Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika spadla o procento; data jsou horší než odhady, ale hlavně kvůli zásobám

Americká ekonomika spadla o procento; data jsou horší než odhady, ale hlavně kvůli zásobám

29.05.2014 14:46, aktualizováno: 29.5. 15:55
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

HDP Spojených států v prvním kvartále klesl a to výrazněji, než se čekalo. Mezikvartální anualizovaná změna činí -1,0 procento, zatímco konsensus trhu byl nastaven na -0,5 procenta. Dnes zveřejněná revize tedy přinesla další výrazné zhoršení z předběžných +0,1 procenta. Úplně původní předpoklad trhu byl +1,2 procenta.

Klíčový vliv na zhoršení údaje měly zásoby, jejichž pokles ekonomiku táhl výrazně dolů. Negativní příspěvek v prvním kvartále činil 1,62 proc. bodu, zatímco první odhad hovořil pouze o -0,57 bodu. Negativně k vývoji HDP přispěl také pokles investic do fixního kapitálu. Zde ovšem revize přinesla vylepšení čísel. Investice podle čerstvých dat poklesly o 2,3 procenta a to kvůli nižším nákupům nemovitostí. Jde o jednu z oblastí, kterou zasáhlo počasí, tedy nebývale tuhá zima.

Menší změny k horšímu registruje zahraniční obchod, a to kvůli dovozu. Revize udělala z poklesu dovozu růst o 0,7 procenta, což znamená pro HDP minus. U vývozu byla čísla vylepšena - jeho pokles činil "pouze" 6 procent. Tento efekt však nepřevážil nad růstem dovozu.

Příznivě lze hodnotit vývoj soukromé spotřeby. Ta rostla o 3,1 procenta, což je mírně víc než v prvním odhadu. Zároveň oproti silným 3,3 procenta z prvního kvartálu jen trochu ztratila na tempu. Spotřebu táhly zejména útraty za služby, zatímco nákupy zboží dlouhodobé spotřeby zpomalily a nákupy zboží běžné spotřeby téměř stagnovaly.

Vládní spotřeba se v prvním kvartále snížila a to více, než naznačoval první odhad HDP. Aktuální čísla hovoří o 0,8procentním poklesu, na kterém se podílelo hlavně pokračující osekávání výdajů na obranu. Tyto výdaje už klesají nepřetržitě 6 kvartálů. Ostatní výdaje vlády naopak rostly.

První zpráva o HDP byla nepříjemným překvapením, očekávání se následně posunula dolů a to i spolu s novými údaji, které ještě z ekonomiky o prvním kvartále přišly. Záporné znaménko u hrubého domácího produktu tedy není překvapením. Ačkoli je pokles nakonec ještě výraznější, než se čekalo, jde hlavně o zásoby. Tato složka HDP je přitom hodně volatilní, z definice osciluje kolem nuly a je zde slušná šance, že bude čísla o HDP vylepšovat už v dalším období. Pokles HDP tedy při výrazném vlivu zásob nelze přeceňovat.

Ani pokles fixních investic nevidíme jako úplně špatnou zprávu. Jednak jde o zmíněný vliv počasí na nákupy budov. U poklesu investic do vybavení pak zapůsobila srovnávací základna čtvrtého kvartálu, který byl mimořádně silný. Příznivě vyznívá soukromá spotřeba, výdaje vlády mají malý vliv a negativní hodnocení tak zbývá na vývoz. Jeho krátkodobé změny ovšem nejsou úplně v režii americké ekonomiky a projevila se zde zřejmě pomalá eurozóna a slabší dynamika růstu v Číně.

Pokles americké ekonomiky tedy nepotěší, ale pohled na strukturu naznačuje, že oživení tažené domácí poptávkou by po zaváhání mělo pokračovat. Nečekáme, že negativní revize ovlivní současné směřování politiky Fedu. Díky tomu dolar na čísla nereaguje negativně a naopak (s přispěním dat z trhu práce) lehce získává.

hdp


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data