Minulý rok to s britským řetězcem supermarketů nevypadalo vůbec dobře. Cenová válka, kterou vedli nízkonákladoví prodejci potravin Aldi a Lidl, kteří Tescu přebrali hlavně klientelu z řad střední třídy, největšímu britskému retailovému prodejci snížila zisky o více než polovinu. Do toho všeho přišel skandál s účetnictvím, neboť údajně poskytovalo svým akcionářům nepřesné informace o své finanční pozici.
Data za první pololetí roku 2016 však dodávají vedení společnosti optimismus. Už třetí kvartál za sebou se totiž daří zvyšovat tržby, přičemž jejich růst činil po očištění o tržby nově otevřených obchodů 1 %. I když číslo není nijak závratné, CEO společnosti Dave Lewis, který vedení převzal těsně před začátkem problémového období v roce 2014, tento obrat připisuje úspěšné restrukturalizaci a věští společnosti světlou budoucnost. Ta má v dalších čtyřech letech pokračovat snižováním nákladů o 1,5 mld. GBP.
Podle výsledků sice v první polovině roku přišlo o 28 % zisku před zdaněním, který činil 71 mil. GBP. To však management vysvětluje jednorázovými náklady – provozní zisk se podařilo zvýšit na 596 mil. GBP, tedy o 60%. Očekává se také, že společnost by mohla za celý rok dosáhnout celkového provozního zisku 1,2 mld. GBP (tedy opět bez jednorázových nákladů). Očekává se i zvýšení provozních marží na až 4 % v roce 2020.
Společnosti pomohlo hlavně snížení cen zboží, zúžení výběru produktů a lepší péče o zákazníka. Jak podotýká server Bloomberg, Tescu naopak přitížilo zvýšení minimálního platu a snižující se výnosy z dluhopisů, kvůli kterým rostou náklady na penzijní programy společnosti.

Vývoje cen akcií společnosti za letošek. Zdroj: Bloomberg
Akcie Tesca na pozitivní zprávy reagovaly růstem na Londýnské burze o více než 11 %. Okolo poledne se obchodovaly za 209,45 GBp za kus.