Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další růstový zvrat na dohled

Další růstový zvrat na dohled

18.05.2015 17:45

Tento týden se čeká záplava dat z Číny, mezi nimi budou i čerstvá čísla týkající se vývoje průmyslové produkce v této zemi. Například Danske Bank očekává zlepšení, to by ale nemělo stačit na to, aby se růst produktu udržel nad hranicí 7 %. Zdá se mi, že takový vývoj očekává celá řada ekonomů a pokud nepřijde nějaké pozitivní překvapení, Čína bude i nadále zemí s prudce rostoucími cenami akcií a zároveň zhoršujícím se tempem růstu produktu. Zajímavé je, že ohledně tohoto vývoje neslyšíme ani zdaleka tolik teorií a kritiky monetárním dopingu jako tomu bylo v případě některých vyspělých ekonomik.

Není to poprvé, co se Číně měří dvojitým metrem. Nevím jestli „do roka a do dne“, ale ono se nakonec ukáže, zda to bylo opodstatněné, či ne. A to jsem si vědom toho, že samotná výše růstu není v případě této země klíčová, důležitá je jeho kvalita – posun od investic a „tvrdé“ výroby směrem ke spotřebě a „měkkým“ službám. Vybaveni moudrostí Lao-c' a Konfucia mohou mít Číňané v posunu k měkkému skutečně navrch. Jenže je otázka, zda to nevyvažují dozvuky „moudrosti“ Velkého kormidelníka Mao Ce-tunga a jemu podobných.

Rustovy zvrat 1.png

V Evropě na rozdíl od Číny tempo růstu zrychluje. Aktuální meziměsíční vývoj spolu s historií a PMI shrnuje další graf. Danske čeká, že celoroční růst eurozóny letos dosáhne 1,6 % (konsenzus je na 1,4 %). Nemá smysl dlouze připomínat, že divokou kartou je zde zejména Řecko a jde o kartu, která toho potenciálně moc nezlepší, ale může toho hodně zhoršit.

Rustovy zvrat 2.png

Globální růstové váhy se nám tedy dost pestře mění. Před lety byla tahounem globálního růstu Čína a další rozvíjející se ekonomiky, hovořilo se o tom, že vyspělý svět má to nejlepší za sebou. Pak se začaly zvedat Spojené státy. Interpretace jejich úspěchu se hodně liší v závislosti na dogmatech, kterých se v našich ekonomických úvahách držíme (a ani o tom nevíme). Moje „dogmatická“ interpretace je taková, že ono „odvážnému štěstí přeje“ se v USA projevilo ve vztahu k monetární a částečně i fiskální politice (uvidíme, kde je hranice mezi odvahou a ignorováním reality v Číně). K tomu v USA pomohl i energetický boom, i když zde už si nejsem jist, zda odvaha nepřerostla do hazardu – mám na mysli environmentální dopady těžby z břidlic. A poslední fáze globálního růstového příběhu vypadá tak, že se dost nečekaně snižuje růstový diferenciál mezi Evropou a USA, zatímco Čína dál balancuje na hraně měkkého a tvrdého přistání.

Nastíněná růstová odysea v sobě měla několik hodně překvapivých zvratů a je téměř jisté, že jejich zásoba ještě nedošla. Jako nejméně pravděpodobné vidím to, že by Čína začala výrazně překvapovat směrem do pozitivna. Technicky to snad ani nejde, protože v tom nejlepším případě se jí povede urychlit přechod na onen nový model, který ale v podstatě z definice znamená nižší tempo růstu. Nepravděpodobnější se nyní naopak zdá, že růst v USA se opět zvedne a v případě Evropy je to možná 50/50. Další růstový zvrat na dohled ...


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - doběla rozžhavený sektor IT!
18.05.2015 13:00
V další iteraci Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP) přichází ...
Měkké indikátory EMU, americká inflace, výsledky Tabáku a VIGu ... týdenní výhled
18.05.2015 11:00
V nejbližších dnech nás čeká řada měkkých indikátorů z eurozóny. Po ve...
IPO Watch - Shopify, vladař e-commerce, vstoupí na burzu
18.05.2015 15:00
Článek IPO Watch si právě prochází jednadvacátou iterací tohoto roku. ...

