Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Írán a Rijád zchladily naděje na ropnou dohodu, ceny ropy padají

Írán a Rijád zchladily naděje na ropnou dohodu, ceny ropy padají

27.09.2016 16:00
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Ropní šíbři v Alžíru jednají a divoká jízda na ropě pokračuje. Brent i americká ropa WTI ztrácely odpoledne každá více než 2,5 %, když Saúdská Arábie a Írán zchladily naděje, že ropný kartel OPEC by se tento týden mohl dohodnout na způsobu, jak omezit nadměrnou produkci.

Severomořský Brent se kolem 15:30 SEČ pohyboval mírně nad 46 USD za barel, což znamenalo ztrátu 2,7 % oproti předešlému závěru. Barel WTI se obchodoval kolem 44,6 USD a odepisoval 2,8 %.

Ránu trhům způsobilo vyjádření saúdskoarabského ministra energetiky Chalída Fáliha, který charakter nadcházející schůzky OPECu označil za ryze konzultativní. Naděje na dosažení dohody zmrazil i íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne, podle kterého čas na rozhodnutí teď není. Členové OPECu se prý o dohodu pokusí v listopadu, kdy se mají setkat na formálním zasedání ve Vídni. 

Neformální schůzka 14členného kartelu začne v Alžíru ve středu v 16:00 SEČ. Jeho členové se na okraj probíhajícího mezinárodního energetického fóra v alžírské metropoli setkají i se zástupci nečlenských států OPECu, především s Ruskem.

Ceny ropy jsou oproti hodnotám z roku 2014 na méně než polovině. Důvodem jsou především nadměrné dodávky na trhy, což OPEC a konkurenční Rusko přimělo uvažovat o tom, jak vrátit trh do rovnováhy. Diskuze se letos točí hlavně kolem myšlenky na koordinované zmrazení produkce, kterou ale Írán odmítá. Experti přitom pochybují, zda by takový krok vůbec dokázal nadbytečné barely z trhu odstranit.

Minulý týden se objevily spekulace, že Saúdové navrhli omezit svoji produkci černého zlata, pokud bude Írán souhlasit se zmrazením produkce. Zdroje Reuters z prostředí kartelu ale tvrdí, že rozdíly mezi oběma politickými arcirivaly jsou stále příliš hluboké. Írán na rozdíl od Rijádu nebyl nikdy tak závislý na příjmech z ropy. Po zrušení části mezinárodních sankcí, uvalených na zemi kvůli jejímu jadernému programu, vidí naději v bližších vztazích se Západem. Saúdské Arábii, která je největším světovým exportérem ropy, propad cen uškodil: království se snaží o hospodářské reformy, škrtá výdaje a likviduje cizoměnové rezervy.

 Vývoj cen ropy Brent (vyznačena bíle) a WTI za poslední tři obchodní dni k dnešku (27.9.2016): 

ropa


Čtěte více:

Jsou banky nyní méně rizikovou investicí?
27.09.2016 11:00
Jsou dnes velké banky bezpečnější? Natasha Sarinová a Lawrence H. Summ...
Rozbřesk – Prezidentská debata v USA naznačila kultivaci rétoriky na obou stranách
27.09.2016 9:12
První ostře sledovanou debatu prezidentských kandidátů v USA máme za s...
Clintonová - Trump: 1 : 0 po první televizní debatě, ze souboje těžilo i peso
27.09.2016 12:36
První přímý střet v podobě debaty před televizními kamerami o vyšší př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data