Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké akcie rostly, Birinyi ale v rozpacích

Americké akcie rostly, Birinyi ale v rozpacích

22.01.2016 22:03
Autor: Marek Trúchly, Patria Finance

Americké akcie dnes následovaly cestu, kterou jim v předešlých obchodních seancích vyšláply trhy v Asii a Evropě. Pozitivní nálada po vyjádření šéfů centrálních bank v Japonsku a Eurozóně v kombinaci se zotavením na ceně ropy zajistila amerických akciovým indexům zelenou tečku tohoto týdne.
Ze sledovaných makroekonomických údajů byly prezentovány prodeje stávajících domů v prosinci. Po listopadových 4,76 mil. nemovitostech, které změnily majitele, se očekával návrat znovu nad hranici 5 mil. (přesně 5,2 mil.). Finální číslo bylo pozitivních 5,46 mil. domů.
Jeden z největších akciových býků Laszlo Birinyi, který je od roku 2009 skálopevně přesvědčen o síle býčího trhu, je aktuálně k dalším růstům nejvíce skeptický od krize. Vrásky na čele mu dělají hlavně padající cena ropy, napjetí mezi Saudskou Arábií a Iránem, propady na akciovém trhu v Číně a dodavatelský řetězec technologického gigantu Apple. Pro pochopení ekonomického zpomalení a propadu akciového indexu v Číně bude dle názoru Birinyiho potřeba více než jen studovat hodnoty HDP a výsledky společností. Pro dobrou orientaci by bylo za potřebí vidět pod pokličku politických představitelů a tento komfort se investorům nenabízí. Podobný problém jej trápí i u klesající ceny ropy.

Bluechipový index Dow Jonex Industrial Average dnes nedokázal úplně držet krok s trhem a umazat všechny ztráty z tohoto týdne. Tížily jej hlavně akcie společnosti American Express. Přesto přidal 1,3 % a týden končí na hodnotě 16092 bodů. Více diverzifikovaný index S&P 500 si vedl lépe, kdy jej růst o 2,0 % dokázal protlačit přes hranici 1900 bodů (závěr 1906 bodů). Technologický Nasdaq dnes ostatním indexům ukázal záda, kdy dokázal narůst o 2,7 % na úroveň 4591 bodů.

Měnový pár EURUSD po včerejším zasedání ECB znovů klesal. Euru v oslabování dnes zabránila první podpora na hranici 1,0791. Studené počasí v USA dnes uvolnilo ze sevření ropu. Komodita předvedla spanilou jízdu, barel West Texas Intermediate s dodáním v březnu zdražil o 9 % na 32,20 USD. Trojská unce zlata mírně poklesla na ceně, kdy ztratila 0,3 % a cena na spotovém trhu činila 1097 USD.

Všech 10 hlavních sektorů indexu S&P 500 dnes rostlo, když se nejvíce dařilo společnostem z oblasti energetiky (+3,6 %). Technologický sektor rostl o 2,5 %, hlavním tahounem byl Apple. Největší firma na světě dle tržní kapitalizace rostla o 5,3 % na cenu 101,4 USD. American Express dnes reportoval výsledky, které trh neuspokojily. Zisk ve čtvrtém kvartále poklesl hlavně z důvodu propadu tržeb a vyšších nákladů na restrukturalizaci. Akcie dnes klesala o 12 %, což je nejvíce za posledních 7 let.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data