Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brazilský senát odvolal prezidentku, k moci se dostane pro trhy přátelštější Temer

Brazilský senát odvolal prezidentku, k moci se dostane pro trhy přátelštější Temer

12.05.2016 11:37, aktualizováno: 12.5. 11:47
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Aktualizováno

Naděje na změnu a příslib lepších zítřků vedla v posledních měsících investory k výraznému optimismu s ohledem na brazilské trhy a hnala tamní akciový index i měnu vzhůru o tolik procent, že z Ibovespy letos spekulanti udělali druhý nejvýkonnější index na světě a z realu jednu z nejvíce sílících měn na rozvíjejících se trzích. Index Ibovespa letos přidal více než 22 procent a real proti dolaru vyšplhal o více než 14 procent. Viděno touto logikou by dnes mohly brazilské trhy doslova šílet nadšením. Většina tamních senátorů totiž podpořila odvolání a následnou obžalobu prezidentky Dilny Rousseffové z nedovolené manipulace s rozpočtem. A na to přesně investoři od začátku roku čekají a sázejí.

Sáhodlouhá debata v brazilském senátu vyústila v oficiální hlasování, jehož výsledkem je jednoznačné rozhodnutí - prezidentka je dočasne zbavena funkce.. Již před oficiálním hlasováím 42 z 81 senátorů prohlásilo, že obvinění hlavy státu podpoří, nebylo tedy žádným překvapením. K odvolání prezidentky horní komora brazilského kongresu potřebovala prostou většinu hlasů. Vice prezidentovi Temerovi se uvolnila cesta k převzetí úřadu hlavy státu a po třinácti letech tak skončí v největší latinskoamerické ekonomice éra vlády levicové Dělnické strany. Místní tisk již před hlasováním informoval o tom, že hlava státu vyklidila svůj stůl.

Současný vice prezident Michel Temer, který má případně Rousseffovou ve funkci nahradit, by mohl začít se jmenováním kabinetu již dnes. Předním kandidátem na klíčový post ministra financí je u investorů velice oblíbený Henrique Meirelles, bývalý guvernér tamní centrální banky. Po pěti měsících politické vřavy, která jen posílila nejhorší hospodářskou recesi v zemi za posledních sto let a znemožnila v brazilském kongresu prosadit jakékoliv ekonomické reformy, by mohl odchod Rousseffové vylepšit brazilské investiční prostředí a učinit jej o něco předvídatelnějším. Konečně by zároveň mohla stoupnout i důvěra v ekonomiku země, která se potýká s rostoucí nezaměstnaností a téměř dvoucifernou inflací. Nejen investoři, ale i brazilský lid svorně doufají, že brazilské hospodářství obrátí list a následný posun bude k lepšímu.

Vice prezident Temer povede největší latinskoamerickou ekonomiku 180 dní nebo dokud Dilmu senát trvale nezbaví funkce. Obvinění spojená s Rousseffovou se týkají nelegálního využívání státních bank k poskytování úvěrů, kterými prezidentka pokrývala díry ve státním rozpočtu. Dilma Rousseffová nicméně nadále zůstane v oficiální prezidentské rezidenci. Senát ale určí, zda si ponechá další privilegia, jako je kupříkladu právo na užívání prezidentského letounu či zda se sníží její současný plat. Během dneška se očekává její oficiální projev k médiím. Podle průzkumu z minulého měsíce odchod Rousseffové podpořilo 61 procent respondentů, 58 procent se ovšem vyslovilo i pro odvolání vice prezidenta Tmeera. Na rozdíl od investorů Brazilci jak se zdá v Temera příliš velké naděje nevkládají.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Brazílie: Politická krize, hospodářská recese, olympijské fiasko a druhý nejvýkonnější akciový trh
10.05.2016 16:17
Válka na brazilské politické scéně se možná blíží svému vrcholu. Po ne...
Závrať ze stoletých dluhopisů
12.05.2016 9:10
Šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann opět varoval před negativními do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.