Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Deutsche Bank (DIP), GlaxoSmithKline (DIP), AT&T

Summary: Deutsche Bank (DIP), GlaxoSmithKline (DIP), AT&T

28.04.2016 9:12
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Evropa:

Čísla za první čtvrtletí představila dnes německá bankovní skupina Deutsche Bank (DIP). Bez dlouhého napínání můžeme prozradit, že čísla investory příjemně překvapila. Čistý zisk sice meziročně klesl o více než 70 % na 214 mil. EUR, konsensus nicméně vyhlížel takřka půlmiliardovou ztrátu. Úspěchu dopomohly jak vyšší tržby, tak zejména nižší náklady. V případě tržeb sehrála významnou roli relativně! vyšší odolnost tradingové divize. Zejména v oblasti obchodování s dluhovými nástroji, která je největším zdrojem příjmů, překvapil „pouze“ 29 %ní meziroční pokles tržeb. Dosažená hodnota 2,05 mld. EUR předčila odhad na hladině 1,89 mld. EUR. Příjmy z obchodování na akciových trzích propadly y/y o 29 % na 728 mil. EUR (vs kons. 778 mil. EUR). V tradičním investičním bankovnictví tržby klesly zejména v důsledku nižšího úpisu akciového i dluhopisového kapitálu (výraznější dopad v segmentu dluhu s rizikovým profilem oproti tomu s investičním ratingem). Dalším aspektem sehrávajícím roli v překvapivém výsledku čistého zisku byly výrazně nižší provozní náklady, u nichž došlo k meziročnímu poklesu o 17 % na 7,2 mld. EUR. Hlavní rozdíl (a to i proti konsensuálním odhadům) představovaly náklady na soudní spory, které dosáhly 187 mil. EUR. Pro zajímavost – ještě loni šplhaly na 1,54 mld. EUR. Určité obavy může vzbuzovat pohled na ukazatel kapitálové přiměřenosti, který klesl mezikvartálně o 40 bps na 10,7 %. Nicméně již v probíhajícím čtvrtletí by měl být opět posílen, a to zejména díky finalizaci prodeje podílu v Hua Xia Bank (pro forma nárůst ukazatele o 50 bps). Deutsche Bank je součástí seznamu DIP s doporučením „koupit“.

Svá čísla za první čtvrtletí dnes představila také farmaceutická společnosti GlaxoSmithKline (DIP). Tržby bez započtení měnových vlivů dosáhly na 6,2 mld. GBP a překonaly konsensuální očekávání. Dařilo se farmaceutické divizi, která se opřela o další rozmach nových léků. Mezi nimi se dařilo lékům na HIV (Tivicay, Triumeq), respirační nemoci (Relvar, Anoro) či meningitidu (Menveo – vakcína získaná nákupem divize Novartis). Pro naši tezi (DIP, ale i dividendové miniportfolio) je to velice dobrá zpráva. Úspěch nových léků totiž postupem času přispěje takříkajíc náhradě ušlého provozního cash flow, daného postupným propadem v tržbách dříve klíčového léků Seretide/Advair. Ten se ocitá pod tlakem nižších cen a narůstající generické konkurence. Glaxo posunulo výhled pro růst jádrového zisku na akcii letošního roku do pásma 10 – 12 % (ex-FX) proti původnímu plánu dosažení dvouciferného procentuálního zvýšení. Celkově tedy - náběh novějších léků je zdá se poměrně rychlý (ostatně již minulý rok společnost oznámila, že vytyčený cíl pro jejich tržby hodlá naplnit s dvouletým předstihem), ve vývojovém portfoliu navíc leží celá řada nových produktů. S jejich pomocí by měl být zajištěn nejen stabilní tok hotovosti, ale taktéž nižší riziko dané snížením koncentrace tržeb v několika málo produktech (například případ respiračních léků). Glaxo taktéž spěšně postupuje k naplnění plánu na dosažení nákladových úspor v rozsahu 3 mld. GBP ročně do roku 2017 (už má za sebou více než polovinu cesty). GlaxoSmithKline je součástí seznamu DIP s doporučením „koupit“.

USA:

Alespoň opožděné ohlédnutí si dovolíme také k výsledkům AT&T. Upravený zisk na akcii dosáhl mety 72c a o tři centy předčil konsensuální odhad. Taktéž tržby ve výši 40,5 mld. USD překonaly očekávání. Pohled do útrob nicméně odhalil i méně příznivé faktory. V divizi bezdrátového připojení lze negativně číst růst počtu paušálních uživatelů opouštějících služby AT&T (tzv. „churn rate“). Za očekáváním zaostal také přírůstek paušálních zákazníků, což je nepříznivá zpráva zejména s ohledem na jejich vyšší průměrnou fakturu (ARPU). Poměrně svižně naopak přibývá počet „netradičních“ připojených zařízení určených na monitorování či využívajících senzory. V divizi zábavy se projevuje loňská akvizice DIRECTV. Ta má pozitivní vliv na počet uživatelů satelitní televize, jejíž průměrná výše faktury je vyšší, než u tradičního přenosu dat, a zejména než u mobilních služeb. Jednou ze strategií AT&T je snaha podpořit přesun k maržově přívětivějším oblastem skrze speciální balíčky (např. internet + základní televizní nabídka + sportovní programy). Mobilní divize nadále registruje meziroční pokles tržeb, což je dáno zejména úspěchem sdílených plánů (přenos hlasu a textu + data), které přesouvají zákazníky do divize bezdrátového připojení a nižšími příjmy z prodejů zařízení (dáno menším množstvím slevových plánů -> pozitivní aspekt pro marži). S ohledem na zařazení akcií AT&T do americké verze dividendového miniportfolia stojí za důkladnější pohled tvorba peněžního toku. Ta je poměrně světlým prvkem v rámci kvartálních čísel. FCF stouplo meziročně o 17 % na 3,2 mld. USD, a to při vyšších kapitálových výdajích. Refinancování dluhu opět o něco zvýšilo zadlužení, které hodlá AT&T v následujících měsících a letech postupně snižovat. Právě robustní peněžní tok je pro takovou snahu klíčem.


Čtěte více:

Fed zůstává opatrný, o červnovém zvýšení úroků rozhodnou příchozí data
27.04.2016 20:30
Fed ponechává podle očekávání úrokové sazby beze změny. Ačkoliv jej ji...
Wall Street zavřela smíšeně, Fed nepřekvapil, Apple -6,3% !
27.04.2016 22:27
Americké akcie dnes prošly smíšenou seancí. Dokázaly však zavřít poblí...
Čtvrtletní zisk výrobce letadel Airbus klesl o 23 procent
28.04.2016 9:05
Evropskému výrobci letecké techniky Airbus klesl v prvním čtvrtletí pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2024
13:47Výletní plavby levnější než dovolená v hotelu. Porostou akcie jejich provozovatelů?  
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/24 Q2, Aft-mkt)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index