Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Juncker: Uzavřené dohody musí respektovat i budoucí řecké vlády

Juncker: Uzavřené dohody musí respektovat i budoucí řecké vlády

09.09.2015 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Dohody uzavřené v souvislosti se třetím záchranným balíkem pro zadlužené Řecko musí respektovat také budoucí vlády této země. V Evropském parlamentu to dnes prohlásil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Na programu jsme se shodli a rád bych, aby jej respektovaly všechny řecké vlády. Ta, která jej vyjednala a také všechny budoucí," prohlásil. Připomněl, že v minulosti byly někdy v EU a eurozóně dohody porušovány. "Teď musí každý pochopit, že to myslíme vážně. A vyžadujeme respekt k dosaženým dohodám," upozornil Juncker.

Řekové půjdou zvolit novou vládu v neděli 20. září poté, co levicový premiér Alexis Tsipras oznámil koncem srpna svou rezignaci. Právě on po měsících odkladů souhlasil s podmínkami mezinárodních věřitelů, které byly spojeny s další masivní podporou pro zemi.

Evropský stabilizační mechanismus v rámci už třetího záchranného programu poskytne Řecku během tří let až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), Atény ale musely rychle začít přijímat požadované reformy.

Řecká otázka se netýká jen zlepšení stavu řeckých veřejných financí, míní Juncker. Vliv měla situace na ekonomický růst Řecka i postavení země v Evropské unii. "Myslím, že Řekové jsou tvrdě pracující lidé, kteří dělají co mohou a snaží se zajistit, že jejich země pokročí," poznamenal předseda komise.

Podle Junckera by komise v minulých měsících selhala, kdyby se nepokusila o řešení situace kolem Řecka. "Bylo zcela vyloučené, že by se nám nepodařilo najít řešení," prohlásil předseda evropské exekutivy. Zásadním krokem podle něj bylo jasné prohlášení, že variantou není řecký odchod z eurozóny, ačkoli situace až tam mohla zajít.

Zdroj: ČTK, Reuters


Čtěte více:

Evropa pokračuje v růstu, Ryanair +7 %
09.09.2015 10:32
Západoevropské akciové indexy zahájily dnešní obchodování přibližně dv...
Pozitivní sentiment z Asie doléhá na jen a dluhopisy
09.09.2015 10:38
Asijské akciové trhy se tentokrát nestávají pro zbytek světa zátěží, a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y