Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínští gambleři si pletli komodity s kasinem a regulátor tvrdě zakročil

Čínští gambleři si pletli komodity s kasinem a regulátor tvrdě zakročil

05.05.2016 12:13
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Neustále se propadající tržby kasin v oblíbené hráčské destinaci Macau naznačují leccos, mimo jiné možná i to, že čínští gambleři svou hráčskou vášeň jen přesměrovali jinam. Namísto karet nebo kostek propadli nové formě hazardu v podobě sázek na komodity. Čínské trhy obchodující s komoditními futures se tak v poslední době přetransformovaly v nová obří kasina a tamní hráči nedali regulátorům jinou možnost než tvrdě zasáhnout. Vášeň čínských spekulantů pro rychlé nákupy a prodeje oceli či železné rudy sice zchladla, těm nejzarytějším retailovým traderům však v dalších komoditních hrátkách nezabrání ani značné zvýšení poplatků za obchodování v minulém týdnu.

Právě navýšení poplatků bylo na konci dubna, kdy ceny některých komodit stoupaly do závratných výšin, jakousi zoufalou snahou tamních burz na omezení horečného nakupování a prodávání komoditních futures zejména na ocelové výztuže nebo železnou rudu. 29. dubna tak čínská Komise pro regulaci cenných papírů musela dokonce nařídit všem třem tamním burzám s komoditními futures omezení spekulace. Ty v tomto ohledu přijaly určitá opatření v podobě zvýšení transakčních poplatků či požadavků pro maržové obchodování a dokonce omezily i obchodní hodiny.

Železná ruda

Iron ore trading.png

Zleva denní obchodní objemy se železnou rudou v Dalianu (v mld. CNY), cena futures na železnou rudu v Dalianu (v CNY za metrickou tun) cena fyzické komodity v dolarech.


Změny obchodních pravidel se nicméně zdají být zaměřené převážně na velké institucionální investory, kteří jen během posledních měsíců značně přispěli k neuvěřitelnému nárůstu ceny některých komodit od oceli až po vejce o 50 respektive 10 procent. Na samém vrcholu velké čínské komoditní horečky minulý měsíc počet zobchodovaných kontraktů na ocelové výztuže v Šanghaji dokonce překročil objemy na referenční ropu Brent a WTI.

Cena kontraktu na ocelové výztuže v Šanghaji (v USD za tunu)

Shanghai rebar.png


Jak se vyjádřil jeden z mladých čínských traderů s komoditními futures, burzy se hlavně snaží omezit objem, který si může nakoupit jeden individuální zájemce. Nicméně to podle něj lze vyřešit zcela snadno otevřením více obchodních účtů, třeba na jména rodičů. Čísla však mluví jasně. Objemy obchodů se na počátku května oproti dubnovému vrcholu obchodní horečky smrskly o polovinu zhruba na úrovně ze stejného období v loňském roce. Hysterie, která zachvátila čínské komoditní trhy, polevuje. Spekulanti, kteří minulý měsíc zobchodovali za jediný den futures kontrakty za 1,7 bilionu jüanů vzali zpátečku stejně rychle, jako se v dubnu vrhali k laptopům a zadávali obchodní pokyny.

Objemy obchodů s nejoblíbenějšími čínskými komoditami

China trading volume.png

Futures na ocelové výztuže v Šanghaji bíle, železná ruda v Dalianu modře a bavlna v Zengzhou fialově.


Z pohledu na obchodní objemy na čínských burzách se tedy zdá, že regulatorní opatření pomohla navrátit situaci po dubnovém šílenství, které se v lecčem podobalo loňskému raketovému růstu akcií poháněnému úvěry a následovanému volným pádem o 5 bilionů dolarů, do normálu. Během středečního obchodování změnilo na třech hlavních burzách v Šanghaji, Dalianu a Zhengzhou majitele 34 milionů kontraktů na vše od vajec až po ocel. O sedm seancí dříve ovšem dosáhl tento počet vrcholných 80,6 milionu kontaktů. Ačkoliv ale ceny komodit po zpomalení poptávky čínských gamblerů sestoupily z vrcholných úrovní, jejich kolaps se nekonal. Kupříkladu ocelové futures od 21. dubna ztratily sice 15 procent, oproti začátku března se jejich cena ale i tak pohybuje o 20 procent výše.

Zdroj: FT, WSJ, BBG


Čtěte více:

Čínské déja-vu: Zopakuje se loňský akciový kolaps na komoditách?
26.04.2016 15:17
Čínský akciový trh vloni v létě ukázal celému světu svou vrtkavost, kd...
OPEC zvyšuje produkci a ropa ztrácí půdu pod nohama
02.05.2016 11:25
Slabší dolar a klesající produkce v USA možná nejen v minulém týdnu i...
Zlatá jízda pokračuje! Až nad magických 1300 USD
02.05.2016 16:26
První květnovou obchodní seanci dolar oslabil proti euru poprvé od s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.08.2025
16:11Goldman Sachs: Recese je mimo zorné pole investorů, sázet proti tržnímu momentu je téměř iracionální
9:32Víkendář: Mohou datová centra poškodit ekonomiku?
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data