Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Déjà vu

Déjà vu

02.09.2015 14:44
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Říjen 2014

Pamatujete ještě? Před necelým rokem došlo k poklesu akciových trhů o cca 10 %. Byl to nakonec jen takový zoubek, ale znamenal několik dní nejistoty, přičemž okamžitě se vyrojila spousta kazatelů věštících další hluboký propad. Vzpomenete si ještě na to, co bylo podnětem? Řekl bych, že důvod již musíte hledat hlouběji v paměti. Byla to prostě epizoda. Vyšlo pár horších ekonomických dat v Evropě a souběhem i v USA. Trhy se ale rychle vrátily na předešlou úroveň a některým našim fondům nákup akcií blízko lokálního dna pomohl překonat příslušné benchmarky a dodat jejich klientům dobrý výnos za rok 2014.

Srpen 2015

Situace je dosti podobná výše zmíněnému říjnu. Vyšlo pár horších dat, tentokrát v Číně. Propad byl ale mnohem razantnější a hlubší, nervozita zřetelnější. A miliónová otázka je znovu na stole. Jde pouze o zub anebo jsou nyní příčiny poklesu hlubší a máme se bát?

aa_sloupek_dejavu 

Je velmi nepříjemné, že skutečně nevíme přesně, co se v čínské ekonomice děje. Oficiální číslo růstu je sice 7 %, ale příliš nápadně se shoduje s vládním cílem. A máme hodně indikátorů, od vývoje spotřeby elektřiny po některá specifická exportní a importní čísla, která ukazují, že skutečný růst bude pravděpodobně nižší již nyní, o budoucnosti nemluvě. Nízká ochota a schopnost čínských autorit komunikovat vůči investorské veřejnosti jsou problémem. Vzpomeňme na komunikaci americké centrální banky, Fedu, kde se vyjadřují i jednotliví jeho vrcholní představitelé, aby si všichni mohli udělat co nejpřesnější obrázek o budoucích krocích této instituce.

V tomto ohledu byl tedy pokles, který proběhl minulý rok, z pozice strategické alokace aktiv mnohem jednodušší. Naše rozhodnutí navýšit akciovou složku tenkrát bylo rychlé a v zásadě konsensuální. Náš obraz o celkovém stavu ekonomiky byl před rokem zřetelný a v tom, jak byla mozaika hospodářské situace poskládána, bylo díky dostatku kvalitních a důvěryhodných ekonomických dat jasno. Jedinou stinnou stránkou bylo, že tento fakt velmi rychle došel i dalším investorům, takže tehdejší příležitost zmizela stejně rychle, jako nastala.

Současný pokles je hodně podobný, zejména z hlediska příčin. Situace je pro nás ale mnohem mlhavější. Na jedné straně čínské problémy, ale nejen ty. Nezapomeňme na ekonomické strašáky typu příliš rychlého růstu úroků v USA nebo ty politické, kterých je požehnaně – od stále doutnající východní Ukrajiny po Islámský stát nebo chystané řecké volby či bezvládí v Turecku. Na straně druhé by bylo chybou opomenout pevné oživení v USA. Evropa, ačkoli se zadrháváním, také roste. Nízké ceny komodit, zejména pak ropy, by měly být pro světové hospodářství podporou, která sice pozvolna, ale jistě přispěje k růstu a zneutralizuje negativní vliv čínského zpomalení. A nakonec, centrální banky jsou ostražité a v případě rozšíření hrozeb budou schopny přijmout další opatření. Ne, že by se mi ta opatření nějak moc líbila, s masivními nákupy akcií do jejich bilancí jsem se osobně stále ještě úplně nesžil.

Aktuální strategie

Rozhodli jsme se nakonec reagovat stejně, jako před rokem a akciovou složku z neutrální pozice navýšit. Akcie ani po poslední korekci nelze považovat za vyloženě levné. Nicméně z hlediska výnosu v zásadě nemají alternativu. Ceny nejsou přestřelené a v odpovídajícím investičním horizontu by měly přinést očekávaný výnos. Tentokrát máme ale přece jen větší pochyby ohledně toho, zda je skutečně všem dnům konec – čínské zpomalování se totiž, stejně jako řecké nesplácení, bude vracet jako bumerang. Přejme si pevné nervy a investiční disciplínu.

