Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské banky v pátek krvácí

Evropské banky v pátek krvácí

30.09.2016 11:15
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Evropské banky zažívají drsný závěr krušného týdne. V pondělí ho odstartoval sešup Deutsche Bank, jejíž akcie se tehdy dotkly historických minim. V pátek se propadly na další minima, když ve Frankfurtu prolomily hranici 10 eur za akcii a prodávaly se tak poprvé za jednocifernou sumu.

Částka za urovnání sporu vysoká jako tržní kapitalizace


Důvodem výrazného propadu akcií Deutsche tento týden byly zprávy v médiích o tom, že německá vláda nepočítá s tím, že by bance, jíž hrozí několikamiliardová pokuta od amerických regulátorů, nějak pomohla. Páteční propad podnítily zprávy, že deset hedgeových fondů, které vypořádávají obchody s deriváty skrze Deutsche Bank stáhly nadbytečnou hotovost kvůli obavám o zdraví banky.

CEO Deutsche John Cryan v pátečním dopise zaměstnancům oznámil, že se nedomnívá, že dva týdny stará hrozba urovnání 14 miliard dolarů, kterou požadují američtí regulátoři, je dostatečným důvodem pro pokles ceny akcií, a že události na trzích by neměly mít vliv na každodenní fungování banky. Faktem však zůstává, že současná tržní kapitalizace Deutsche byla okolo pátečního poledne pouze o přibližně 1,7 miliard eur vyšší, než suma požadovaná americkým ministerstvem spravedlnosti za urovnání sporu ohledně pochybení při prodeji hypotečních cenných papírů. To by mohlo zkomplikovat získání nového kapitálu, i když Deutsche ještě v pondělí tvrdila, že se k ničemu takovému nechystá, neboť prý splňuje všechny regulatorní požadavky.

Ztrácí i Commerzbank, ING, Santander, Barclays a RBS


Společně s Deutsche tento týden krvácely však i jiné bankovní tituly. Ve čtvrtek přišla zpráva o pozastavení výplaty dividend od druhé největší německé banky Commerzbank, která také oznámila, že v rámci restrukturalizace, která má zvýšit profitabilitu, plánuje propustit až pětinu všech svých zaměstnanců a sloučit čtyři divize do dvou. Její akcie v pátek ztrácely 5,6 % a obchodovaly se za 5,5 eur za kus.

Také v Amsterodamu se v pátek objevily spekulace o restrukturalizaci finanční skupiny ING, která by mohla být oznámena příští týden. V jednu chvíli akcie banky ztrácely až 4,6 %, ale před polednem už byly se ztrátou 2,6 % na hodnotě 10,57 eur za kus.

Španělská Banco Santander v pátek oznámila, že snižuje svůj cíl profitability na rok 2018 a před obědem ztrácela 4 %. Jedna její akcie byla k mání za 3,8 eur. Londýnská Barclays odepsala 3 % na 162 GBp za kus a Royal Bank of Scotland 2,2 % na hodnotu 173 GBp za akcii.

Evropské banky se potýkají hlavně s nízkými úrokovými sazbami, pomalu rostoucí ekonomikou a přísnější regulací. V neposlední řadě, Deutsche Bank není jedinou evropskou bankou, která je vyšetřovaná americkými regulátory a výše jimi požadované částky za urovnání zcela určitě vyděsila i další bankovní domy na starém kontinentě. Případný pád Deutsche Bank by také mohl podle varování Mezinárodního měnového fondu z léta mít systémové důsledky na celý finanční sektor.


Čtěte více:

Deutsche se dotkla dvacetiletého minima. Německo ji nechce zahraňovat.
26.09.2016 16:00
Akcie neměcké Deutsche Bank procházejí ztrátovým obdobím. Analytici př...
Commerzbank chce propustit pětinu zaměstnanců
29.09.2016 15:28
Commerzbank chce přerušit výplaty dividend a v rámci restrukturalizace...
Trhy se bojí evropských bank, euro padá
30.09.2016 10:02
Ranní obchodování na hlavních trzích negativně ovlivňuje stupňující se...
Pražská burza klesá nejvíc za dva měsíce; na trhy doléhají rostoucí obavy ze situace v Deutsche Bank
30.09.2016 10:04
Pražská burza otevírá strmým poklesem o 1,5 %. Index PX tak klesá nej...

Váš názor
  • A co US soudruhům nicnedat.
    30.09.2016 13:46

    No a reakce EU jednoznačně. Napařit Usákům potažmo USbank evropským soudním dvorem obdobné pokuty za klamání investorů.
    plejer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data