Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nájem či pacht, toť otázka!

Nájem či pacht, toť otázka!

20.10.2014 5:30
Autor: Hana Dejlová, KSB

Základní odlišnost nájmu a pachtu je spatřována v jejich rozdílné hospodářské funkci, resp. v účelu a způsobu využití přenechávané věci. Zatímco hlavním účelem nájmu je prosté užívání věci, v rámci kterého se na straně uživatele nepředpokládá jakékoli její „obdělávání“, hlavním účelem a pojmovým znakem pachtu je takzvané požívání věci, spočívající v působení na věc vlastní pílí a přičiněním za účelem získání ekonomické výhody ve formě plodů či užitků. U pachtýře se tedy oproti nájemci předpokládá, že bude s jemu přenechanou věcí aktivně nakládat tak, aby mu přinášela výnos, a tento výnos si bude přivlastňovat. To ovšem neznamená, že by nemohl plody z předmětu nájmu těžit i nájemce; v jeho případě však půjde vždy jen o ryze doplňkovou činnost.

Uveďme si pro přehlednost pár příkladů. Předmětem smlouvy může být například obytný dům s přilehlým sadem. Je-li přenechán jinému primárně za účelem bydlení, jedná se o nájem, a to přesto, že je nájemce oprávněn též sklízet a případně i prodávat ovoce ze sadu. Je-li však tentýž předmět přenechán jinému primárně za účelem pěstování a následného prodeje ovoce, jedná se o pacht, a to i tehdy, užívá-li pachtýř dům ke svému bydlení. Obdobně, je-li přenechán jinému pozemek za účelem rekreace či za účelem jeho využití jako přístupové cesty k jiné nemovitosti, jde o nájem. Je-li mu přenechán za účelem pěstování plodin, jde o pacht. To samé platí i pro jiné než nemovité věci. Je-li kupříkladu jinému přenechávána dočasně za úplatu fena coby věrná psí společnice či asistenční pes, je předmětem nájmu. Je-li fena přenechávána k chovu a prodeji štěňat, je předmětem pachtu.

Nejméně problémů bude činit posouzení právního režimu smluv, jejichž předmětem je podnik, resp. podle názvosloví nového občanského zákoníku závod. Ten může být totiž z povahy věci pouze předmětem pachtu, nikoli nájmu, neboť jeho prosté užívání bez současného požívání nepřipadá v úvahu.

Vzhledem k tomu, že jednou smlouvou může být přenecháno více věcí, a to navíc za různým účelem, stanoví zákon z praktických důvodů, že se právní režim smlouvy jako celku řídí vždy podle toho, k jakému účelu je přenechávána věc hlavní, tj. podle toho, k čemu je přenechávána věc, o kterou jde ve vztahu primárně. Je-li přenechávána k pouhému pasivnímu užívání, jde o nájem, je-li přenechávána k aktivnímu požívání, jde o pacht. Veškeré ostatní věci přenechávané druhé smluvní straně spolu s věcí hlavní budou následně podřízeny témuž právnímu režimu jako věc hlavní, a to bez ohledu na účel, za kterým jsou přenechávány. Vrátíme-li se k příkladu s domem a sadem, znamená to, že je-li primárním předmětem smlouvy dům a jejím primárním účelem bydlení v něm, bude smlouva, a to včetně požívání sadu, podřízena ustanovením o nájmu. Je-li primárním předmětem smlouvy sad a jejím primárním účelem sklízení a prodej ovoce, bude smlouva, a to včetně užívání domu, podřízena ustanovením o pachtu.

Pro posouzení určitého ujednání coby pachtu či nájmu není zásadně rozhodné, jak strany svou smlouvu nazvaly či označily. Rozhodující je vždy její faktický obsah. I pokud by tedy strany mylně nazvaly jimi uzavřenou pachtovní smlouvu smlouvou nájemní či naopak, nebude to mít na skutečnou povahu jejich smluvního ujednání a na určení rozhodné právní úpravy žádný vliv. Určitou útěchou pro ty, kteří si nebudou skutečnou povahou a právním režimem své smlouvy jisti, může být nicméně to, že je právní úprava pachtu novým občanským zákoníkem koncipována coby zvláštní úprava vůči úpravě nájmu. Otázky, které nejsou ustanoveními o pachtu výslovně řešeny, se tedy řídí přiměřeně právě ustanoveními o nájmu. A těch je většina.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data