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 


Čtěte více:

Čína jako rozbuška?
28.08.2015 11:33
Mohou dnešní problémy Číny nastartovat vážnější krizi podobné té, kter...

Váš názor
  • Vše bude, jak má být
    03.09.2015 8:55

    až nakonec přijde rána z čistého nebe. Ostatně jako vždy. Investiční horizont je dost nesmysl. je to stejné, jako když chcete dojít na horizont, ale stále se před vámi vynořuje další a další-lákavější. Stejně tak je nesmysl hovořit o "dostatku kvalitních a důvěryhodných ekonomických dat".Kdy taková data nebyla k dispozici? Snad ne v roce 2007? Vždy byla k dispozici hromada dat a samozřejmě "důvěryhodných". Další velká hloupost (datová omezenost) autora je zřejmá ze skutečnosti, že se holedbá pouze daty ze Spojených států. Neví snad, že Kanada se již nachází v recesi či minimálně na jejím prahu? Co Jižní Amerika, Austrálie, Asie závislá na vývoji v Číně ap. Rusko je v nebývalém stresu a střední východ se také zanedlouho bude omezovat co do investic, zůstanou li ceny ropy na současných úrovních. Jih Evropy sotva dýchá a EU ukazuje, že se není schopna vyřešit jakýkoliv problém mimo určování názvů a tvarů zboží. Tak v čem je problém? V interpretaci dat stratégy. I laik z nich vyčte, že ten opěvovaný růst je tady pouze díky bezmeznému zadlužování, dotisku peněz, když je třeba a nulovým úrokovým sazbám což má za následek růst cen akcií a dluhopisů a ostatních spekulativních aktiv. Stránku spotřeby (jako tomu bylo v letech 2003-7) popohání navíc falešný pocit bohatství z nafouknutých investičních účtů. Až jednou (a nebude to dlouho trvat) zase Všichni dosáhnou "investičního horizontu" (musím poznamenat, že to nezávisí na oněch vyhlížitelích horizontů) a budou chtít z investic zachránit co se dá bude již pozdě. Nejhorší je totiž vždy ona hodina pravdy, kdy všichni, kdo nechtěli mít peníze, ale jen akcie, opět zase chtějí své peníze zpět. A že tentokráte je v trhu hodně peněz a málo mimo něj!
    jiri
Aktuální komentáře
20.05.2022
6:01USA se nemohou vyhnout stagflaci, říká El-Erian. Fed čeká obtížné rozhodnutí
19.05.2022
22:08Propady v zámoří zpomalily tempo  
18:17Elon Musk ztratil na poklesu akcií Tesly 12 miliard dolarů. Vysmál se pojetí ESG a hodlá volit republikány
18:08VÁLKA NA UKRAJINĚ - SLEDUJEME ONLINE
18:07Pilulka.cz – Mračna nad e-commerce (aktualizovaná analýza)  
17:24Akcie na konci roku 2022 a kdo je chytřejší než celý trh
17:21Akcie se snaží stabilizovat, zatímco euro sbírá zisky  
16:40Trhy dále padají, Praha se díky Komerční bance udržela v zeleném  
16:13McDonald's prodává svá ruská aktiva současnému držiteli licence Govorovi
16:04Letos s návratností evropských akcií nepočítejte, varují stratégové
15:33UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2022
14:43ČEZ, a.s.: Otakar Hora od 24. 6. 2022 náhradním členem dozorčí rady
14:38EUC a.s.: Informace o úrokové sazbě na 10. úrokové období EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
13:59Bullard: Fed udělal mnohem víc než jen dvojí zvýšení sazeb. Ty by se ke konci roku měly dostat k 3,5 %
13:24Londýn uvalil sankce na tři ruské aerolinie, přijdou o miliony za prodej slotů
12:07Poučení z letošního pádu technologií
11:37Další fáze propadu akcií. Strach o zisky a marže sílí  
10:26EasyJet snížil ztrátu na 545 milionů liber, rezervace už má lepší než před pandemií
10:24Skupina Coloseum nabídne až 38 procent akcií na trhu START pražské burzy. Provozuje pizzerie, pivovar, Občanskou Plovárnu či hokejové arény
9:15Rozbřesk: O důležitosti inflačních očekávání a koruna s pevnější půdou pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deere & Co (04/22 Q2, Bef-mkt)
Pepco Group NV (12/21 Q1)
7:30Cie Financiere Richemont SA (03/22 Q4)
8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m