Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mossack Fonseca se prý stala obětí hackerského útoku

Mossack Fonseca se prý stala obětí hackerského útoku

06.04.2016 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Panamská právní firma Mossack Fonseca, z níž unikla data o klientech ukrývajících svůj majetek v daňových rájích, se stala obětí hackerského útoku zvenčí. V rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters to dnes řekl jeden ze zakladatelů společnosti Ramón Fonseca Mora. Firma už prý podala trestní oznámení.

"Vylučujeme interní únik. Tohle byl hackerský útok," uvedl Fonseca. Poradenská společnost, která se specializuje na zakládání offshoreových firem, neporušila podle něj žádné zákony a všechny její postupy byly legální. Firma prý také nikdy nezničila žádné dokumenty a nepomáhala ani nikomu s daňovými úniky či praním špinavých peněz.

Firemní elektronická komunikace, jejíž část zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), je podle Fonsecy "vytržená z kontextu" a "mylně interpretovaná".

V rozhovoru poskytnutém panamské televizní stanici Telemetro Fonseca uvedl, že má firma konkrétní podezření, kdo stojí za hackerským útokem na její server. "Nemůžeme k tomu ale říct více, neboť nemáme důkazy," dodal.

"Uděláme vše pro to, aby se viníkům dostalo trestu," řekl mluvčí firmy Mossack Fonseca agentuře DPA. "Nikomu se nelíbí, když ho okradou," dodal.

Spoluzakladateli firmy Fonsecovi se nelíbí, jak světová média o společnosti Mossack Fonseca informují. Podle něj se ničeho nezákonného nedopustila. "Dosud býval člověk tak dlouho nevinný, dokud se mu neprokázala vina. Nyní ale žijeme ve světě, v němž je člověk tak dlouho vinný, dokud nedokáže opak. To se mi vůbec nelíbí," řekl právník.

Podle uniklých dokumentů desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Představitelé několika zemí reagovali na únik zpráv oznámením o zahájení vyšetřování.

Dokumenty se týkají údajně též 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca.

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson podal v úterý v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů demisi. Podle listu The Financial Times se tak stal mezi státníky první obětí tohoto skandálu.

Zdroj: ČTK, RTRS


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.11.2025
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university