Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Rusnok pro Patria.cz: Podmínky pro přísnější měnovou politiku zjevně splněny nejsou

Rusnok pro Patria.cz: Podmínky pro přísnější měnovou politiku zjevně splněny nejsou

30.03.2017 16:09

„Veškeré podmínky splněny zjevně nejsou,“ odpověděl guvernér ČNB Jiří Rusnok na otázku Patria.cz po posledním jednání bankovní rady ČNB před koncem tvrdého kurzového závazku, zda ČNB a její bankovní rada vidí jako splněné veškeré zásadní podmínky pro zpřísnění měnové politiky. A připustil nejistotu ohledně podmínek, včetně inflace, na horizontu měnové politiky ČNB, tedy za rok až rok a půl.

„Ve výhledu, kde my vidíme horizont měnové politiky a kam cílujeme naše opatření - protože my dnešními kroky ovlivňujeme inflaci za rok, za rok a půl – tak tam vidíme poměrně citelné nejistoty ohledně inflačního vývoje. V případě shody okolností, kdy by se několik antiinflačních rizik spojilo v nějaké intenzívní synergii tak, že budeme velmi brzy znovu čelit podobné situaci, jaké čelila banka někdy v tom roce 2013 – my bychom se velmi neradi vraceli znovu k používání podobných nástrojů. Samozřejmě, na dlouhém horizontu se to nikdy nedá vyloučit, ale nás zajímá ten horizont rok, rok a půl až dva a tam tu jistotu stoprocentní nemáme. Proto ten závazek zatím vidíme jako užitečný,“ odpověděl guvernér ČNB Jiří Rusnok na dotaz Patria.cz.

Jiří Rusnok odmítá další podrobnější komentáře ohledně načasování exitu z kurzového závazku s tím, že jednoduše řečeno: ČNB se posunula za tvrdý závazek a další pravděpodobnosti a nápovědy nebude vyslovovat. Kdy a jak tedy může padnout rozhodnutí o konci závazku na koruně. „Na jakémkoli jednání ČNB, i mimořádném, včetně čehokoli,“ řekl guvernér Rusnok. „Jsme skutečně v nové situaci, končí tvrdý závazek, v rámci toho měkkého závazku můžeme rozhodnout kdykoli,“ akcentoval Rusnok. 

Růst ekonomiky i mezd, tlak ECB

Jak vidí guvernér ČNB ekonomické fundamenty? „Situace z pohledu inflace je spíše příznivá, statistika některých jiných ukazatelů ne tolik. Růst ekonomický nebo růst mezd, tam některé poslední ukazatele nebyly tak optimistické, zůstáváme pod nejistotou, pod velkým tlakem eurozóny v tom smyslu, že jejich politika je mimořádně uvolněná, takže my musíme být se zpřísňováním velmi opatrní. Proto se teď v tuto chvíli nechceme vázat žádnými dalšími časovými omezeními a tu indikaci už poskytovat nebudeme,“ řekl jasně Rusnok. 

O konci závazku jsme nehlasovali

Na dnešní bankovní radě ČNB nepadl návrh na hlasování o ukončení kurzového závazku či jiném nastavení měnové politiky, řekl dále Jiří Rusnok s tím, že diskutována byla řada okolností, včetně časování případného exitu. Rusnok kromě jiného akcentoval mimořádné sepětí s okolím včetně nákupů aktiv ECB a její mimořádně uvolněné politiky. „To je pro nás samozřejmě relevantní,“ řekl Rusnok. Také část faktorů, které stály za vzedmutím cenové hladiny v Česku, vidí Rusnok jako jednorázové. „Sledujeme udržitelné naplnění inflačního cíle i po ukončení kurzového závazku,“ řekl Rusnok.

Oznámí a jak ČNB vůbec konec závazku?

Jak bude vypadat moment ukončení intervencí? Bude jej ČNB komunikovat? Jak a kdy? „Po tomto rozhodnutí v řádu desítek minut, hodiny, budeme informovat, že jsme tak učinili a přestáváme působit na trhu ve smyslu udržování hladiny kurzového závazku,“ řekl na tiskové konferenci Rusnok.