Váš názor
 • Můžete
  18.05.2015 19:53

  mi můj jmenovče, pane Jiří Soustružníku sdělit Váš názor na neutuchající, takřka nekonečný růst ekonomik, který je alfou a omegou všech "moderních" ekonomů? Existuje podle Vás nějaká hranice, nebo porosteme až do nebes a na celém světě pak zavládne nekonečný blahobyt? Vydrží to naše matička Země ? Je nutný ekonomický "růst" aby se lidi měli lépe? Je nutné mít každý rok nový Iphone, televizi a já nevím co, aby se kvalita života zvedla? Kolik pralesa musíme vyrubat, aby se lidi měli lépe a měli dost jídla (někde ho vyhazují ) ? Kolik ploch musíme zastavět, aby lidi měli práci? Jaký je smysl lidského života, stále růst? Proč jíme čím dále větší svinstvo? Proč nás farmaceutické firmy stále oblbují ať kupujeme "něco" pro své zdraví? Má tohle psycho tempo nějaký význam? Upřímně, koho zajímají šílené poměry civilistů v Iráku, Lybii, Barmě, Nepálu, Číně, slamy v Lagosu, Bombaji, Mexico City, Bogotě, Karáčí a na dalších 10000 místech na světě. Vídíme fronty na nové Apply, Samsungy a další píčoviny ve vyspělém světě, čteme o retardovaných "celebritách" kde se kdo ožral a které byly vidět majtky. No nic mějte se hezky ono se to nějak vyvrbí...Hlavně kur*a ať to všechno roste! P.S. opomněl jsem asi dalších 100000 důvodů proč ano i ne, takže se omlouvám za krátký a zbytečný příspěvek.
  el mrcoch
  • Re: Můžete
   18.05.2015 20:17

   Předpokládám, že jste první, který vykládá jak je u nás všechno špatně a proč to není jako v Německu.
   VSE LIMITED
   • ČR ??
    18.05.2015 20:29

    je tam někde zmínka?? Jste vedle příteli...
    el mrcoch
Aktuální komentáře
03.10.2023
6:39Přežijí menší banky v USA následujících 10 let?
02.10.2023
22:04Smíšený úvod týdne na Wall Street  
17:55Ne úplně krátká cesta
17:13Dobrá data den nezachránila, ale velkým techům se daří  
16:46Americký průmysl se postupně vymaňuje z útlumu, září pozitivně překvapilo  
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Pololetní zpráva za rok 2023
16:19Výsledková sezóna může nasměrovat technologie k růstu, předpokládají stratégové Goldman Sachs
15:37Nabídka akcií by mohla ocenit firmu Birkenstock až na 9,2 miliardy USD
15:07Schodek rozpočtu v září klesl na 180,7 mld. Kč, pomohlo inkaso windfall tax
14:22Týdenní výhled: Akcie budou tančit v rytmu výnosů. Shutdown odvrácen – dobře, nebo špatně?  
13:01Než otevře Wall Street: Riot platforms, Coinbase, Rivian a další  
12:12Úvodní růst akcií vyprchal, když se výnosy vydaly opět vzhůru  
11:05Zamrazilová: Měnová politika byla slabší, než by si centrální banky přály
10:53Komentář: Tuzemský průmysl dále šlape na brzdu
10:46Podmínky v průmyslu se v září dál zhoršily, problémem byla slabá poptávka
9:16Rozbřesk: Kola českého průmyslu se pomalu zadírají, uzavírka americké vlády oddálena o 45 dní
9:12Rohlik.cz Finance a.s.: Individuální a konsolidovaná Výroční zpráva a Účetní závěrka k 30.04.2023
8:58Futures pro Wall Street mají jasno, pro Evropu váhají. USA zažehnaly paralýzu úřadů, na Slovensku vyhrál Fico  
6:21Jsou velké změny a stávky na trhu práce v USA počátkem bodu obratu?
01.10.2023
8:16Víkendář: Sny o renesanci výroby v USA a globální konkurenceschopnost amerických automobilek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa