Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: HSBC, Heineken, Commerzbank

Summary: HSBC, Heineken, Commerzbank

03.08.2015 17:59
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Evropa:

Britská HSBC (DIP) zvýšila ve 2Q15 zisk před zdaněním meziročně o 18 % na 6,6 mld. USD. Stalo se tak i přes vyrovnání ve věci manipulování měnových trhů ve výši 1,3 mld. USD. Mimo to došlo na avizovaný prodej brazilské dcery za 5,2 mld. USD, z nichž část si našla cestu do kapitálových rezerv. Prodej je součástí v červnu představeného plánu, který počítá i s propuštěním zhruba 50 000 zaměstnanců, což by mělo v kombinaci s dalšími opatřeními (především osekáním RWA) vést k ročním úsporám ve výši až 5 mld. USD (v roce 2017). Tržby vzrostly během 1H15 o 5 % na 33 mld. USD. Naproti tomu ovšem citelně rostly i provozní náklady, do velké míry kvůli urovnání mnoha probíhajících soudních sporů. Poměr nákladů a příjmů (cost/income ratio) se tak na úrovni 58,2 % stále drží nad cílovým pásmem 48-52 %. Zisk investiční divize klesl v 1H15 o 5,5 % na 4,75 mld. USD, když byl zatížen mimořádnými právními náklady ve výši 794 mil. USD. Z hlediska tržeb si ovšem investiční divize nevedla vůbec špatně. Příjmy ze stěžejního FX desku narostly meziročně o 25 % na 1,7 mld. USD, příjmy z akciových trhů dokonce o 75 % na 1,1 mld. USD. Jádrová kapitálová přiměřenost vyšplhala na 11,6 % z loňských 11,3 %. Do konce roku by mělo být rozhodnuto o uvažované změně korporátního (tedy daňového) domicilu z Londýna do Hong-Kongu. Akcie reagují na výsledky mírným růstem a zůstávají v seznamu DIP s nezměněným doporučením držet.

Německá bankovní dvojka Commerzbank hospodařila ve 2Q se ziskem 280 mil. EUR proti 100 mil. EUR v loňském 2Q. Výsledek tak překonal odhady analytiků o 14 %. Za lepším výsledkem stojí hlavně lepší výkonnost divize Private Customers, kde zisky narostly o 6 % q/q na 171 mil. EUR a výrazně překonaly všechny odhady. Opravné položky k špatným úvěrům mírně vzrostly q/q na 280 mil. EUR a lehce zaostaly za konsensem. Díky lepšímu zisku a poklesu rizikově vážených aktiv (RWA) dosáhl ukazatel kapitálové přiměřenosti (FL B3 Tier 1) ve 2Q15 úrovně 10,5 %. Akcie rostou o 2,1 %.

Nizozemský pivovar Heineken vykázal ve 2Q15 nárůst provozního zisku o 3,4 % y/y na 1,55 mld. EUR, zhruba 3 % nad odhady, při růstu tržeb o 1,9 % na 9,9 mld. EUR, 1% nad odhady. Objemy prodaného piva meziročně vzrostly o 0,9 %. Výsledky tak mírně překonaly odhady na všech úrovních. Firma dále potvrdila svůj výhled pro letošní rok, když očekává růst marže o něco méně než 40 bps. Akcie Heineken po dnešních výsledcích připisují téměř 5 %.


Čtěte více:

HSBC zvýšila zisk o desetinu, prodává brazilskou divizi
03.08.2015 9:10
Globální bankovní skupina HSBC Holdings v prvním pololetí zvýšila zisk...
Commerzbank zdvojnásobila zisk, po osmi letech vyplatí dividendu
03.08.2015 13:50
Finanční ústav Commerzbank, který je druhou největší bankou v Německu,...
IPO Watch - Sunrun - ve stopách SolarCity?
03.08.2015 17:10
Třicátý druhý týden se na obchodování připravuje hned několik titulů z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.11.2025
14:35Synchron získal 200 milionů dolarů na méně invazivní technologii, která umožní ovládat počítač myšlenkami
9:04Víkendář: Lidé se bojí vládních dluhů, ale jejich snižování vlastně nechtějí
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data