Chce ČNB čekat na nějaká další data z české či jiných ekonomik? „Myslím, že v hodnocení našeho orientačního bodu se nic nezměnilo. Inflace nás trochu předběhla, ale uvidíme, jak je vzedmutí cenové hladiny stabilní a udržitelné,“ konstatoval na tiskové konferenci Rusnok. Míru pravděpodobnosti dříve používaného orientačního bodu - konce kurzového závazku kolem poloviny roku - vidí Rusnok jako „určitě nižší“. Posouzení ale vidí jako komplexní a zejména o výhledu. Krátkodobá rizika vidí spíše proinflační, řadu spíše protiinflačních rizik vidí Rusnok ale na horizontu půl roku a pozdějším, proto hodnotí celkový obrázek jako hodně nepřesný a ČNB „bude zvědavá na vývoj dalších ukazatelů a uvidíme“.

 
 
 

Čtěte více:

Průzkum Reuters: ČNB opustí režim na koruně v dubnu či květnu
17.03.2017 6:51
Česká národní banka opustí kurzový závazek na koruně vůči euru již v d...
Konec intervencí ČNB. Jak na něm vydělat či své investice alespoň ochránit?
22.03.2017 12:57
Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. C...
Koruna není frank…
24.03.2017 14:54
Sázky na blížící se konec intervencí rostou. Podle posledních dostupný...
Vlk: ČNB ve čtvrtek ještě nejspíš nepřekvapí
27.03.2017 17:27
Tento týden nás čeká několik zajímavých makroudálostí. Ve čtvrtek zase...
1 630 miliard vsazeno na posílení koruny. Spálíte se, varuje stratég spekulanty
29.03.2017 15:40
Tvrdé procitnutí předpovídá spekulantům, kteří sázejí na posílení česk...
Rozbřesk: ČNB nemá důvod otálet s ukončením intervencí
30.03.2017 9:17
Českou národní banku dnes čeká ostře sledované březnové zasedání. Je t...
ČNB ponechává sazby i kurzový závazek. Kdy to bude jinak?
30.03.2017 13:13
Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla ponechat měnovou poli...
Ruce si ČNB už uvolnila, korunu zatím ne
30.03.2017 15:08
Tvrdý závazek, kterým si ČNB svázala ruce už před rokem, v pátek vyprš...

Váš názor
 • Jak na ně?
  31.03.2017 6:49

  Jsou to gangsteři, kteří nosí kravatu, oblek a bílé rukavičky a nepotřebují ani zbraň. Prostě to vykládají zevnitř. Působišti na mě tak, ze to neukončí nikdy, protože ví, že to pohnojili a mají bomby v gatích. Obávám se, ze to bude nutné protlačit politický resp. nátlakem na politiky tj. petice, demonstrace, či stávky dokud banky neukončí intervence jako v 89 před PS,vládou a čnb, udělat z tlogo politické téma - volba prezidenta. Např. otázkou tipů.: Nebáli by jste se čnb odebírat právo provádět monetární a fiskální politiku? Protože pokud by to udělal někdo jiný jednalo by se o trestný čin, padělání či znehodnocování měny. Protože to dělá čnb je to f. a m. politika. Podotýkám, ze nejsem revolucionář, ale scifista a stŕedopravicový volič ANO
  JC
  • Re: Jak na ně?
   31.03.2017 18:03

   přesně, a jsem taky volič ANO, ale pokud sundají Babiše, budu volit okamuru, protože kromě babiše je to tam samá pakáž.
   Radek
 • V par. č. 2
  30.03.2017 23:34

  zákona 6/1993 o ČNB se píše, že hlavním cílem banky je cenová stabilita. Dále je ta psáno, že pokud není dotčen hlavní cíl, ČNB napomáhá dosáhnout hospodářských cílů vlády. A já se ptám: je inflace synonymem pro cenovou stabilitu? Pozn: je vhodné rozlišit cenovou stabilitu a stabilitu cenového růstu. O tom druhém se však v zákoně nepíše.
  kadanfm
  • Re: V par. č. 2
   30.03.2017 23:48

   to je pravda, ale zákon je jen cár papíru, záleží na "výkladu" a ten je takový jaký se hodí. Oni jsou ale teď v pasti. Byli v pasti už před tím, ale teď přibyla možnost poklesu eura z důvodů voleb ve francii... a pak ti proklatí špekulantí pořád nemají dost :) .... takže ať si pan Rusnok nechá chutnat.
   Radek
   • cár papíru
    31.03.2017 22:37

