Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhodnutí soudu: Dokumenty advokátů uložené na cloudu nejsou chráněny!

Rozhodnutí soudu: Dokumenty advokátů uložené na cloudu nejsou chráněny!

15.09.2014 5:30

Termín cloud se používá v případě, kdy jsou data přesouvána na vzdálené úložiště, přičemž k takto uloženým datům je umožněn dálkový přístup s pomocí internetu. Za cloudové úložiště je však nutné považovat nejen jakýsi vzdálený pevný disk, ale veškeré servery, kam uživatelé ukládají svá data (například emailové schránky, nástroje pro tvorbu a ukládání dokumentů, diáře a další podobná úložiště uchovávající informace, ke kterým je umožněn dálkový přístup). Cloud nemusí mít jen formu úložiště, prostřednictvím vzdáleného přístupu mohou být poskytovány i softwarové či hardwarové služby.

Výkon advokacie na cloudovém úložišti

V posuzovaném případě šlo o to, zda je možné cloudové úložiště u externí firmy považovat za místo výkonu advokacie a zda takové místo požívá zvláštní ochrany v trestním řízení, kdy se podle trestního řádu k jeho prohlídce musí dostavit zástupce České advokátní komory. Ten uděluje souhlas či nesouhlas k nahlédnutí do dokumentů, na něž se vztahuje povinnost zachovávat mlčenlivost. Soud dospěl k závěru, že cloudové úložiště u externí firmy nelze považovat za „jiné prostory“, v nichž advokát vykonává advokacii. Přitom vyšel z pojmu „výkon advokacie“ coby poskytování právních služeb spočívající v zastupování v řízení před soudy a jinými orgány, v obhajobě v trestních věcech, udělování právních porad, sepisování listin, zpracování právních rozborů a dalších formách právní pomoci.zastupování v řízení pře soudy a jinými orgány, obhajoba v trestních věcech, udělování právních porad, sepisování listin, zpracovávání právních rozborů a další formy právní pomoci, jsou-li vykonávány soustavně a za úplatu.

Přitom však soudce opomněl tu skutečnost, že advokát je vždy povinen vést o poskytování právních služeb přiměřenou dokumentaci. Je zcela nesporné, že vedení této dokumentace lze také označit za výkon advokacie. Pokud jde o posouzení toho, zda je možné cloudové úložiště označit za „jiné prostory“ sloužící k výkonu advokacie, nabízí se otázka, jaké jiné prostory by to měly být než ty, kde advokát vědomě uchovává svou dokumentaci? Účelem zvláštní ochrany dokumentů advokáta obsažené v trestním řádu je právě uchránit soukromý charakter informací obsažených v těchto dokumentech. Soudce však zjevně dospěl k závěru, že cloudovému úložišti není nutné přisuzovat takovou míru ochrany a bezdůvodně odlišil vedení spisu na cloudu od ostatních forem jeho vedení.

Ochrana písemného spisu, ochrana na cloudu

Jaký je ale rozdíl mezi tím, je-li dokument uložen v písemné podobě v zabezpečeném prostoru nebo je elektronicky zabezpečen a uchováván na cloudovém úložišti? Do zabezpečeného prostoru i na cloud se dá dostat po vynaložení určitého úsilí a překonání určitých překážek. Advokát nepochybně musí, ukládá-li dokumenty na cloud, zajistit, aby tato data byla zabezpečena minimálně ve stejné míře, jako když jsou tyto dokumenty uloženy v trezoru, uzamčeném šuplíku či uzamčené kanceláři. Chtě nechtě se prostředky zabezpečení v obou případech liší. V obou případech se také dají prolomit.

Sebelepší trezor, zámek či uzamčené dveře lze překonat. Obdobně technické zabezpečení dokumentů uložených na cloudu není nikdy absolutně dokonalé (půjde většinou o šifrování, hesla, fyzické hlídání prostor, kde je umístěno vzdálené úložiště apod.). Obojí má své výhody i nevýhody. Ukládání dokumentů ve fyzické podobě má tu (na první pohled) výhodu, že dokumenty máte ve své dispozici pouze vy. Ve skutečnosti tomu tak ale není. I tyto dokumenty lze odcizit, nebo mohou být (například požárem) zničeny.

