Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co vše je dluhopis? Odpověď by měla dát aktuální novela příslušného zákona

Co vše je dluhopis? Odpověď by měla dát aktuální novela příslušného zákona

28.07.2014 5:30
Autor: Jan Šovar, KŠB

Po přijetí zákona č. 137/2014 Sb., jak je aktuální srpnová novela označena, se tuzemská úprava dluhopisů již plně hlásí k materiálnímu pojetí dluhopisu. Bude tedy vycházet ze zásady, že dluhopisem je jakákoli věc vyhovující příslušný znakům, které zákon s dluhopisem spojuje.  Dlužno říci, že tento přístup nebyl jediný možný. Dlouho u nás platila definici dluhopisu za úzkou a i při přípravě novel zákona o dluhopisech se otázka, zda za dluhopis nepovažovat jen nástroj, který je formálně označen jako „dluhopis“ nebo zda je jako zvláštní předpis tento zákon vůbec zapotřebí, vracela. Obě pojetí mají svá pro a proti. Zvolené řešení zabezpečuje použití zákona o dluhopisech pro širší okruh nástrojů. Což může být s ohledem na standard, na jaký jsou u nás účastnicí trhu u dluhopisů zvyklí, i výhodou.

Co je dluhopis?

I nadále se obecně staví na tom, že dluhopis je zastupitelný (zaknihovaný) cenný papír obsahující stanovené penzum údajů. Přičemž u zaknihovaných dluhopisů postačí, jsou-li tyto informace zjistitelné z příslušné evidence. Pole vymezující dluhopis je však nově z hlediska definičních znaků i volnější, tudíž věcně širší. Materiální pojetí tu o to výrazněji vystupuje do popředí.

Za prvé. Aby se jednalo o dluhopis, musí v něm být obsaženy údaje identifikující emitenta. Tj. informace, z nichž lze bez rozumných pochybností určit, kdo dluhopis vydal. Zákon však nic neříká o tom, o jaké informace má jít. Za druhé. Dluhopis musí uvádět dlužnou částku a okamžik jejího splacení. Dlužnou částkou se v podstatě rozumí jmenovitá hodnota dluhopisu. Okamžikem jejího splacení potom moment, k němuž je dluhopis splatný. Tím nemusí být nutně konkrétní datum, nýbrž okamžik může být určen i jinak (například vymezen určitou událostí, která má nebo může v budoucnu nastat). Konečně za třetí. Zákon vyžaduje, aby z dluhopisu bylo zřejmé, jak je určen jeho výnos. Neznamená to nezbytně, že tento údaj musí být do dluhopisu zahrnut. Odkázat lze kupříkladu i na emisní podmínky dluhopisů, z nichž se lze tento údaj dozvědět.

V případě listinných dluhopis jsou jako povinné náležitosti považovány dále podpis emitenta (logicky jako podmínka platnosti písemného právního jednání) a údaj identifikující vlastníka dluhopisu. Tento požadavek souvisí s tím, že vlastnické právo k listinnému dluhopisu se převádí toliko rubopisem a smlouvou k okamžiku předání a rubopis v jeho případě nesmí zůstat nevyplněný.

Režimu zákona o dluhopisech má tak podléhat a tedy být považován za dluhopis každý cenný papír nebo zaknihovaný cenný papír, který je vydán podle českého práva jako zastupitelný a obsahuje aspoň stanovené náležitosti. V souvislosti s tím, že české právo po přijetí nového občanského zákoníku umožňuje výslovně vydávat i cenné papíry zvlášť právním předpisem neupravené (inominátní), je dopad extenze obecné definice dluhopisu do reálného světa ještě posílen.

Co také není dluhopis?

Dluhopisem není cenný papír nebo zaknihovaný cenný papír, který nesplňuje – byť jedinou – obligatorní charakteristiku tohoto nástroje. Dluhopisem tak především není instrument, který nemá tuzemský právní statut. Nemohou jím být ani (zaknihované) cenné papíry, které nejsou vydány jako zastupitelné.

To však není vše. Novela zavádí také zvláštní korektiv. Ten má být odpovědí na otázku, zda za dluhopis považovat i (zaknihovaný) cenný papír, který jinak stanovené definici vyhovuje. Právo věřitele na splacení dlužné částky je však modifikováno v tom směru, že závisí na tom, zda určitá skutečnost v reálném světě nastane nebo nenastane. Typicky dluh inkorporovaný v cenném papíru se stává splatným až úpadkem emitenta tohoto cenného papíru. Na to výslovně pamatuje nový § 43 odst. 2, který takový nástroj z kategorie dluhopisů vylučuje.

Závěr

Novela posunula svět dluhopisů zas více soukromému životu. Záleží na praxi, kterak příležitosti, které nabízí, využije.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2021
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF
6:29ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
6:06Apetit investorů ještě nebyl uspokojen. Letos přitečou do akcií rekordní sumy

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Plug Power Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
  16:00EMU - Index spotřebitelské důvěry
  16:00USA - Prodeje starších domů
  16:00USA - Prodeje starších domů, m/m