Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Událostmi týdne budou zisky firem, vystoupení Yellenové v Kongresu a možná i dění kolem Ukrajiny

Rozbřesk - Událostmi týdne budou zisky firem, vystoupení Yellenové v Kongresu a možná i dění kolem Ukrajiny

14.07.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Fotbalový šampionát v Brazílii zdárně skončil, navíc v zásadě očekávaným výsledkem, takže obchodníci na globálních finančních trzích již nebudou rozptylováni tím, jaký padl gól či kdo koho při zápase pokousal. Mohou se tak plně soustředit na události, jež vytvářejí tržní volatilitu.

Vzhledem k tomu, že jsou před námi makroekonomická data spíše druhé kategorie, pak pokračující firemní výsledkové sezóna by měl být tím, co bude udávat tón tento týden trhům. Nicméně bychom neměli zapomenout na pravidelné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu, které může být nakonec hlavním mezníkem nadcházejícího týdne. Yellenová zřejmě - nehledě na vynikající výsledky amerického trhu práce - potvrdí holubičí kurz americké centrální banky, přičemž velmi zajímavé bude to, jak bude reagovat na případné dotazy ohledně toho, že Fed extrémně uvolněnou měnovou politikou (opět) podkopává finanční stabilitu bankovního sektoru.

A konečně, o víkendu na sebe upozornil i faktor, který měl na svědomí zhoršení dynamiky zahraničního obchodu u našich sousedů (Německa a Polska) ve druhém čtvrtletí, a tím byl ukrajinsko-ruský konflikt. Ukrajinská armáda pod novým prezidentem nyní postupuje vůči separatistů na východě země velmi nekompromisně, což až do neděle dosud Moskva v podstatě tolerovala. Údajné zabití ruského občana při ukrajinské ofenzivě si však vyžádalo poměrně ostrou reakci ruského ministerstva zahraničí, což nám připomíná, že konflikt není zcela u konce. To se jen dostal do stínu dalších událostí, a to včetně mistrovství světa v Brazílii, jehož finále přímo na místě sledoval i sám Vladimír Putin, byť Sborná mezi finalisty vcelku nepřekvapivě nebyla.

Region
Na středoevropských trzích panoval ke konci týdne velký klid. Nenarušila ho ani debata polské centrální banky s vládou o nové podobě fungování měnové politiky v Polsku. Polská centrální banka se ohradila (v e-mailovém vyjádření) proti snaze vlády změnit postavení centrální banky. Podle většiny jejich členů mohou změny ohrozit nezávislost měnové politiky. Maďarská inflace poklesla meziročně o 0,3%, což centrální bance otevírá prostor k dalšímu snižování úrokových sazeb.

Tento týden bude v centru pozornosti inflace polská. Podle našich odhadů by měla poklesnout na historická minima 0,1% y/y. Podobně jako v předchozích měsících tak i v červnu sehrály nejdůležitější roli při poklesu zlevňující potraviny. Míra inflace v Polsku bude pravděpodobně přes léto dále klesat a dostane se do záporu. Výraznější oživení růstu cen lze očekávat až v příštím roce, kdy by se inflace na sklonku prvního pololetí mohla dostat zpět do tolerančního pásma NBP (nad 1,5 %).

Eurodolar
Kurz eurodolaru stagnoval v blízkosti hranice 1,36, když k větší letní aktivitě nevybudila ani zisková sezóna v USA, ani protichůdné výroky amerických centrálních bankéřů. Na jedné straně totiž jestřáb Plosser uvedl, že zvýšení sazeb Fedu je blíže než si spousta lidí myslí, avšak na straně druhé kontrovali holubičími výroky Evans a Lockhart, kteří indikovali, že by první zvýšenís azeb mělo přijít až ve druhé půlce roku 2015.

Tento týden bude z pohledu dat i jiných událostí vcelku nezajímavý. Jedinou výjimkou v tomto ohledu může být pravidelné půlroční vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu. Yellenová zřejmě - nehledě na vynikající výsledky amerického trhu práce - potvrdí holubičí kurz americké centrální banky, což dolaru asi nepomůže.


Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Espírito Santo v devastující prodejní spirále - dalekosáhlé problémy pro evropskou periferii
10.07.2014 18:04
Portugalská finanční skupina Espírito Santo dnes na trzích rozpoutala ...
Co nás čeká v příštím týdnu? - kalendář očekávaných událostí
11.07.2014 16:00
V rámci zpravodajského servisu přinášíme uživatelům www.patria.cz prav...
Wells Fargo vyhlásilo výsledky - EPS 1,01 USD; výnosy +2,18 % nad očekáváním
11.07.2014 14:13
Akcie Wells Fargo otevřely jako první z bank letošní letní výsledkovou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.