Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Intesa Sanpaolo a bolestivě nízká návratnost kapitálu, Hasbro po výsledcích skokově roste

Summary: Intesa Sanpaolo a bolestivě nízká návratnost kapitálu, Hasbro po výsledcích skokově roste

06.02.2017 17:54
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Evropa:

Intesa Sanpaolo

Italská bankovní skupina sice uveřejnila svoje čísla již v pátek, nicméně se na ně přece jenom zpětně podíváme. Čistý zisk na hladině 776 mil. EUR skončil pod konsensem 873 mil. EUR, z převážné části byl ovlivněn jednorázovými položkami. Pokles čistého příjmu z úroků na 1,75 mld. EUR z 1,93 mld. EUR byl vyvážen 7,5% YoY růstem příjmu z poplatků. Úsporná opatření šla proti stagnujícím příjmům a vytáhla provozní marži o 260 bps na 43,5 %.

Objem poskytnutých úvěrů dosáhl 365 mld. EUR (+4 % YoY), zároveň se podařilo osekat klasifikované úvěry z 39 mld. EUR na 37,8 mld. EUR. Současný poměr klasifikovaných úvěrů k celkovým úvěrům ve výši 10,3 % tak vypovídá o lepší kvalitě aktiv. Kapitálová přiměřenost CET1 zůstala mezikvartálně beze změny na 12,9 %. Navzdory výraznému zlepšení proti 4Q16 se nicméně pořád díváme na bolestivě nízkou návratnost hmotného vlastního kapitálu (ROTCE) na úrovni 1,8 %.

Ryanair (DIP)

Čísla Ryanair za předešlý kvartál byly ve spodní linii výsledovky pro trhy zklamáním. Čistý zisk poklesl o 8 % YoY na 95 mil. EUR proti konsensu 101 mil. EUR. Důvodem jsou jednoznačné nadále padající ceny letenek (v tomto kvartálu to bylo o dalších 17 % YoY), jak se dopravci snaží udržet nebo posílit svůj tržní podíl při vleklé poptávce. To dokazují také čísla objemu přepravy za leden, kdy Ryanair rostl o 17 % a Wizzair o 23 % YoY. Tento negativní efekt byl částečně vyvážen přísnější kontrolou nákladů – unit cost per passenger ex-fuel (náklady na pasažéra po odečtení ceny paliva) se podařilo snížit o 6 % YoY.

Výhled na období FY17 zůstal beze změny a čistý zisk stále míří do intervalu 1,3 – 1,35 mld. EUR (+6 % YoY při střední hodnotě 1,325 mld. EUR). Očekávání trhu se s 1,33 mld. EUR také blíží ke střední hodnotě. Pokles ceny letenek o 15 % YoY je trochu horší, než se čekalo, společnost ale zlepšila svůj odhad úspor - ex-fuel náklady -4 % YoY. Tyto předpoklady se drží chmurných nálad zbytku sektoru – Easyjet pro první půlrok předpokládá pokles tržeb o 7 – 9 % YoY a Wizzair odhaduje posun čistého zisku směrem dolů o 8 % YoY. Tlak na ceny v dalším roku polevovat nebude, například Ryanair předpokládá růst objemu přepravy o 16 % YoY. Dopravcům prozatím hrají do karet ceny ropy, která hranici 60 USD za barel tak brzo (zdá se) nepřekročí. Akcie na oznámení reagují 2,5% poklesem.


USA:

Hasbro

Výrobce hraček překonal očekávání trhu až o 28 %, co se týče čistého zisku na akcii. Trh predikoval 8% YoY pokles na 1,28 USD, přičemž v reálu se díváme na 18% YoY růst na 1,64 USD. Dle vyjádření firmy táhly prodeje v segmentech Games a Girls. Jejich 11% a 52% meziroční přírůstek vyhnal tržby na 1,63 mld. USD (+11 % YoY). Pro pohlazení investorské duše oznámil management navýšení dividendy o 11,8 % na 57c. Roční dividenda se tak rovná 2,28 USD, což představuje roční dividendový výnos (dividend yield) 2,4 % při současné ceně 94 USD za akcii. Cena akcií Hasbro skokově nabírá 14 %.


Čtěte více:

Summary: Roche, Siemens, Arconic
01.02.2017 17:50
Evropa: Roche Holding (DIP) Švýcarská farmaceutická společnost se v ...
Summary: Nokii klesl zisk, Daimleru se nedařilo s trucky. Co ING a Shell?
02.02.2017 17:59
Evropa: Nokia (DIP) Nokia hospodařila se ziskem 0,11 EUR na akcii a ...
Summary:Vise prudce rostou příjmy z karet drží testy nového léku Repatha
03.02.2017 18:01
USA Amazon.com (DIP) Internetový prodejce vygeneroval za minulé čtv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data