Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Lagoský recept pro Evropu

Víkendář: Lagoský recept pro Evropu

15.01.2017 12:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Když jsem cestoval po Nigérii, čekalo mě několik velkých překvapení. Lagos, který je označován jako jedno z nejnebezpečnějších míst na Zemi, je mnohem bezpečnější, než se zdá. Řada lidí mi řekla, že jsem blázen, když se tam vydávám, a někteří tvrdili, že se živý možná nedostanu ani z letiště.

Realita byla ovšem jiná a já se mohl volně procházet po mnoha čtvrtích města. Nezkoušel jsem jít všude a v jakýkoliv čas a možná jsem měl štěstí. Ani jednou jsem ale nebyl nijak ohrožen a mám silný pocit, že Lagos je bezpečnější než Rio de Janeiro, které je významným turistickým centrem. Když jsem jej navštívil poprvé, zaútočily na mě děti s naostřenými klacky a podruhé jsem se dostal do přestřelky mezi drogovými gangy. 

O Nigérii se většinou nehovoří nijak pozitivně, ale ve skutečnosti by podle mých zkušeností mohla sloužit jako příklad vzájemné tolerance. Zatímco se v médiích objevují zprávy o Boko Haram a teroristických útocích, v této zemi žije 180 milionů lidí a násilí se týká převážně západního území. Zmíněný Lagos pak může být v mnoha ohledech skutečně vydáván za příklad tolerance, protože populace země je z 50 % muslimská a ze 40 % křesťanská. To může znít jako recept na velké problémy, ale na této úrovni vše probíhá v míru a pokoji. Běžné jsou i sňatky mezi oběma náboženskými skupinami, což se týká i vrcholných politiků.

V Lagosu žije asi 20 milionů lidí a je tudíž větší než mnoho zemí. Jde o ekonomicky nejvyspělejší část Nigérie a v posledních letech toto město rostlo tak rychle, že přilákalo mnoho podnikatelů z Nigérie i jiných afrických zemí. Podle některých odhadů se do něj přistěhuje každou hodinu 85 nových obyvatel. To může vypadat jako velký chaos, ale Nigérii se v několika desetiletích vlastně podařilo vytvořit obrovské nové město, které stojí na ideálu tolerance. Současný prezident Muhammadu Buhari je muslim, kterého ovšem podporuje řada křesťanů, protože doufají, že bude účinně bojovat s korupcí. 

Na Západě se dnes mnoho lidí obává vzestupu nacionalismu, což se projevilo i po hlasování o brexitu či po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Ovšem v Nigérii je nacionalismus progresivní silou, která zemi stmeluje a umožňuje její rozvoj. Nejde jistě o dokonalý proces, ale tato země má minimálně 270 etnických skupin a 370 jazyků! Úspěch tak stojí právě na nacionalismu. 

V Lagosu, který je tou nejdůležitější spojkou Nigérie se zbytkem světa, se tedy ukazuje, jak významná je silná a stabilní národní identita. Lidé na Západě hledí na Afriku velmi často s despektem. I my ale znovu a znovu vidíme, jak těžké je dosáhnout národní jednoty. Možná, že bychom se mohli poučit ze směru, kterým kráčí Nigérie a pokusit se o správné spojení liberalismu a nacionalismu. 

Autorem je Tyler Cowen.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • az do konce
  16.01.2017 6:36

  jsem byl zvedavy, co vubec z toho clanku vyleze... jasne tolerance - obvykla to pisnicka sunshine boys - se tu ale nejak mlati s nacionalismem, ktery je dnes v Evrope postaven bezmala na uroven nacismu... :-)
  neo029
 •  
  15.01.2017 15:29

  Ideální místo pro investice ? Nebo má Patria dceřinou CK ? Asi jsem nepochopil , proč má Patria potřebu takovýchto informací .
  Karel IV
Aktuální komentáře
17.08.2019
12:46Pomohl vybudovat Oracle. Extravagantní multimiliardář a nekompromisní byznysmen slaví 75. narozeniny
8:11Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA
16.08.2019
22:01Wall Street končí divoký týden růstem
17:54Pozitivní šok v globální ekonomice a peněžní jev jménem inflace
17:31Summary: Applied Materials se popral s těžkým kvartálem
17:17Na trzích se v závěru bouřlivého týdne šíří optimismus
16:33OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok
15:31Nvidia (+7 %) na prahu dalšího růstu (komentář analytika)  
14:32Fat finger či splašené algoritmy? Erste krátkodobě ztrácela 5 %, podobně další evropské banky
13:12Perly týdne: Dramatická změna trhu s ropou, prezident chce koupit Grónsko, u nás stravenková revoluce
12:41Zářijová opatření ECB překonají očekávání investorů, vzkazuje člen vedení Olli Rehn
12:15ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:56Vyšetřovatel obvinil firmu GE z podvodu většího než Enron
10:47Trumpovo znovuzvolení je vydáno na pospas zpomalující ekonomice
10:19Ceny průmyslových výrobců v červenci zpomalily růst na 2,1 %
9:11Rozbřesk: ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?
8:59Evropské burzy mohou po náročném týdnu otevřít v plusu  
8:32Trump: Trhy se zhroutí, pokud mne znovu nezvolíte. Nemáte jinou možnost
6:19Akcie ohrožené konzumním vrcholem
15.08.2019
22:01Americké akcie ve čtvrtek přešlapovaly na místě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data