Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černé zlato by tento týden mohl dusit OPEC nebo silný dolar

Černé zlato by tento týden mohl dusit OPEC nebo silný dolar

30.11.2015 11:07
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Minulé pondělí sice ropě pomohla vzhůru geopolitická rizika spojená s tureckým sestřelením ruského letounu, do čtvrtka však obavy o dopad politického napětí na blízkovýchodní dodávky opadly, ropa přišla o podpůrné fundamenty a otočila do záporu. Černé zlato mírně ztrácí i na počátku nového týdne a prohlubuje tak poslední listopadový den propad. Hlavními faktory, které stojí za poklesem cen černého zlata z posledních dní jsou americký Fed a OPEC.

Rostoucí očekávání prosincového zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou, které pomáhá dolaru posilovat, totiž zdražuje ropu denominovanou v dolarech pro zahraniční kupující. Účastníci trhu navíc vyčkávají na páteční zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu. A aktuálním tématem i nadále zůstává přebytek nabídky na trhu, který přetrvává a nevykazuje žádné známky zmírnění. Naopak, globální trh s ropou se momentálně podle informací Mezinárodní energetické agentury nachází v největším přebytku za posledních 17 let.

Americká ropa WTI minulý týden získala částečnou podporu v menším než očekávaném přírůstku ve středu zveřejňovaných zásob a poklesu vrtné aktivity, který ukazuje, že těžaři pravděpodobně vyčkávají na růst cen. Cena černého zlata však obecně za listopad směřuje k až desetiprocentní ztrátě. Referenční ropa Brent se aktuálně drží pod 45 dolary za barel a severoamerická WTI pod 42 dolary za barel. Americký dolar zatím v pondělí posílil proti koši hlavních měn na osmi a půlměsíční maximum.

-1
Ropa Brent v měsíci listopadu.

Vyčkávání na OPEC
Tento týden bude cena ropy ovlivněna očekáváními spojenými s pátečním zasedáním organizace OPEC. Írán spolu s dalšími členy sice plánují vyvinout tlak na Saudskou Arábii s ohledem na snižování její produkce, není ale příliš pravděpodobné, že by se království rozhodlo ustoupit. Většina analytiků tak nepředpokládá, že by na jednání OPECu 4. prosince ve Vídni mělo dojít k nějakému omezování produkce. Spíše počítají s možností, že by se největší ropný producent OPEC Saudská Arábie mohl přiklánět k dohodě o opatřeních na podporu cen s dalšími producenty černého zlata. Výzkumný tým OPECu přišel s prognózou vyšší poptávky po ropě organizace v příštím roce a to převážně vlivem poklesu dodávek jiných producentů jako jsou Spojené státy, což by potenciálně mohlo pomoci zmenšit převis nabídky nad poptávkou. Světová poptávka po ropě by údajně měla v roce 2016 růst o 1,25 milionu barelů denně.

Od loňského historického rozhodnutí OPEC bránit za každou cenu svůj tržní podíl ceny ropy spadly o více než polovinu. Součástí nadcházejícího setkání zemí OPEC by měla být pravděpodobně i diskuze o nových dodávkách z Íránu. Právě Írán, který byl před uvalením sankcí zaměřených proti tamnímu jadernému programu, druhým největším producentem OPECu hned po Saudské Arábii, plánuje v horizontu měsíců po uvolnění sankcí zvýšit vývoz surové ropy až o 1 milion barelů denně. Jako součást snah přilákat západní investice Írán minulý týden zároveň odhalil aktualizovanou podobu ropných smluv. S ohledem na současnou situaci na ropném trhu, který se nachází ve značném přebytku, je íránské zvyšování produkce jen dalším prvkem, který přispívá ke zvyšování převisu dodávek a tudíž má potenciál negativně ovlivňovat ceny černého zlata.

Mimo zasedání OPEC budou investoři pozorně sledovat i páteční data z amerického trhu práce. Pozitivní zprávy o zaměstnanosti v USA by mohly definitivně zpečetit rozhodnutí Fedu přikročit k prvnímu zvyšování sazeb od roku 2006 právě na zasedání 15. a 16. prosince. Proto lze v souvislosti s těmito daty také očekávat značnou volatilitu americké měny a potenciálně i rozkolísanost ropných cen.

Zdroj: RTRS, BBG, WSJ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university