Dokumenty uchovávané na cloudu lze rovněž odcizit či zničit, ale pravděpodobně k takovým dokumentům bude existovat záloha. Většina provozovatelů cloudů nabízí pravidelné zálohy uložených dat, a proto o ně advokát v případě zničení jednoho úložiště definitivně nepřijde. Výhodou cloudu a obecně vedení dokumentace advokátem elektronicky je právě i to, že jejich zničení je obtížnější, jelikož dokumenty mohou existovat na více místech.

Cloudy, kam se podíváš

Užívání cloudových úložišť není v dnešní době nic neobvyklého. Ukládají na ně data téměř všichni, kdo využívají internet, nevyjímaje advokátů. Je nepochybné, že profese advokátů vyžaduje vyšší míru opatrnosti při užívání těchto prostředků, zejména s ohledem na bezpečnost. Advokátům lze doporučit, aby pečlivě vybrali provozovatele cloudu (a spíše volili formu privátního cloudu) a aby při ukládání dat na cloud použili další prvky zabezpečení, spočívající například v šifrování souborů nebo jejich dalším zabezpečení pomocí hesel. Nic však advokátům užívání cloudů přímo nezakazuje. Proto závěr, že cloudové úložiště nelze označit za „jiné prostory“ sloužící k výkonu advokacie, respektive že v případě uložení a vedení advokátního spisu na cloudu nejde o vykon advokacie, nepovažujeme za správný.

V minulosti byl advokátní spis veden výhradně v papírové podobě. Následně, s rozšiřující se digitalizací, začala řada advokátů alespoň z části digitalizovat svůj spis a ukládat ho na pevný disk do počítače. Snad nikdo v té době nedovozoval, že by dokumenty uložené v počítači advokáta neměly považovat zvláštní ochrany. Dnes se postupně začínají využívat cloudová úložiště, která v další míře usnadňují práci (nejen) advokátům. Tentokrát ale dospějeme k tomu, že cloud je něco, co si zvýšenou míru ochrany nezaslouží? Je evidentní, že dnešní doba se vyvíjí způsobem, na který právo není schopné reagovat. V takovém případě je na místě vyjít ze smyslu a účelu právních norem. Nelze pochybovat o tom, že v tomto případě je účelem právních norem chránit advokátem vedené dokumenty, ať už je advokát vědomě uchovává kdekoliv.

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2021
22:00Pouhých šest dnů stačilo Wall Street na návrat na historická maxima  
17:48Beta na Čínu
17:31Bitcoin překonal nové maximum, vyšplhal k ceně 67 000 dolarů
17:26Testy na covid už nebudou zdarma, restaurace budou kontrolovat bezinfekčnost a respirátory od pondělí povinně uvnitř
15:56Jak vidí JPMorgan aktuální ekonomiku? Stagflace ne, čas na zvedání sazeb ano
15:50Akcie dnes nenacházejí společný směr, výnosy mírně klesají  
15:02V objednávkové knize ASML padly rekordy. Potvrzujeme dlouhodobou investiční tezi  
14:55Šéf německé centrální banky Jens Weidmann z osobních důvodů odstupuje
14:07Micron plánuje proinvestovat v této dekádě 150 mld. USD (komentář analytika)  
13:27Problémy Novavaxu s výrobou vakcín jsou podle listu Politico zásadní. Akcie v premarketu padá o čtvrtinu hodnoty
12:46Ján Hladký k výsledkům Netflixu: Squid Game plní očekávání trhu. V závěru roku přijdou nové tituly  
12:16Stane se Elon Musk dolarovým bilionářem? Vesmírná SpaceX by mu mohla pomoci, říká analytik
11:39Akcie zůstanou vysoko. Podle Morganů kvůli přehnanému optimismu drobných investorů, podle Goldmanů kvůli nedostatku alternativ
11:38Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize roku 1974
11:27Menší strach z Fedu, pokrok v Kongresu. Evergrande dochází čas  
10:25Společnost Facebook podle médií plánuje změnit své jméno, aplikaci by měl název zůstat
9:23Rozbřesk: Česká koruna se drží v defenzivě, německá výrobní inflace nejvýše od roku 1974
8:57Netflix zvedl zisk o čtyři pětiny a počet předplatitelů. Boduje Hra na olihen i Sexuální výchova
8:55Výsledky oznámily Avast i Netflix, futures jsou dnes ráno v záporných číslech  
8:32Avast zlepšil tržby i EBITDA a potvrzuje letošní celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)