Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Déjà vu

Déjà vu

02.09.2015 14:44
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Říjen 2014

Pamatujete ještě? Před necelým rokem došlo k poklesu akciových trhů o cca 10 %. Byl to nakonec jen takový zoubek, ale znamenal několik dní nejistoty, přičemž okamžitě se vyrojila spousta kazatelů věštících další hluboký propad. Vzpomenete si ještě na to, co bylo podnětem? Řekl bych, že důvod již musíte hledat hlouběji v paměti. Byla to prostě epizoda. Vyšlo pár horších ekonomických dat v Evropě a souběhem i v USA. Trhy se ale rychle vrátily na předešlou úroveň a některým našim fondům nákup akcií blízko lokálního dna pomohl překonat příslušné benchmarky a dodat jejich klientům dobrý výnos za rok 2014.

Srpen 2015

Situace je dosti podobná výše zmíněnému říjnu. Vyšlo pár horších dat, tentokrát v Číně. Propad byl ale mnohem razantnější a hlubší, nervozita zřetelnější. A miliónová otázka je znovu na stole. Jde pouze o zub anebo jsou nyní příčiny poklesu hlubší a máme se bát?

aa_sloupek_dejavu 

Je velmi nepříjemné, že skutečně nevíme přesně, co se v čínské ekonomice děje. Oficiální číslo růstu je sice 7 %, ale příliš nápadně se shoduje s vládním cílem. A máme hodně indikátorů, od vývoje spotřeby elektřiny po některá specifická exportní a importní čísla, která ukazují, že skutečný růst bude pravděpodobně nižší již nyní, o budoucnosti nemluvě. Nízká ochota a schopnost čínských autorit komunikovat vůči investorské veřejnosti jsou problémem. Vzpomeňme na komunikaci americké centrální banky, Fedu, kde se vyjadřují i jednotliví jeho vrcholní představitelé, aby si všichni mohli udělat co nejpřesnější obrázek o budoucích krocích této instituce.

V tomto ohledu byl tedy pokles, který proběhl minulý rok, z pozice strategické alokace aktiv mnohem jednodušší. Naše rozhodnutí navýšit akciovou složku tenkrát bylo rychlé a v zásadě konsensuální. Náš obraz o celkovém stavu ekonomiky byl před rokem zřetelný a v tom, jak byla mozaika hospodářské situace poskládána, bylo díky dostatku kvalitních a důvěryhodných ekonomických dat jasno. Jedinou stinnou stránkou bylo, že tento fakt velmi rychle došel i dalším investorům, takže tehdejší příležitost zmizela stejně rychle, jako nastala.

Současný pokles je hodně podobný, zejména z hlediska příčin. Situace je pro nás ale mnohem mlhavější. Na jedné straně čínské problémy, ale nejen ty. Nezapomeňme na ekonomické strašáky typu příliš rychlého růstu úroků v USA nebo ty politické, kterých je požehnaně – od stále doutnající východní Ukrajiny po Islámský stát nebo chystané řecké volby či bezvládí v Turecku. Na straně druhé by bylo chybou opomenout pevné oživení v USA. Evropa, ačkoli se zadrháváním, také roste. Nízké ceny komodit, zejména pak ropy, by měly být pro světové hospodářství podporou, která sice pozvolna, ale jistě přispěje k růstu a zneutralizuje negativní vliv čínského zpomalení. A nakonec, centrální banky jsou ostražité a v případě rozšíření hrozeb budou schopny přijmout další opatření. Ne, že by se mi ta opatření nějak moc líbila, s masivními nákupy akcií do jejich bilancí jsem se osobně stále ještě úplně nesžil.

Aktuální strategie

Rozhodli jsme se nakonec reagovat stejně, jako před rokem a akciovou složku z neutrální pozice navýšit. Akcie ani po poslední korekci nelze považovat za vyloženě levné. Nicméně z hlediska výnosu v zásadě nemají alternativu. Ceny nejsou přestřelené a v odpovídajícím investičním horizontu by měly přinést očekávaný výnos. Tentokrát máme ale přece jen větší pochyby ohledně toho, zda je skutečně všem dnům konec – čínské zpomalování se totiž, stejně jako řecké nesplácení, bude vracet jako bumerang. Přejme si pevné nervy a investiční disciplínu.

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 


Čtěte více:

Čína jako rozbuška?
28.08.2015 11:33
Mohou dnešní problémy Číny nastartovat vážnější krizi podobné té, kter...

