám mu rok, maximálně dva...
  qwer
 • souhlas
  29.4.2014 15:05

  Nejdříve jedno po druhém, jednak by to chtělo nového generálního, dále zajistit co nejmenší ztráty v Albáni, Bulharsku a Rumunsku, poté pořádná Energetická koncepce (ne antikoncepce .-), dát dohromady náš trh, možná i později ten temelín...a potom snad nějaké akvizice v zahraničí. V jiném článku říká, jak je to teď na trhu špatné a řada akvizic je rizikových, nízká silovka,... a na druhou by chtěl akvírovat. Slovenské elektrárny už ČEZ mohl mít a rozmyslel se, italové to přebili. je třeba investovat, akvírovat, ale nejsem si jist, jestli nynější kindermanagement na to má a politici už vůbec...
  puhdys
 •  
  29.4.2014 15:02

  Hoši vy jste tak zlatí, ještě vám věřit.
  Homo
 •  
  29.4.2014 11:50

  Ti rádoby manageri z Čezu ať radši žádný akvizice nedělají. Jakej na ně mají čuch už ukázali v Albánii, Bulharsku a Rumunsku.
  qwer
  • souhlas
   29.4.2014 14:06

   plně souhlasím. Jenom si nejsem jist, jestli ty 3 věrné příklady trochu nesouvisí s politickým zadáním naší tehdejší reprezentace. Ona byla hodně a asi i je hodně "vlezprdelková" k západu. Takový Němci dobře věděli, co tam žije za magory a tak to možná poručili nám. Ono jim jistě určitě nevadilo, když ČEZ trochu oslabí v konkurenci s jejich elekrárnami. Možná z těch nových akvizic nakonec vyleze třeba Ukrajina.
   jendánek
   • Re: souhlas
    29.4.2014 14:50

    krom toho Beneš nespadl z nebe a neúspěchy z minula padají i na jeho hlavu. Jeho točení ve větru se mi osobně nelíbí a nepovede to k ničemu dobrému.
    Medium
    •  
     30.4.2014 12:01

     Samozřejmě, že chyby padají i na Benešovu hlavu ale: - kdo mohl takový vývoj na Balkáně čekat? - Balkán ještě neskončil (arbitráž), - je mi milejší čitelný Beneš, než nějaký Babišův kamarád. Babiš hledá peníze, kde může. Jeho návrh na 100% dividendu je mimo jakoukoli koncepčnost (i když vlastním akcie ČEZu), - vždyť třeba RWE a Vatenfall mají dost vlastních problémů a nejsou výlupkem geniality, - fakt, že se ČEZ dokzal vzepřít dominantnímu akcionáři státu u Temelína je důkazem, že management je přece jen alespoň trochu slušný, i když by je v opačném případě někdo mohl v budoucnu napadnout za porušování povinností při správě cizího majetku, - energetická politika v celé Evropě je katastrofální.
     Neugebauer
  •  
   29.4.2014 11:53

   Tady se nejedná o čuch, ale o způsob, jak si přivydělat k oficiální mzdě... Za hranicemi ČR je pak každá akvizice vítaná změna :-))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data