Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět kanadských akcií pro geografickou diverzifikaci portfolia

Pět kanadských akcií pro geografickou diverzifikaci portfolia

13.06.2014 15:52
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Každý investor si při stavbě svého portfolia musí nutně položit dříve či později otázku, jak diverzifikovat své portfolio, tak aby přinášelo stabilní výnos nebo aby alespoň udrželo svou hodnotu. Na diverzifikaci portfolia se můžeme podívat z několika úhlu pohledu – cykličnost, sektor působení, atd. Jedním z kritérií, které může hrát roli je také geografická diverzifikace. Investovat celé portfolio v rámci jedné země může mít negativní vliv na výkon portfolia.

Vybral jsem pět kanadských společností z retailového sektoru, které jsou méně známé, mají dobrý potenciál expandovat nebo se jim dobře daří a můžete je snadno zobchodovat na světových burzách.

Lululemon Athletica Inc. (LULU) – extrémně populární výrobce elegantního sportovního oblečení hlavně pro jógu, běh, tai-či apod. Společnost byla založena v roce 1998 ve Vancouverském Kitsilanu Chipem Wilsonem. Což je člověk, který 20 let strávil v byznyse okolo snowboarding, skateboardingu a dalších adrenalinových sportech.

Cenově se řadí mezi high-end oblečení na sport. 66 % veškerých tržeb přichází z amerického trhu, dalších 29 % z kanadského. Hlavním prodejním kanálem jsou špičkově zařízené kamenné prodejny, které přináší 77% výnosů. Dalších 17 % dodává online prodej, který je na upside trendu.

Společnost od roku 2010 do roku 2013 zvýšila svůj čistý příjem o 364 % na 270,6 milionů USD. Celkový objem výnosů v roce 2013 byl 1,37 miliardy USD. Což je nárůst o 202 % od roku 2010.
V prvním čtvrtletí roku 2014 ohlásila společnost slabší výsledky, co se týče výnosů. Přestože počet návštěvníků v obchodech byl větší. Akcie zareagovaly poklesem. Přesto řada analytiků stále věří vedoucí společnosti, i když jejich konkurenti jako Under Armour a Gap Inc začali taktéž vyrábět elegantní sportovní oblečení.

Výhodou brandu Lululemon je jeho kultovní pověst. Ta byla bohužel pošramocena několika incidenty typu nekvalitního materiálu nebo nešťastných vyjádření vedení společnosti k problémům. Ty snad nebudou mít dlouhodobější dopad na značku a společnost i v roce 2014 potvrdí vedoucí pozici.

Lululemon se obchoduje za 37,25 USD. 52W minimum je na hladině 37 USD.

lulu

Shaw Communications (SJRb.TO) – je kanadská komunikační společnost z Alberty zaměřená na poskytování kabelové televize, internetu, pevných telefonů, satelitní televize a dalších telekomunikačních služeb. Největší část výnosů přináší kabelová televize s 64 % na celkovém objemu výnosů.

V druhém čtvrtletí roku 2014 zvýšila společnost zisk o 22% díky prodeji části svých aktiv v sektoru médií jiné společnosti. Divize starající se o chod kabelové televize zvýšila čistý příjem na 222 mil. CAD. Celkové výnosy rostly o 2 % na 1,27 mld. CAD.

Titul se obchoduje za 26,93 CAD cca. 60 centů pod ročním maximem.

Toronto – Dominion Bank (TD.TO) – je kanadská banka poskytující řadu běžných služeb a produktů prostřednictvím svých společností - TD Canada Trust, TD Bank, TC Commercial Bank, TD Auto Finance a dalších. Banka je známá také pod názvem TD Bank Group nebo jen TD. Jedná se o banku s cca. 20,5 mil. klientů v různých destinacích světa, která je zaměřená na poskytování služeb hlavně retailovým koncovým zákazníkům. Většina výnosů pochází z Kanady 71% a zbytek z USA. Přes 60 % byznysu představuje právě osobní bankovní produkty a služby a finanční plánování.
Poslední výsledky ukázaly na pěkný růst zisku o 16 % (1,99 mld. CAD) tažený hlavně větším objemem půjček na kreditních kartách v americké části TD. Kanadská si polepšila také, ale o 13 % na 1,33 mld. CAD. Důvodem byl také větší zájem o půjčky a lukrativní Aero Visa kreditní kartu, kde může klient velmi rychle sbírat letecké míle a využít je při letech s Air Canada. Kanadský nemovitostní trh se poněkud ochlazuje a to dokresluje údaj o „pouze“ 4 % růstu hypoték a dalších půjček na bydlení.

Titul se obchoduje na Torontské burze okolo svého 52 týdenního maxima.

Tim Hortons (THI.TO) – je fast-food kavárna podobného ražení jako Starbucks. Nabídka produktů je širší od kávy, přes čokoládu, panini, bagety až po čaje a polévky. Společnost provozuje přes 4 264 poboček a 7,5 z 10 kelímků kávy v Kanadě se prodá právě v jeho obchodech.

Starbucks tvrdě udeřil na trh v Kanadě. Přesto obliba Tima Hortona je u Kanaďanů vysoká. A na legendární drink „Tim Hortons double double“ nikdo nedá dopustit.
Výsledky prvního čtvrtletí roku 2014 skončily dle očekávání, kdy došlo k poklesu v důsledku nižší návštěvnosti prodejních míst řetězce a také výdajů na další posilování značky. Řetězec otevřel nové obchody a připravil pro zákazníky svou kreditní kartu s věrnostními výhodami. Tím si chce zajistit větší loajalitu svých zákazníků.

Čistý příjem skončil kvartálně na 90,9 mil. CAD, což je zlepšení oproti stejnému období loňského roku (86,2 mil. CAD) o 5,45 %. Společnost uvedla, že chce zavést nové produkty, jako jsou různé typy chlebů a také více typů kávy. Tím by měla zasáhnout ještě větší okruh zákazníků.

Akcie se obchoduje zhruba uprostřed ročního rozpětí – minimum 53,52 CAD, maximum 64,18 CAD.


Air Canada (Acb.TO)
– je kanadský letecký dopravce s mezinárodními linkami jak do USA, tak do Evropy. Denně společnost odbaví 1 520 letů do 59 destinací v Kanadě, 55 v USA a celkem 64 dalších ve zbytku světa (hlavně Evropa, Karibik, Střední a Jižní Amerika).
Patnáctého května ohlásila společnost Air Canada své výsledky za první čtvrtletí. EBITDAR se zlepšila jen lehce o 2 mil. USD na 147 mil. USD proti stejnému období v prvním čtvrtletí 2013. Což bylo plně v souladu s projekcí společnosti.
V prvním čtvrtletí 2014 Air Canada zaznamenala operativní ztrátu 62 mil. USD, což je zlepšení proti stejnému období loňského roku o 106 mil. USD. Navzdory nepříznivému vývoji měnových kurzu proti kanadskému dolaru a obtížným klimatickým podmínkám v prvním čtvrtletí. Společnost taktéž oznámila, že je potěšena že již 18. května bude moci umožnit svým zákazníkům proletět se v novém typu Boeingu Dreamliner. Společnost jich objednala celkem 37 a tento nákup je součástí plánu renovace flotily letadel.

Titul je obchodován na burze za 9,32 CAD s minimem na 2,07 a maximem 10,9 CAD za poslední rok.

air_c

Zdroj: Reuters, Bloomberg, TD Bank website, Lululemon website

Uvedený text vyjadřuje názor redaktora Patria Online a nelze jej považovat za jednotné stanovisko společnosti Patria. Prosíme přečtěte si rovněž:

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data