Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropu začíná rozdělovat nová opona – tentokrát uhelná

Evropu začíná rozdělovat nová opona – tentokrát uhelná

01.12.2015 12:41
Autor: Pavel Daniel

V Evropě se prý tvoří nová hranice. „Kopíruje staré zlomové linie studené války,“ konstatovala ve svém komentáři agentura Bloomberg. O co jde? Jde o „Coal Curtain“, tedy jakousi „železnou oponu z uhlí“. Ta se podle mínění agentury Bloomberg tvoří kvůli rozdílnému přístupu zemí při omezování těžby uhlí ve východní a západní Evropě.

Česko versus Německo: rozděluje nás přístup k uhlí

Jako příklad posloužily dva doly – jeden český - hnědouhelný důl v Bílině a jeden německý důl ve východoněmeckém Jänschwaldu. Na tomto příkladu je podle Bloombergu jasně vidět, kvůli čemu prý vznikají nové hranice a rostoucí propast v Evropě. Totiž v přístupu ke snižování emisí skleníkových plynů. Zatímco prý západní Evropa urychluje odchod od výroby energie z uhlí, východní sousedé, zejména Česká republika a Polsko, dělají vše proto, aby doly udrželi - dokonce i ty s lignitem, který je všeobecně považován za „nejšpinavější“ druh paliva vůbec.

Zatímco západní Evropa chce skoncovat s uhlím co nejdříve, východ kontinentu nijak zvlášť nespěchá. Například Francie, která tři čtvrtiny objemu výroby elektřiny produkuje díky jaderným elektrárnám, uvedla, že polostátní energetická společnost Engie SA zruší globálně své podíly v uhelných energetických zařízeních. Podobně zareagovaly státní investiční fondy Scandinavia. A Velká Británie plánuje zavřít uhelné elektrárny do roku 2025.

To v českém dole Bílina, který je vzdálen něco málo přes 100 kilometrů severně od hlavního města ČR Prahy, se rýpadla velikosti desetipatrové budovy nekompromisně drápou do země a vytahují až 2700 tun hnědého uhlí denně. To pak končí v blízkých elektrárnách, kde lidé mohou vidět doslova kouřovou clonu, která poté, co česká vláda uvolnila ekologické předpisy letos na podzim, budou chrlit znečišťující látky do ovzduší po dalších 40 let, dodává agentura Bloomberg. A i když kvůli uhlí bude okolní města dusit prach a vody zamořovat jedovatý kal a kvůli prolomení limitů se spotřebuje dalších až 150 milionů tun uhlí, k žádným omezením těžby se přistupovat nebude. Na druhé straně pomyslné „hranice“, ve východoněmeckém Jänschwaldu, uhelnou jámu zatím likvidují a připravují omezení výroby energie z uhlí. Německo totiž rozhodlo, že nejstarší uhelné elektrárny vypne do roku 2019.

Uhlí na východě Evropy se prý drží kvůli práci a nezávislosti na Rusku

Bývalá železná opona, nyní z uhlí, tak začíná znovu rozdělovat Evropu, dodává analýza agentury Bloomberg. Sporné je prý uzavření uhelných dolů v Polsku, kde uhelný průmysl stále zaměstnává asi 100 000 lidí a pomáhá vytvářet více než 80 procent elektřiny v zemi. Nový polský kabinet, ústy premiérky Beaty Szydlové, prohlásil, že k závazku snížit emise oxidu uhličitého o 40 procent do roku 2030, který přijalo 28 členských zemí EU, chce vyjednat výjimku. „Samozřejmě, že chceme chránit klima, ale jen do té míry, pokud to nebude bolet polské hospodářství," citovala agentura Bloomberg Szydlovou před cestou do Paříže, kde se jedná o změnách klimatu.

Ve hře jsou totiž tisíce pracovních míst a údajná nezávislost na dodávkách ropy a plynu z Ruska. „Prolomení těžebních limitů v severních Čechách je zodpovědné rozhodnutí, které bere v úvahu energetickou bezpečnost země," citovala agentura Bloomberg Jana Mládka, ministra průmyslu poté, co česká vláda rozhodla o prodloužení životnosti těžby hnědého uhlí v Bílině. A to i přes tlak od západní Evropy, která nabádala k omezení spotřeby uhlí.

Pro bývalé komunistické země je uhlí jedinou domácí alternativou k ropě a plynu, dováženého z Ruska, říká Bloomberg. Například Bulharsko vyrábí svou elektřinu z poloviny z uhlí, v Srbsku jsou to asi dvě třetiny. A podle níže uvedené tabulky se v šesti zemích bývalého sovětského bloku, nyní v EU, vyrobilo v roce 2014 z uhlí zhruba 39 procent energie. Ve stejném čase se v západní Evropě z uhlí vyrobilo jen 12,5 procenta energie. Naproti tomu, plány na omezování výroby energie z uhlí se nezastavily ve východním Německu, kde uhelný byznys zaměstnává až 21 000 lidí. Německo se zavázala uzavřít poslední ze svých osmi jaderných reaktorů do roku 2022, což si ale může vyžádat delší provoz uhelných elektráren, než se Německo zavázalo. Minulý měsíc kancléřka Angela Merkelová dohodla s německými utilitami, že osm nejstarších uzavře do roku 2019.

Železná opona z uhlí rozděluje Evropu
(Spotřeba uhlí jako procento z celkové spotřeby energie)

zelezna_opona-1  

Zdroj: Bloomberg

Německo tvrdí, že sníží emise oxidu uhličitého o 1,4 procenta. Vattenfall k dohodám uvedl, že omezí těžbu lignitu až o 9 milionů tun za rok, RWE AG pak souhlasila s tím, že vyřadí pět uhelných energetických zařízení do roku 2019, což by mohlo zmenšit roční spotřebu hnědého uhlí až o 14 milionů tun. „Neexistuje žádná budoucnost uhlí," řekl Andrzej Ancygier, energetický ekonom berlínské Svobodné univerzity. Podle něj ani ve východních státech Evropy. „Evropu nesmí ohrozit nejednota politiky Evropské unie v oblasti klimatu,“ uzavírá analýzu agentura Bloomberg prohlášením Andrzeje Ancygiera.

Zdroj: Bloomberg

 


Čtěte více:

Černé zlato by tento týden mohl dusit OPEC nebo silný dolar
30.11.2015 11:07
Minulé pondělí sice ropě pomohla vzhůru geopolitická rizika spojená s ...
Aktivita v čínském průmyslu nejníže za tři roky
01.12.2015 9:07
Z Číny dnes v noci přišla další várka nelichotivých čísel popisujících...
Cyber Monday - absolutní rekord všech dob na online tržbách
01.12.2015 11:09
“Cyber Monday”, modla všech online retailerů, skvělý tah marketérů a d...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2024
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y