Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Londýnská burza LSE a německá burza Deutsche Börse se spojí do jedné skupiny

Londýnská burza LSE a německá burza Deutsche Börse se spojí do jedné skupiny

16.03.2016 8:32, aktualizováno: 16.3. 9:20
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Londýnská burza LSE a německá burza Deutsche Börse oznámily, že se dohodly na podmínkách spojení, o kterém se mluvilo již déle než měsíc.

Burzy ve svém prohlášení uvedly, že se spojí jedno z hlavních globálních finančních center s Frankfurtem, domovem ECB a přístupovým bodem k největší ekonomice celé Evropy.

Doplnily však, že všechny kroky na úrovni současné regulace a její politiky zůstávají stále ještě na stole. Spojení navíc bude ještě optimalizováno s přihlédnutím na blížící se potenciální projekt bankovní unie napříč Evropou.

Burzy uvedly, že jim spojení přinese pozitivní efekty ze synergií v objemu 450 mil. EUR což zhruba představuje za obě entity 20 % kombinovaných očištěných operativních nákladů za rok 2015. Obvykle se však úspory dostavují se zpožděním, protože burzy utratí značný objem prostředků, obvykle jeden až dvouroční objem úspor, při samotném spojení.

LSE uvedla, že vidí značnou příležitost i na straně výnosů, co se synergií spojení týče. Také uvedla, že 100 % podporuje spojení obou burz. CEO LSE uvedl, že spojení nabízí další hodnotu jak akcionářům, tak zákazníkům.

Naopak CEO německé burzy uvedl, že rozsah spojení umožní skupině velmi pevně se ukotvit na měnícím se trhu obchodování. Dále očekává, že by celá transakce za optimálních podmínek měla být dokončena do konce roku 2016 nebo během prvního čtvrtletí roku 2017.

Vyjednávací týmy se dohodly, že majitelé LSE budou vlastnit 45,6 % budoucí skupiny, zatímco majitelé Deutsche Börse budou mít zbývajících 54,4 %, uvádí se v dokumentu z dnešního rána. Odhadovaná hodnota obou burz dohromady dosahuje 30,5 mld. USD.

Německé burze se tedy nakonec při svém třetím pokusu o převzetí povedlo získat LSE do svého „portfolia“. Neúspěšné pokusy se datují do let 2000 a 2005. Spojením celá nová skupina skočí do „klubu výjimečných“ mezi CME, ICE a Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd.

Německá burza ještě nemá zcela vyhráno. Je téměř jasné, že právě výše zmíněné americké burzy nebudou chtít vzdát boj o LSE a mohou přijít s vyšší nabídkou pro odkup LSE. Hlavně ICE oznámila, že zvažuje podání své vlastní nabídky.

Spojením, které je dosud nalinkované, vznikne superburza pro obchodování derivátů v Evropě a pro obchodování OTC kontraktů. Tři velké indexy také budou pod jednou střechou – The Euro Stoxx 50, FTSE100 a také hlavně DAX.

Šéfem nové skupiny by se měl stát dosavadní šéf Deutsche Börse Carsten Kengeter, který také dokázal to, v čem jeho dva předchůdci neuspěli – převzít LSE a postavit se americkým rivalům.

Akcie německé burzy Deutsche Börse roste ihned po otevření o 1,39 %.

db

Zdroj: Bloomberg, Reuters, FT

Čtěte více:

Burzovní společnosti Deutsche Börse a LSE jednají o fúzi
23.02.2016 16:05
Německá burzovní společnost Deutsche Börse a londýnská akciová burza L...
Prodej LSE – upevní CME své postavení nebo vznikne evropská superburza
07.03.2016 12:48
Již nějakou dobu slýcháme o možném prodeji londýnské burzy do rukou no...

Váš názor
  •  
    16.03.2016 9:28

    Česká maxiburza se samozřejmně s nikým spojovat nemusí.
    juniper
    •  
      16.03.2016 13:15

      tím sloučením Londýn obejde případný Britexit a nebude izolován !
      hd
Aktuální komentáře
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university