Fed ponechává podle očekávání úrokové sazby beze změny. Ačkoliv jej již tolik netrápí vývoj globální ekonomiky a finančních trhů, zhoršuje pohled na hospodářský růst a suše konstatuje, že inflace je pod dlouhodobým cílem. To jsou ve zkratce asi nejviditelnější změny v komentáři FOMC k rozhodnutí o měnové politice Fedu.
V komentáři vedení Fedu tentokrát znovu absentuje fráze o vybalancovaných rizicích ohledně ekonomické aktivity a situaci na trhu práce, což může naznačovat, že potřebný konsensus ohledně načasování dalšího zvýšení úroků v USA se v centrální bance stále složitě hledá. Na tomto hodnocení přitom moc nemění ani fakt, že pro takto formulovaný text nehlasoval (opět) pouze jeden člen FOMC - jestřáb Esther L. Georgeová.
Celkové vyznění aktuálního rozhodnutí Fedu vyhlíží opět poměrně umírněným způsobem, ačkoliv stále ponechává možnost, že by na příštím zasedání americké centrální banky (tedy v polovině června) zvýšil znovu úrokové sazby. Podle našeho názoru bude však hodně záležet na příchozích amerických makroekonomických datech (zejména těch týkajících se trhu práce, inflace a eventuálně i mezd) a pak jejich následné interpretaci ze strany amerických centrálních bankéřů v čele s J. Yellenovou. Podle našeho názoru by data Fedu měla umožnit úroky v červnu zvýšit, ačkoliv např. nadcházející odpoledne zveřejněný údaj o HDP za prvních kvartál bude opravdu svědčit o slabém růstu americké ekonomiky. Zde je však třeba vidět, že HDP je zpožděný indikátor a čísla z druhého čtvrtletí nemusí být tak špatná (jako např. dubnová data z trhu práce či index ISM).
Region - forex
Středoevropské měny včera vyčkávaly na zasedání Fedu s tím, že forint vstřebával úterní snížení sazeb ze strany MNB a zlotý opět otestoval hranici EUR/PLN 4,40. Holubičí vyznění komentáře FOMC umožní měnám v emerging markets, ale i zlotém či forintu minimálně na pár dní volněji dýchat. Tudíž strach ze snížení sazeb v Polsku či Maďarsku může být zastíněn pozitivním sentimentem na trzích s rizikovými aktivy a zlotý s forintem mohou zpevnit.
Dluhopisy
Americký desetiletý vládní výnos po zasedání Fedu navázal na předchozí pokles a dostal se na sedmidenní minima.
Dnes bude trh sledovat zejména první odhad růstu amerického HDP za první kvartál letošního roku. Ten by podle nás neměl dopadnout nijak zvlášť dobře, nicméně oproti trhu by mohl být mírně lepší. Důležitější roli však patrně budou nakonec hrát dozvuky zasedání Fedu, které vyznělo z hlediska výnosů spíše negativně.
Komodity
Z pohledu trhu s ropou bylo včera zajímavé především zveřejnění dat o zásobách od EIA. Ta na jedné straně potvrdila velmi silnou poptávku po benzínu, na straně druhé však ukázala na nečekaný růst jeho zásob. V kombinaci s růstem zásob ropy to znamenalo prudký propad ceny ropy bezprostředně po zveřejnění čísel. Na druhou stranu však v zápětí zapůsobily závěry z jednání Fedu, které poslaly cenu ropy na nová letošní maxima.
Reakce na čísla o zásobách nicméně potvrdily velkou nervozitu panující na trhu, což znamená, že v následujících týdnech je třeba počítat se zvýšenou volatilitou. Podle našeho názoru stále platí, že cena ropy poněkud předběhla fundamenty. Zajímavé z tohoto pohledu bude asi i chování ceny Brentu ve zbytku týdne, neboť již zítra vyprší červnový kontrakt.