Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nájem či pacht, toť otázka!

Nájem či pacht, toť otázka!

20.10.2014 5:30
Autor: Hana Dejlová, KSB

Základní odlišnost nájmu a pachtu je spatřována v jejich rozdílné hospodářské funkci, resp. v účelu a způsobu využití přenechávané věci. Zatímco hlavním účelem nájmu je prosté užívání věci, v rámci kterého se na straně uživatele nepředpokládá jakékoli její „obdělávání“, hlavním účelem a pojmovým znakem pachtu je takzvané požívání věci, spočívající v působení na věc vlastní pílí a přičiněním za účelem získání ekonomické výhody ve formě plodů či užitků. U pachtýře se tedy oproti nájemci předpokládá, že bude s jemu přenechanou věcí aktivně nakládat tak, aby mu přinášela výnos, a tento výnos si bude přivlastňovat. To ovšem neznamená, že by nemohl plody z předmětu nájmu těžit i nájemce; v jeho případě však půjde vždy jen o ryze doplňkovou činnost.

Uveďme si pro přehlednost pár příkladů. Předmětem smlouvy může být například obytný dům s přilehlým sadem. Je-li přenechán jinému primárně za účelem bydlení, jedná se o nájem, a to přesto, že je nájemce oprávněn též sklízet a případně i prodávat ovoce ze sadu. Je-li však tentýž předmět přenechán jinému primárně za účelem pěstování a následného prodeje ovoce, jedná se o pacht, a to i tehdy, užívá-li pachtýř dům ke svému bydlení. Obdobně, je-li přenechán jinému pozemek za účelem rekreace či za účelem jeho využití jako přístupové cesty k jiné nemovitosti, jde o nájem. Je-li mu přenechán za účelem pěstování plodin, jde o pacht. To samé platí i pro jiné než nemovité věci. Je-li kupříkladu jinému přenechávána dočasně za úplatu fena coby věrná psí společnice či asistenční pes, je předmětem nájmu. Je-li fena přenechávána k chovu a prodeji štěňat, je předmětem pachtu.

Nejméně problémů bude činit posouzení právního režimu smluv, jejichž předmětem je podnik, resp. podle názvosloví nového občanského zákoníku závod. Ten může být totiž z povahy věci pouze předmětem pachtu, nikoli nájmu, neboť jeho prosté užívání bez současného požívání nepřipadá v úvahu.

Vzhledem k tomu, že jednou smlouvou může být přenecháno více věcí, a to navíc za různým účelem, stanoví zákon z praktických důvodů, že se právní režim smlouvy jako celku řídí vždy podle toho, k jakému účelu je přenechávána věc hlavní, tj. podle toho, k čemu je přenechávána věc, o kterou jde ve vztahu primárně. Je-li přenechávána k pouhému pasivnímu užívání, jde o nájem, je-li přenechávána k aktivnímu požívání, jde o pacht. Veškeré ostatní věci přenechávané druhé smluvní straně spolu s věcí hlavní budou následně podřízeny témuž právnímu režimu jako věc hlavní, a to bez ohledu na účel, za kterým jsou přenechávány. Vrátíme-li se k příkladu s domem a sadem, znamená to, že je-li primárním předmětem smlouvy dům a jejím primárním účelem bydlení v něm, bude smlouva, a to včetně požívání sadu, podřízena ustanovením o nájmu. Je-li primárním předmětem smlouvy sad a jejím primárním účelem sklízení a prodej ovoce, bude smlouva, a to včetně užívání domu, podřízena ustanovením o pachtu.

Pro posouzení určitého ujednání coby pachtu či nájmu není zásadně rozhodné, jak strany svou smlouvu nazvaly či označily. Rozhodující je vždy její faktický obsah. I pokud by tedy strany mylně nazvaly jimi uzavřenou pachtovní smlouvu smlouvou nájemní či naopak, nebude to mít na skutečnou povahu jejich smluvního ujednání a na určení rozhodné právní úpravy žádný vliv. Určitou útěchou pro ty, kteří si nebudou skutečnou povahou a právním režimem své smlouvy jisti, může být nicméně to, že je právní úprava pachtu novým občanským zákoníkem koncipována coby zvláštní úprava vůči úpravě nájmu. Otázky, které nejsou ustanoveními o pachtu výslovně řešeny, se tedy řídí přiměřeně právě ustanoveními o nájmu. A těch je většina.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data