Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin podepsal

Putin podepsal "kapitálovou amnestii"

09.06.2015 9:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon zaručující beztrestnost Rusům, kteří do konce roku ohlásí své dosud tajené bankovní účty a další jmění v cizině. Předpokládá se, že tento krok pomůže čelit chronickému problému postsovětského Ruska v podobě úniku kapitálu do ciziny, což je jev, který také přispěl ke krizi v zemi. Vláda si od tzv. kapitálové amnestie slibuje, že dříve vyvezené a utajované peníze se vrátí zpět do ruské ekonomiky, oslabené poklesem cen ropy na světovém trhu, západními sankcemi a propadem rublu.

"Podnikat v naší zemi nebylo vždy možné v právním rámci, protože zákony se často měnily. Za současné právní stability a předvídatelnosti je třeba poskytnout lidem možnost klidně a otevřeně ohlásit prostředky, které tak či jinak získali, a tím pomoci napravit dřívější chyby," vysvětlil premiér Dmitrij Medveděv.

"Jedním z nejdůležitějších ustanovení zákona je plné vyjmenování všech článků trestního zákoníku, od nichž je zaručena beztrestnost, od neplacení cel, přes daňové úniky a zatajování majetku až po nelegální vytváření fingovaných firem atd.," uvedl server newsru.com a dodal, že kdo přizná majetek, bude i zbaven povinnosti uhradit státní pokladně vzniklou škodu. Navíc přiznaný majetek nebude moci posloužit k trestnímu, daňovému či správnímu stíhání.

Toto ustanovení, jak v předstihu varovali komentátoři, by mohlo být v rozporu s mezinárodními závazky Ruska o boji proti praní špinavých peněz či financování terorismu. Podle ministerstva financí však příslušná mezinárodní organizace, Financial Action Task Force (FATF), nakonec s amnestií souhlasila, protože omilostňuje jen viníky daňových a celních deliktů, a ne pachatele praní peněz či korupce.

Putin přislíbil kapitálovou amnestii loni v prosinci. I proto zákon slibuje beztrestnost jen tomu, kdo peníze vyvezl z Ruska před 1. lednem 2015.

Podle odhadu ruského ministerstva hospodářského rozvoje by letos mohlo zemi opustit 60 až 80 miliard dolarů.

Loni z Ruska odteklo rekordních 151,5 miliardy dolarů, což bylo třikrát více než v předešlém roce.

Na odlivu kapitálu se podílí i splácení zahraničních dluhů ruských podniků, které mají kvůli protiruským sankcím omezenou možnost refinancovat své dluhy novými zahraničními půjčkami.

Zdroj: RTRS, ČTK





Čtěte více:

Praha zahájí společně s Evropou níže
09.06.2015 8:42
Pražské burze se v první obchodní seanci tohoto týdne nedařilo, index ...
Rozbřesk - Vyšší úroky a sebevědomí tvůrců hospodářských politik rizikovým trhům nesvědčí
09.06.2015 9:10
Rizikovým aktivům se v poslední době příliš nedaří. Tento suchý fakt j...
Česká inflace nabírá na síle
09.06.2015 9:12
Až překvapivě rychle rostou spotřebitelské ceny v ČR. Oproti dubnu se ...

Váš názor
  •  
    09.06.2015 10:53

    bude tak legalizovat nakradený majetek svých přátel a věrných kumpánu !
    dh.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data