Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Intel - výsledky 4Q lepší, akcie stahuje výhled 2015 a ztráta mobilní divize (komentář analytika)

Intel - výsledky 4Q lepší, akcie stahuje výhled 2015 a ztráta mobilní divize (komentář analytika)

16.01.2015 10:27
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Výrobce čipů Intel Corp. včera po uzavření amerického trhu oznámil svoje výsledky za posledních čtvrtletí roku 2014.

Intel dosáhl čtvrtletního zisku na akcii ve výši 0,74 USD když konsensus z Wall Street očekával zisk 0,66 USD. Intel tak dokázal potěšit investory lepšími výsledky o 11,9 %.

Čistý zisk Intelu ve 4Q dosáhl 3,7 mld. USD což je meziročně lepší číslo o 39 %. Tržby společnosti dosáhly v posledním čtvrtletí 14,7 mld. USD. Meziročně lepší o 6 %.

Hlavním důvodem, proč se společnosti ve 4Q14 podařilo překonat očekávání byl překvapivě růst Intelovo byznysu s čipy pro osobních počítače, který rostl o 3 % navzdory tomu, že prodeje počítačů podle IDC stagnovaly.

Očekávání do budoucna je takové, že by tržby Intelu mohly v roce 2015 růst jednociferným číslem někde asi uprostřed stupnice od jedné do devíti.

Za celý rok Intel firma vděčí úspěchu stále počítačům a serverům, které používají jeho čipy. Přesto se Intel tlačí i do mobilních zařízení jako mobilní telefony a tablety.

Tržby za celý rok byly 55,8 mld. USD. Z toho 49 mld. bylo v PC a serverech. Firma bere mobilní zařízení jako oblast, kde by se firma mohla rozvíjet a prosadit.

Mobilní divize přinesla společnosti ztrátu 4,2 mld. což pro investory představuje dosud největší otazník, kdy společnost i tutu divizi dostane do černých čísel.

CFO společnosti se snažil otočit ztrátu mobilní divize do pozitivnějšího světla s tím, že dosud dosažené úspěchy s novými technologiemi pro mobilní zařízení eliminují jakékoliv pochyby, že se jedná o skvělou produktovou řadu. Dá se tak odtušit, že představitelé Intelu nelitují, že investovali prostředky do přesunování zacílení Intelu od PC a serveru na mobilní zařízení.

Intel má slušné finanční zázemí na to, aby tohoto cíle dosáhl. Firma má v hotovosti 14,1 mld. USD navzdory vyplaceným čtyřem miliardám dividend a programu zpětného odkupu akcií v objemu 10 mld. USD.

Zisková marže vzrostla za rok 2014 na 65,4 % ke konci 4Q14. Očekávání pro první kvartál je slabší, bohužel i pro celý rok 2015. Společnost také snížila odhad svých CapEx, při zachování cílu pro zisk je to další důvod k pochybám.

Akcie pravděpodobně v obavách reagovala již před uzavřením běžného obchodního dne a klesala na 36,19 USD. V after-market trhu společnost odepsala další 2,49 %. Hlavním důvodem byla ztráta v mobilní divizi a slabý odhad růstu pro rok 2015.

Podle Branislava Sotáka, analytika společnosti Patria Finance je akcie overvalued a proto do budoucna nelze očekávat výraznější růst ceny akcie.

intel 

Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs


Čtěte více:

Švýcarské hodinky nejsou vodotěsné, spláchla je „tsunami“ centrální banky
16.01.2015 8:11
S trochou nadsázky můžeme směle tvrdit, že včerejší rozhodnutí švýcars...
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách
16.01.2015 8:51
ČRPražská burza ve čtvrteční obchodní seanci ztrácela, index PX odeps...

Váš názor
  •  
    16.01.2015 13:17

    To je zajímavej druh češtiny. S takovou se moc nesetkávám :-)
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data