Váš názor
  • Vše bude, jak má být
    03.09.2015 8:55

    až nakonec přijde rána z čistého nebe. Ostatně jako vždy. Investiční horizont je dost nesmysl. je to stejné, jako když chcete dojít na horizont, ale stále se před vámi vynořuje další a další-lákavější. Stejně tak je nesmysl hovořit o "dostatku kvalitních a důvěryhodných ekonomických dat".Kdy taková data nebyla k dispozici? Snad ne v roce 2007? Vždy byla k dispozici hromada dat a samozřejmě "důvěryhodných". Další velká hloupost (datová omezenost) autora je zřejmá ze skutečnosti, že se holedbá pouze daty ze Spojených států. Neví snad, že Kanada se již nachází v recesi či minimálně na jejím prahu? Co Jižní Amerika, Austrálie, Asie závislá na vývoji v Číně ap. Rusko je v nebývalém stresu a střední východ se také zanedlouho bude omezovat co do investic, zůstanou li ceny ropy na současných úrovních. Jih Evropy sotva dýchá a EU ukazuje, že se není schopna vyřešit jakýkoliv problém mimo určování názvů a tvarů zboží. Tak v čem je problém? V interpretaci dat stratégy. I laik z nich vyčte, že ten opěvovaný růst je tady pouze díky bezmeznému zadlužování, dotisku peněz, když je třeba a nulovým úrokovým sazbám což má za následek růst cen akcií a dluhopisů a ostatních spekulativních aktiv. Stránku spotřeby (jako tomu bylo v letech 2003-7) popohání navíc falešný pocit bohatství z nafouknutých investičních účtů. Až jednou (a nebude to dlouho trvat) zase Všichni dosáhnou "investičního horizontu" (musím poznamenat, že to nezávisí na oněch vyhlížitelích horizontů) a budou chtít z investic zachránit co se dá bude již pozdě. Nejhorší je totiž vždy ona hodina pravdy, kdy všichni, kdo nechtěli mít peníze, ale jen akcie, opět zase chtějí své peníze zpět. A že tentokráte je v trhu hodně peněz a málo mimo něj!
    jiri
Aktuální komentáře
06.05.2021
22:00Indexy v USA na nových historických maximech  
21:12Moneta podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank, Home Creditu a Benxy za 25,9 miliardy korun
17:36Akcie pod tlakem, koruně přinesla zisky ČNB  
17:25Prodávej v květnu...
15:55Analytik Ján Hladký: Výsledky Moderny přebíjí tlak na zrušení patentové ochrany  
15:20ING hlásí uspokojivá čísla, přislíbila 7% dividendu  
14:40ČNB snižuje odhad letošního růstu HDP na 1,2 %. Sazby potvrdila, letošní utažení je ale "jisté"
13:55Zakladatel Amazonu po rekordních číslech prodal akcie firmy za dvě miliardy dolarů
13:47Centrální bankéři rychle očkující Británie prudce zvedli odhad hospodářského růstu. Dluhopisy chtějí kupoval pomaleji
13:10Útlum spalovacích motorů v Německu způsobí ztrátu mnoha pracovních míst, varuje Ifo
11:55Michal Křikava k výsledkům KB: Tahounem ziskovosti budou letos nižší rizikové náklady  
11:48Výsledky Volkswagenu nad očekávání dobré, překvapení již ale bylo zahrnuto v ceně  
11:48PayPal hlásí rekordní objem zpracovaných plateb, akcie ale bude brzdit vysoká valuace  
11:30Hlavní trhy přešlapují, ČNB zůstane u výhledu vyšších sazeb  
11:26EU zvažuje uvolnění patentů na vakcíny proti covid-19
11:14Středoevropské měny budou s ústupem pandemie zřejmě posilovat, ukazuje průzkum  
9:33Maloobchod před koncem lockdownu: Lidé nákupy odkládali, online ale pořád jel
9:12Rozbřesk: Nová prognóza zatím “nerozhoupe” ČNB k akci
8:55Futures nedávají trhům jasný směr, výsledkům Komerční banky pomohl trading  
8:42Čísla z Volkswagenu: Provozní zisk ve čtvrtletí na pětinásobku. Škoda Auto ho zvedla skoro o polovinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
adidas AG (03/21 Q1)
Bayerische Motoren Werke AG (03/21 Q1)
Cellnex Telecom SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Cigna Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Cinemark Holdings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Credit Agricole SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
DraftKings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (03/21 Q1, Bef-mkt)
Nikola Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Plug Power Inc (03/21 Q1)
Raiffeisen Bank International AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Siemens AG (03/21 Q2)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Stavební výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Změna počtu prac. míst