Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské déja-vu: Zopakuje se loňský akciový kolaps na komoditách?

Čínské déja-vu: Zopakuje se loňský akciový kolaps na komoditách?

26.04.2016 15:17
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Čínský akciový trh vloni v létě ukázal celému světu svou vrtkavost, když po strmém růstu takřka zkolaboval. Za divokými výkyvy akciových trhů v Číně stojí nebývale vysoký podíl drobných investorů. V Číně se z nakupování a prodávání akcií stal téměř národní sport. Nyní se pořádně rozhýbaly i čínské komoditní trhy. Intenzita obchodování s komoditními futures dosáhla takových rozměrů, že ve srovnání s čínskými komoditními burzami leckteré z nejlikvidnějších trhů na světě vypadají poklidně až líně.

Obchodní mánie se v zemi, která je největším světovým spotřebitelem surových materiálů, nevyhýbá ničemu od ocelových výztuží až po bavlnu. Šílenství zároveň začíná nápadně připomínat loňskou euforii na akciových trzích následovanou propadem, který vymazal 5 bilionů dolarů jejich hodnoty. Vzrůstající aktivita spekulantů na čínských trzích s komoditními futures neunikla ani pozornosti bankovního domu Goldman Sachs. Ten dnes vyjádřil obavy o objemy na poli spekulativního obchodování s futures na železnou rudu. Denní objemy obchodů s klíčovou ingrediencí pro výrobu oceli totiž dosahují takových úrovní, že někdy dokonce přesahují objem ročního dovozu. Opět se vrací paralela s loňským akciovým kolapsem, až 70 procent obchodů s futures na železnou rudu a ocelové výztuže totiž obstarají drobní investoři spekulující na výkyvy cen. A ne producenti či spotřebitelé využívající kontrakty pro účely zajištění. Průměrná doba, po kterou investoři drží kontrakty na železnou rudu či ocel odpovídá 4 hodinám.

Odhadovaná průměrná doba držby komoditních futures ve světě v hodinách

Futures doba drzeni.png

Zleva: železná ruda na čínské komoditní burze Dalian, ocelové výztuže v Šanghaji, ropa WTI na americké Nymex, měď na americké Comex, zemní plyn na americké Nymex. Zdroj: BBG


Jak je z grafu patrné, tak v případě železné rudy i ocelových výztuží v Číně doba držby kontraktu nepřesahuje 4 hodiny. Průměrná doba držby kupříkladu u severoamerické ropy WTI v New Yorku dosahuje téměř 40 hodin a u zemního plynu takřka 70 hodin. Právě neobvykle krátká průměrná doba držby kontraktů jen posiluje obavy o až příliš významný podíl drobných investorů na raketovém nárůstu cen z poslední doby. Trh se železnou rudou nebo ocelovými výztužemi se tak v Číně čím dál více vzdaluje fundamentům. Ocelové výztuže v Šanghaji vylétly jen za první čtyři dny minulého týdne o 20 procent až na maximum od září 2014. Čínské trhy s futures poté dokonce v pátek v reakci na nebývalou obchodní aktivitu zvýšily poplatky za obchodování a cena spadla o bezmála 5 procent. Obchodní objemy minulý týden stouply na rekordních 24 milionů lotů. Objemy jsou ovšem zkreslené, protože burzy v Číně započítávají obě strany obchodů, krátkou i dlouhou pozici, a někteří investoři několikrát otevřou a zavřou pozici i během jednoho dne.

Čínští spekulanti však ženou vzhůru nejen cenu železné rudy nebo oceli, ale i hliníku. Cena lehkého kovu, který se využívá do pivních konzerv nebo autodílů se na Šanghajské burze čím dál více odděluje od fundamentů a oživení, které cenu hliníku vystřelilo na desetiměsíční maxima, dává ve druhé polovině roku slušný základ pro následný propad. Nárůst cen částečně ovlivněný menšími dodávkami a silnou poptávkou by totiž mohl vést i ke zvrácení omezování produkce a vyšší aktivitě zpracovatelů kovu. Objemy obchodů s hliníkem se za čtyři dny zčtyřnásobily na pondělních 1,04 milionu kontraktů. Tento vývoj odráží dění, jehož jsme byli v minulém týdnu svědky na oceli.

Hliník v Šanghaji (Objemy obchodů modře, cena hliníku bíle)

hlinik objemy.png


Ceny surových materiálů, které se používají ve stavebnictví nebo zpracovatelském průmyslu, v Číně letěly vzhůru i díky oživení výstavby ruku v ruce s nižšími zásobami podpořenými slabší produkcí na počátku roku. Zároveň konkrétně v případě hliníku v prvním čtvrtletí meziročně stopla poptávka o 8 procent. Z části tedy trh zavdával hliníku důvod k růstu, ovšem ne v současném rozsahu. Vzhledem k tomu, že v Číně ceny kovů nahoru ženou do značné míry spekulanti, nelze vyloučit následný obrat v podobě propadu cen.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Nákupní horečka na komoditách: Ceny od mědi po kukuřici letí vzhůru nejvíce za poslední rok
22.04.2016 14:13
V loňském roce sektor sužovaný strašidelným propadem, letos komodity ...
Prohlubující se recese a klesající sex-appeal brazilské sázky na pokles
25.04.2016 17:07
Při pohledu na výrazný pokles medvědích sázek na brazilský real zahran...
Project Syndicate: Sázka Fedu na převis pracovních sil
26.04.2016 17:00
V posledních týdnech Federální rezervní úřad USA povzbuzuje trhy zavád...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y