Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IPO Recap - Shake Shack naservíroval investorům řádně propečenou slaninu

IPO Recap - Shake Shack naservíroval investorům řádně propečenou slaninu

3.2.2015 13:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

V pátém týdnu se na IPO trhu děly věci. Asi nejvíce humbuku nadělal Shake Shack (SHAK US) se svým řetězcem fast-food restaurací, které jsme vám představovali v IPO Watch pro pátý týden. Pro ty co ještě IPO Watch nečtou zopakujeme, že se jedná o síť 63 restaurací po celém světě s fokusem na klasické americké poctivé menu - s prémiovými burgery, hot dogy, dalšími pochutinami a nápoji.

Firma nabídla pět milionů akcií ve svém IPO s nabídkovou cenou kolem 21 USD, vlastníci pravděpodobně cítili vítr v zádech a během týdne tuto cenu zvedly z 15 USD, o které jsem se zmiňoval ještě v článku IPO Watch. Akcie ovšem na trhu otevřela rovnou za 48,6 USD při svém vstupu. SHAK se statečně držel nad hladinou 47 USD po celý den, když ovšem kolem čtvrté odpolední investoři začali vybírat zisky a poslali cenu na 45,9 USD jakožto kurz, kde SHAK svůj premiérový den uzavřel. Včera akcie otevřela poklesem, aby své dno našla na hladině 42 USD, odkud se odpíchla na 44 USD, kde oscilovala až ke konci obchodního dne, kde znovu došlo k lehkému výběru zisků a akcie tak končí na 43,99 USD. I přes tyto výběry zisků společnost předvedla výkon od ceny úpisu do posledního close kurzu v hodnotě 109,5 %. Ať už je to dílem špatného pricingu nebo nebývalého zájmu investorů o řetězec fast-foodu, jedná se zase o jeden z těch povednějších vstupů.

ipo_recap

Na opačném konci spektra se objevila akcie Presbia PLC (LENS US) se svým konceptem čoček pro korekci vady zraku způsobenou degenerativními změnami v lidském oku vlivem stárnutí. Startovací cena při úpisu byla 10 USD, první open cena ovšem byla rovnou 9,25 USD. A od té doby už šlo všechno s Presbia PLC jen od desíti k pěti. První den oslabila na 8,15 USD. Druhý den hned od rána investoři začali vytahovat akcie z kapes a vysypávat je na trhu, čímž cenu ztlačili až k 6,9 USD, když prvním dnem bylo 6,51 USD a v tomto intervalu (6,5 - 6,9 USD) se akcie obchodovala až do včerejšího close - 6,79 USD.

Zdroj: Bloomberg

Všechny tituly jsou již dostupné k obchodování v obchodní platformě společnosti Patria Direct na sekundárním trhu.


Váš názor
 •  
  3.2.2015 16:47

  Jo, jo taky mě to připadá hloupý, když píšete o IPO a skutek při úpisu utek. Napište raději návod jak upsat. Tenhle komentář je stějně jenom "silně inspirovaná kopie" toho co se píše jinde. Sice je to lepší čtení, než prázdné plácání z úst "odborníků" z ČSOB, ale nestálo by za to se vrátit ke kořenům a psát fundovaně a originálně?
  Pooh
 • Shake IPO
  3.2.2015 14:11

  Takže v podstatě píšete, že ten kdo neupsal v IPO (což asi málokdo z ČR), ale koupil až na marketu, tak už celkem teče. Takže si velký kluci pohráli a retail jako obvykle. Ono již dost naznačovalo, když Jim Cramer ve svém pořadu vyřvával, že každý rozumný investor by měl vzít telefon a zavolat svého brokera, že se chce účastnit IPO. Už jsem několikrát v minulosti zkoušel, zda by Parta neuměla i IPO v US a nikdá z toho nic nebylo. Takže do budoucna si nechte tyhle řeči o 100% a více po IPO, když se k tomu nedostaneme. Jen nás tím naserete.
  fojta
  • Re: Shake IPO
   3.2.2015 15:21

   A ke všemu ještě "vlastníci ... tuto cenu zvedlY". ;o)
   Harp.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data