Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump překvapil klidnějším tónem, opět však nevysvětlil, kde vezme peníze

Trump překvapil klidnějším tónem, opět však nevysvětlil, kde vezme peníze

01.03.2017 14:34
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Včerejší projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa před oběma komorami Kongresu sice byl plný „trumpovských“ klišé a patriotismu, překvapil však například i důrazem na občanská práva menšin. Nový prezident ale zase nevysvětlil, kde chce na své megalomanské plány vzít peníze.

„Nová národní hrdost se šíří napříč naší vlastí… Dnes jsme svědky obnovy Amerického Ducha,“ zaznělo včera na společném zasedání senátu a sněmovny reprezentantů amerického Kongresu. Chvílemi až hrozivě národovecký tón však Trump umně a pro mnohé překvapivě vyvažoval výroky o ochraně menšin, podpoře spojenců v zahraničí a současné respektování suverenity jiných států.

Hned na začátku projevu připomněl končící Black history month, odsoudil útoky na židovskou komunitu a střelbu v Kansas City. V průběhu projevu dále vyzdvihl také kanadsko-americkou iniciativu, která má podporovat podnikatelky, a oznámil záměr zlepšit přístup Afroameričanů a Hispánců ke vzdělání.

Nejvíc pozornosti mezi investory asi získaly Trumpovy výroky o jeho plánech v ekonomické oblasti. Zaznělo potvrzení toho, že nové administrativě půjde především o navrácení pracovních míst do USA, vyjednání „férových“ obchodních dohod a investice do infrastruktury ve výši jednoho biliónu amerických dolarů. Daně chce škrtat hlavně podnikům a střední třídě. Politika Obamacare má být nahrazena jiným systémem, který by zdravotní péči dál rozšířil a zlevnil.

Záznam Trumpova projevu před Kongresem

Zdroj: Youtube

Důraz dal Trump také na bezpečnostní problematiku. Omezení imigrace dal do souvislosti s domácí bezpečností, ale i s ekonomickými zájmy země a zaměstnaností. Rozpočet na obranu má být výrazně navýšen.

 Co se zahraniční politiky týče, za vypíchnutí stojí Trumpovo vyjádření podpory Severoatlantické alianci, o které mnozí v průběhu jeho volební kampaně za oceánem pochybovali. Zazněl i požadavek, že „partneři musí plnit finanční závazky,“ zřejmý odkaz k některým členským státům NATO, včetně České republiky, které mají rozpočet na obranu pod aliančním závazkem 2 procenta HDP.

I přesto Trump Kongres ujistil o tom, že chce být hlavně prezidentem Američanů a reprezentovat USA, ne celý svět, a že hodlá uznávat suverenitu ostatních národů. Jedná se tak o další signál odklonu od intervencionismu typického jak pro demokratické, tak pro republikánské administrativy v letech od konce studené války a zřejmě i o krok směrem k multipolárnímu světu.

Trhy „nejprezidentštější“ projev přivítaly rekordy

Trump však opět nezmínil, kde chce na své plány vzít peníze. Také navýšení rozpočtu na obranu se jeví zbytečným a nedává příliš smysl v kontextu menšího intervencionismu. Přesto byl projev přijat celkově kladně. Podle Financial Times se jednalo zatím o Trumpův „nejprezidentštější“ projev, zatímco liberální New York Times uvítal optimismus a důraz na práva menšin, i když dodal, že není jasné, zda to je tohle „skutečný“ Trump.

Americké burzy den po projevu otevřely růstem a akciový index Dow Jones Industrial Average překonal další historickou hranici, když zamířil nad hodnotu 21 tisíc bodů. Ještě v listopadu 2016, krátce před volbami, přitom byl pod 18 tisíci body. Trhy tak podle očekávání vyhodnotily Trumpův mírnější tón a další příslib fiskálního stimulu pozitivně.


Čtěte více:

Project Syndicate: Trumpova anachronická obchodní strategie
23.02.2017 15:28
Exekutivní příkaz, v němž Donald Trump zakazuje vstup do Spojených stá...
Nejistota v Mnichově: Evropské bezpečnostní špičky stále neví, co si myslet o Trumpovi
20.02.2017 14:27
Na bezpečnostním fóru v Mnichově vystoupil americký viceprezident, něm...
Americký ministr financí: Zásadní daňová reforma bude do srpna
23.02.2017 16:56
Zásadní daňová reforma bude do léta a 3procentní růst ekonomiky čeká...
Vítězové a poražení Trumpovy rally
27.02.2017 12:45
Když se ukázalo, kdo vyhrál americké prezidentské volby, řada lidí neb...

Váš názor
  •  
    01.03.2017 17:34

    A to by jako měl vysvětlovat vám , kde vezme ty peníze ? Pane Zelenka , to byl projev prezidenta nejsilnější ekonomiky světa a vězte , že si s tím poradí . Třeba tak , že konečně přinutí nás - namyšlené evropany , abychom si zaplatili vlastní bezpečnost ( naplnit podíl výdajů v rámci NATO ) . Amíkům přestalo být jedno , že financují obranu sociální Evropy . Za ušetřené doláče klidně postaví tu zeď mezi USA a Mexikem a ještě jí i omítne .
    karel IV
Aktuální komentáře
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  
17:01Globální nerovnováhy si zřejmě už zaslouží své jméno
16:01ČNB překvapila jestřábí prognózou
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
14:14ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:31Dobré výsledky Eli Lilly zastínila slabší účinnost nové pilulky proti obezitě. Akcie prudce padají
11:50Pohled analytika na ČEZ: Smíšené výsledky, pozitivní revize výhledu. Podstatná část fundamentů je již v ceně  
10:50Duolingo denně používá už 48 milionů lidí. Výsledky i výhled posílají akcie o 20 % výše  
10:50Koruna před zasedáním ČNB posiluje, akcie se drží pozitivního směru  
10:01Skupina ČSOB v 1. pololetí: Nárůst hypoték, investic i aktivních klientů
10:01Červnový maloobchod potvrdil solidní kondici spotřebitelů
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2025
8:52Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, důležitá bude rétorika
8:43Trump oznámil stoprocentní cla na čipy, v Česku a Británii rozhodují centrální banky o sazbách  
7:55Začala platit nová americká cla vůči desítkám zemí. Trump si slibuje stovky miliard dolarů i investice
7:38ČEZ zvyšuje celoroční výhled pro EBITDA i očištěný zisk
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Becton Dickinson & Co (06/25 Q3, Bef-mkt)
Block Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Celsius Holdings Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
CommScope Holding Co Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
ConocoPhillips (06/25 Q2, Bef-mkt)
Constellation Energy Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Crocs Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Datadog Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Expedia Group Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Cheniere Energy Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Kratos Defense & Security Solutions Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Merck KGaA (06/25 Q2, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
MP Materials Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Nebius Group NV (06/25 Q2, Bef-mkt)
Peloton Interactive Inc (06/25 Q4, Bef-mkt)
Pinterest Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Rheinmetall AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Rocket Lab Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Siemens AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
SoundHound AI Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (06/25 Q1, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (06/25 Q2, Aft-mkt)
Twilio Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Vistra Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Allianz SE (06/25 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/25 Q2)
7:00KBC Group NV (06/25 Q2)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Ralph Lauren Corp (06/25 Q1)
14:00Sempra (06/25 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.