Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké zásoby hýbou ropou, Brent se přiblížil k 52 dolarům

Americké zásoby hýbou ropou, Brent se přiblížil k 52 dolarům

05.10.2016 15:12
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Ropa po mírném úterním zaváhání míří vzhůru. Severomořský Brent se dopoledne vyšplhal na nové čtyřměsíční maximum a přiblížil se 52 dolarům za barel. Náladu zlepšila zpráva o propadu amerických zásob suroviny. Trh přitom nepřestává těžit z týden staré dohody OPEC, která zvýšila naděje na omezení nadměrných dodávek.

Soukromá americká organizace The American Petroleum Institute (API) v úterý uvedla, že domácí zásoby ropy klesly minulý týden o 7,6 milionu barelů. Nyní se čeká, zda v pořadí pátý týdenní pokles za sebou potvrdí i dnešní zpráva vládní agentury Energy Information Administration. 

Další propad amerických zásob suroviny by mohl podpořit názory, že nadbytečné dodávky na trh, které už dva roky tlačí cenu suroviny dolů, pozvolna ustupují. API a EIA se ale v týdenních reportech ne vždy shodují, a analytici tentokrát podle agentury Reuters předpokládají, že vládní zpráva ukáže nárůst.

Ropa Brent se po 14:00 SEČ obchodovala na 51,84 USD/barel, což představuje nárůst o 96 centů nad úterní závěr. Dříve v průběhu obchodní seance se barel Brentu vyšplhal nejvýše od 10. června až na 51,87 USD. Vzhůru postupuje i americká lehká ropa WTI, která blíží hranici 50 USD za barel. Naposledy se obchodovala kolem 49,60 USD, což znamenalo přírůstek 1,89 % na barel.

Z trhů dál nemizí vliv dohody OPECu, který se shodl na tom, že omezí denní produkci na 32,5 milionu až 33 milionu barelů. Ve srovnání se srpnovou úrovní by to znamenalo propad až o 740.000 barelů denně. Pro ropný kartel to je první taková dohoda po osmi letech. O kvótách pro jednotlivé členy kartelu by měl OPEC jednat v listopadu ve Vídni. Analytici pochybují, že se pakt podaří realizovat, ropě ale byť jen povšechná dohoda pomáhá k růstu. Od chvíle, kdy ji OPEC minulý týden ohlásil, se její cena zvedla zhruba o desetinu.

S uskutečněním dohody zřejmě počítá Venezuela, kterou vleklý propad cen ropy citelně zasáhl. Venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio Del Pino uvedl, že případná ropná dohoda OPECu s nečlenskými státy OPECu by mohla snížit produkci o 1,2 milionu barelů. Barel by v takovém případě zdražil až o 15 dolarů, řekl také.

Obchodníci sledují i hurikán Matthew, který v úterý dorazil na Haiti a na Kubu. Živel má namířeno k americkému pobřeží, kde by mohl narušit dodávky pohonných hmot.

Vývoj cen ropy Brent (bíle) a WTI za poslední tři dny: 

ropa

Zdroje: RTRS, BBG


Čtěte více:

Nová doba: Největší hodnotu mají firmy, které nic nevlastní
05.10.2016 11:00
Amazon má jen několik málo kamenných obchodů, Uber nedisponuje vlastní...
Tesco roste o 11 %, pomalu se dostává z krize
05.10.2016 12:08
Minulý rok to s britským řetězcem supermarketů Tesco nevypadalo vůbec ...
Americké firmy zpomalují nabírání zaměstnanců
05.10.2016 14:28
Počet pracovních míst v soukromém sektoru americké ekonomiky se za zá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)