Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mario Monti: EU se skutečně může rozpadnout

Mario Monti: EU se skutečně může rozpadnout

28.04.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Mario Monti působil jako italský premiér a eurokomisař. Ohledně budoucnosti EU nehýří optimismem. „EU prochází krizí, která mě i jiné lidi vede vůbec poprvé k úvahám o tom, zda nemíříme k dezintegraci,“ říká Monti a dodává: „EU totiž ještě nikdy nečelila takovému množství rozdílných a vážných krizí“ a na mysli má problémy jdoucí od migrace přes růst hrozby terorismu až po problémy ekonomického rázu.

Jean Monnet tvrdil, že „Evropa bude ukována během krizí“, ale Monti se domnívá, že současný tlak může být příliš velký. Jeho skepse pramení z jeho hodnocení národních vlád i Evropské rady. Podle jeho názoru „nelze předstírat, že za opožděnou reakci na krize může Evropská komise, parlament či ECB“. Problém spočívá na straně Evropské rady a jednotlivých vlád, u kterých je patrný postupný posun k nacionalismu, populismu a zaměření pouze na krátkodobé problémy.

Podle Montiho byla zlomovým momentem finanční krize roku 2008. V té době probíhala záchrana některých bank a tento proces vedl i k tomu, že se centrum moci přesunulo z Evropské komise na Evropskou radu. Zároveň se začala prohlubovat nedůvěra mezi severem a jihem Evropy a zároveň mezi její západní a východní částí. Politici se také začali mnohem více řídit populismem a i tradičně proevropské strany se nyní často uchylují k útokům na EU a na jiné evropské země.

„V určitém smyslu žijeme ve vyspělých demokraciích. Politici jsou souzeni v případě, že kradou, nebo jsou zkorumpovaní. Tou největší korupcí je ale zneužití demokratického procesu pro vlastní politické zájmy. A tento typ korupce se nyní bere jako přirozená součást našeho života,“ tvrdí Monti.

Veřejnost by podle Montiho měla být seznámena s tím, že „pozice Evropské rady často neodpovídají obecným evropským zájmům, ale jsou naopak motivovány čistě stranickými a dokonce osobními zájmy“. Jednotlivé členské země podle něj také neustále zvyšují požadavky na to, co by měla EU řešit. Mezi ně se nyní řadí zejména uprchlická krize a boj proti terorismu. „Logika ovšem velí, že pokud má Brusel plnit další funkce, měl by mít více zdrojů,“ domnívá se Monti.

Proč se Monti ve věku 73 let prostě nespokojí s tím, že stojí v čele Bocconi University, která je jednou z nejprestižnějších v Itálii? Proč dále bojuje za EU? Podle jeho slov nejde o žádnou morální křižáckou výpravu. V Evropě ale podle něj není mír přirozeným stavem. „Míru by nebylo, kdyby nedošlo k plánované integraci jednotlivých zemí, které mají jinak ve zvyku občas mezi sebou válčit,“ tvrdí Monti.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

Fed zůstává opatrný - o červnovém zvýšení sazeb rozhodnou příchozí data
28.04.2016 9:10
Fed ponechává podle očekávání úrokové sazby beze změny. Ačkoliv jej ji...
Summary: Deutsche Bank (DIP), GlaxoSmithKline (DIP), AT&T
28.04.2016 9:12
Evropa: Čísla za první čtvrtletí představila dnes německá bankovní sk...
BoJ drží stabilní politiku a dává jenu silný impuls k růstu
28.04.2016 10:16
Od japonské centrální banky většina trhu podle konsensu sice čekala st...

Váš názor
 • Je to zcela jinak
  28.04.2016 21:23

  V Evropě se vedly neustále války jen kvůli tom,že zde nebyla emancipace národů-na jazykové bázi.Jakmile si každý národ udělal svůj stát,tak se Evropa stala bezválečná.Nepokoje jsou pouze v Severním Irsku-neurčité postavení kam patří,Ukrajina neví,kde má hranice,Rusko neví,kde má hranice.A to proto,že mají menšiny na cízích územích.Pokud se Evropa smíchá,tak skončí v terorismu a dalších válkách.V Evropě se totiž nemluví jedním jazykem a pochybuji,že někdy bude.A žádný národ co vstoupil do EU neřekl,že se vzdává svého jazyka.Pokud se násilím Evropa smíchá do jednoho kotle,tak bude válka.A zřejmě o to někomu jde.Náboženství islám a křesťanství jsou jako rozvedené manželství.Mohou žít vedle sebe,ale ne spolu.Jak by se v Evropě například přijímaly zákony?A dle kterého náboženského směru?Začal by boj a ten by celou Evropu rozvrátil.
  mc
 • Krize hodnot
  28.04.2016 17:17

  Evropu mohou posilit krize prichazejici zvenci, ale vnitrni "krize hodnot" je rozkladna od pocatku. Zkusme se vratit k tomu, co nam prineslo civilizacni vymozenosti, ktere uzivame a tak lehce povazujeme za samozrejme, az kroutime hlavou nad barbarstvim a primitivnosti v nekterych cizich krajich. Myslim, ze uz nekdo davno rekl, ze Evropa bude krestanska nebo nebude vubec.
  JVL
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m