Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak investuje Buffettův vnuk

Jak investuje Buffettův vnuk

25.11.2015 17:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Howard Warren Buffett je vnukem Warrena E. Buffetta, zakladatele Berkshire Hathaway. Už nyní má za sebou velmi zajímavou kariéru, protože učí na Columbia University, vede farmu v Nebrasce a pomáhal na rozvojových projektech v Afghánistánu. Doposud se ale držel stranou investic do soukromého sektoru, které tak proslavily jeho rodinu. To se však nyní mění, protože Buffett se stal spoluzakladatelem společnosti, která v podstatě kopíruje strukturu Berkshire Hathaway.

Buffettův dědeček se většinou zaměřuje na firmy, jejichž zaměření je nadčasové. Jeho vnuk se ale dívá více do budoucnosti. Jeho společnost i(x) Investments by tak měla investovat zejména do mladých firem, které jsou podle jeho názoru podhodnocené a které se zaměřují zejména na oblast udržitelného zemědělství, čistých energií a hospodaření s vodou. Buffett si podle svých slov klade otázku: „Jak můžeme prostřednictvím našich investic zlepšit celou naši společnost? Jak můžeme použít náš kapitál pro naplnění nejvýznamnějších lidských potřeb?“

Buffettovým partnerem je Trevor Neilson a i on má za sebou velmi pestrou kariéru. Hovoří o tom, že jejich přátelé a strategičtí partneři do jejich společnosti letos vložili 2 – 5 milionů dolarů. Příští rok by měla částka dosahovat 200 milionů dolarů. A ambice jsou vysoké i na straně vlastních investic. Začátek by sice měl být pomalejší a do nově vzniklých firem by se měly investovat pouze menší částky. Podle plánu by ale nakonec měly roční investice dosahovat 100 milionů dolarů. Do roku 2020 by pak mělo proběhnout IPO.

Mezi pravděpodobné investice patří například společnost Skywater. Ta vyrábí přístroje, které mění vzdušnou vlhkost na pitnou vodu. Další možností je True Green Capital, která financuje solární elektrárny. Může se zdát, že jde o futuristické projekty, ale Buffett věří, že jde o růstové trhy, které budou stále atraktivnější i pro investory. Buffett tvrdí, že nebude své investice probírat se svým dědečkem. Nicméně jeho společnost se svou strukturou hodně podobá Berkshire Hathaway. Je totiž postavena jako holding, který vlastní nezávislé firmy. A zatímco private equity společnosti kupují a prodávají, Berkshire Hathaway kupuje a drží. Warren E. Buffett pak reinvestuje vydělané peníze zpět do společnosti namísto toho, aby si je on a jeho management vypláceli. Za výjimečnou návratností, kterou Berkshire Hathaway generuje, jsou ale i úspory na daních, které plynou právě z její strategie „koupit a držet“.

Autorem je David Gellesnov.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

Zarazí Fed poslední hřebík do komoditní rakve?
25.11.2015 16:39
Komodity dále prohlubují ztráty a doslova se vracejí na začátek tohoto...
Praha ve středu v červeném, VIG prohluboval včerejší ztráty
25.11.2015 17:00
Praha se ve středu na rozdíl od hlavních evropských trhů obchodovala v...

Váš názor
  •  
    26.11.2015 22:41

    Ono koupit a držet je základním pravidlem skoro každého investování. Proto je důležitý výběr - do čeho. Ať už se jedná o akcie nebo fondy, vždycky je třeba souhlasit s "filozofií" investice a pak se jí držet. Překotným prodejem a dalším nákupem jen proděláte. Zkuste projekt jajbytbohaty (tečka) cz. Třeba najdete, co hledáte.
Aktuální komentáře
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data