Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakousko se rychle stává dluhovou noční můrou

Rakousko se rychle stává dluhovou noční můrou

18.03.2015 7:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Rakousko je známé jako země řízků, Mozarta, alpských luk a piva. Už je méně známé, že tato země má své pevné místo na poli katastrofických bankovních krizí. Na samém počátku Velké deprese stál pravděpodobně pád vídeňské banky Creditanstalt, která byla založena v roce 1855 Anselmem von Rothschildem. Její kolaps odstartoval nezastavitelný řetěz bankrotů napříč celou Evropou a Amerikou. Nikdo si nemyslí, že současný vývoj kolem Hypo Alpe-Adria Bank International je něčím porovnatelným. Nacházíme se přece ve fázi oživení, které přichází po bankovní krizi, a jde tudíž jen o to, že se nový systém čistí. Nebo ne?

Je možné, že finanční trhy a politici ještě plně nechápou, jak významný je současný vývoj v Rakousku. Jeho vláda už má dost zachraňování věřitelů bank a rozhodla se, že ztráty musí nést i oni. V celoevropském kontextu tak jde o první test přístupu, v jehož rámci musí věřitelé platit za chyby bank. Mohli bychom říci, že už bylo načase. Problém tkví pouze v tom, že za dluhopisy ručí Korutany. Jde o podobný případ, jako když se během krize v Irsku vláda rozhodla, že na sebe převezme závazky bank. Nakonec mohlo vše skončit bankrotem celé země. A v Rakousku se zdá, že celé Korutany potopí Hypo.

V podstatě jde o to, že rakouská vláda dává ruce pryč od celého regionu podobně, jako když federální vláda v USA nechala zbankrotovat Detroit. Jde o takové „Miniřecko“ v samém srdci Evropy. A dominový efekt může pokračovat, protože mezi významné držitele dluhopisů patří i Bayern Landesbank, kterou vlastní Bavorsko. Jedná se jenom o vrcholek ledovce, protože Evropa je protkaná vazbami mezi bankovními a veřejnými závazky, z nichž mnohé nebudou nikdy splaceny, a bude nutno je odepsat. Evropské vedení nás téměř přesvědčilo, že evropská dluhová krize je u konce. Možná, že stojíme na jejím začátku.

V grafu jsou shrnuty pohledávky rakouských bank za zeměmi střední a východní Evropy (v podílu k rakouskému HDP). Rozděleny jsou podle doby jejich vzniku. Zdaleka nejvyšší úrovně dosahují pohledávky za Českou republikou:

Rakousko

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

Krátkodobé tipy - platební budoucnost i sázka na cestu do oblak!
12.03.2015 17:00
Ve včerejším článku jsme klientům znovupředstavili produkt analytické...
Jiří Rusnok exkluzivně pro Patrii: Jsem zastáncem vstupu do eurozóny, jedná se však o politické rozhodnutí
12.03.2015 14:34
Prezident republiky Miloš Zeman by rád viděl stávajícího vrchního ředi...
Project Syndicate: Globální strategie pro riziko katastrof
13.03.2015 11:00
Současná úroveň rizika katastrof je alarmující. Škody na komerčních a ...

Váš názor
 •  
  18.03.2015 10:00

  Skutečnosti známé desítky let. Jestliže jsou uváděny v okamžiku kdy Erste padá, tak je to na podporu pádu.
  Juniper
 • neúplné informace
  18.03.2015 9:51

  Rakousko je známé jako země řízků, Mozarta, alpských luk a piva. Už je méně známé, že tato země má své pevné místo mezi oblíbenci multikulturního vyhazování miliard na sociální péči muslimů. 600.000 těchto hnilotin sežere Rakousku mnohem víc miliard, než stačí vyprodukovat a na které si země půjčuje...
  Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu