Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR zítra čeká boj o holé přežití

NWR zítra čeká boj o holé přežití

28.8.2014 17:30
Autor: Tomáš Sýkora, Patria Finance

Zítra se v Londýně odehraje boj o bytí a nebytí NWR, když věřitelé rozhodnou o navrhovaném restrukturalizačním plánu. Ve 14 hodin našeho času odstartuje setkání určené pro držitele nezajištěného seniorního dluhu, na které o hodinu později navážou ti věřitelé, kteří disponují seniorním zajištěným dluhem. Právě tyto dvě skupiny rozhodnou, zda přijmou výrazné škrty ve svých pohledávkách a posvětí restrukturalizační návrh.

Jeho klíčovým parametrem je odkup dluhopisů se splatností v letech 2018 a 2021. K odkoupení (či chcete-li výměně stávajícího dluhu) bude využita kombinace několika nástrojů. Patřit mezi ně má přímé hotovostní vypořádání v hodnotě 90 mil. EUR, vydání seniorních zajištěných dluhopisů v nominální ceně 300 mil. EUR a nových konvertibilních dluhopisů v hodnotě 150 mil., a také upsaní speciálních opčních práv za 35 mil. EUR.

Úspěch plánu fundament nezmění


K úspěšnému schválení plánu restrukturalizace, které by snížilo celkový dluh NWR z 825 mil. EUR na 500 mil. EUR, je zapotřebí souhlas takového počtu přítomných! věřitelů, kteří souhrnně vlastní 75 % mezi nimi drženého objemu dluhu v obou klíčových třídách – tedy jak v zajištěných, tak také nezajištěných seniorních dluhopisech. NWR již dříve uvedla, že pro schválení plánu získala předběžný souhlas od asi 85 % všech! vlastníků zajištěných dluhopisů a 65 % všech! držitelů nezajištěných dluhopisů. Úspěšnému schválení restrukturalizace nahrává také komentář CFO NWR Marka Jelínka, který přijetí návrhu označil za „velmi pravděpodobné“.

Dle našeho názoru by zítra k přijetí restrukturalizačního plánu skutečně mělo dojít. Neschválení návrhu by totiž fakticky znamenalo okamžitou insolvenci, čímž by držitelé nezajištěného dluhu ztratili pohledávku v její plné výši.

Reakce akcií na případné schválení plánu může být krátkodobě „pozitivní“, fundamentální hodnota společnosti však příliš valné změny nedozná. I v případě restrukturalizace bude v prostředí klesajících cen uhlí NWR zřejmě dále spalovat hotovost, i když pomalejším tempem než nyní.

Případný úspěch plánu navíc spustí proces úpisu nového kapitálu v čisté hodnotě (tedy upravené o náklady spojené s emisí) 144 mil. EUR. To by mělo vést k vydání více než 5 mld.! nových akcií, a tedy výraznému naředění těch akcionářů, kteří se úpisu nezúčastní. I proto za příliš vysokou považujeme i současnou tržní cenu akcií NWR (okolo 3 Kč). Počítáme tak, že si cena po vypořádání všech transakčních operací najde místo v pásmu mezi 0,5 – 1 . Nadále tak doporučujeme akcie NWR „prodat“.


Váš názor
 • Ale ale
  1.9.2014 0:09

  Připomeňme si, že Patria byla jedním z underwriters emise NWR za 500 CZK za akcii a na těchto stránkách pánové psali, jaký to bude super kšeft. Jenže přece víme, kdo je pan Bakala.
  Dan
 • Ale ale
  1.9.2014 0:09

  Připomeňme si, že Patria byla jedním z underwriters emise NWR za 500 CZK za akcii a na těchto stránkách pánové psali, jaký to bude super kšeft. Jenže přece víme, kdo je pan Bakala.
  Dan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data