    Na výklad zákona jsou tu soudy. Ústava dokonce říká, že státní moc může působit jen v mezích zákona a já neznám zákon, který ČNB ukládá udržování inflace. ČNB tak překračuje meze zákona a tím porušuje ústavu. Kouzelná 2 % si stanovila svévolně. Chce to nějakého schopného odvážlivce.
    kadanfm
 •  
  30.03.2017 23:25

  Oni s intervencemi nepřestanou nikdy, pokud je k tomu něco - někdo - nedonutí. To něco by mohly být volby ve Francii. Co udělají pokud euro spadne o 10 procent když vyhraje Le penová ? BUDOU UDRŽOVAT NA 27KČ ? .... TO BUDOU KUPOVAT ZA 500 MILIARD MĚSÍČNĚ ??? Zeman a sobotka by se měli pochlapit a sundat ho.
  Radek
 •  
  30.03.2017 20:14

  Okolní státy, měli obdobnou situaci. Japonsko žije s deflaci spoustu let. Všude situaci řeší ve prospěch svých občanů, jen u nás se musí znehodnotit platy, vklady.Proneškání cyklu konjuktůry, neuplatnění vědecko technických vymoženosti a nabráním tisíců levných pracovních sil důsledek vaší lumpárny se projeví možná na deset let
  Homo
  •  
   30.03.2017 20:34

   Homo. Japonsko je na zcesti a defakto zestatnuje akcie a dluhopisy. Švýcari, Usa a Čína také oslabovali měnu. Tyto fakta úmyslně přehlížíš.
   Velkamedvědice
   • VM
    30.03.2017 23:35

    Kdo více oslabí, více ekonomicky roste....
    kadanfm
    • Re: VM
     30.03.2017 23:51

     Protože krade peníze střádalům. Každý kdo krade roste. Nic ale neroste do nebe. A pak ten pád bude z větší výšky.
     Radek
     • V
      30.03.2017 23:56

      dnešním globalizovaném světě (systému) střadatel nikoho nezajímá..jenom rotačky...tudíž máš po problému...důsledky v tuto chvíli neřeším...
      el mrcoch
      • Re: V
       31.03.2017 0:05

       Máš pravdu , ale pak tedy už nejsou peníze ale lósy do tomboly.
       Radek
 •  
  30.03.2017 16:58

  Včera jsem na https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3491285/1-630-miliard-vsazeno-na-posileni-koruny-spalite-se-varuje-strateg-spekulanty.html psala (17:14), že se ČNB zavázala na prakticky neomezenou dobu. JJa oponoval. Dnes Rusnok potvrdil, že vidí citelné nejistoty ohledně inflačního vývoje. Takže závazek potrvá, než nebude vidět ;-)
  Kalka.
 • pan Rusnok plácá jak je jeho dobrým zvykem
  30.03.2017 16:47

  co taky čekat od nedouka. Je hrozne, že kdysi 7. nejvyspělejší stát má v čele narodni banky takové lidi. Pane Rusnoku tady žadný růst mezd neni až bude mit pokladni v Albertu 40 000 a dělnik ve Škodovce aspon 90 000 měsíčně, pak se dá mluvit o drobnem růstu platů, protože jejich produktivita - je úplně stejná jako stejných pozic v Německu. Já chápu, že člověk který má 500 000 měsíčně a žadnou odpovědnost to těžko chápe .... tento blaznivý experiment vejde do dějin ....
  martík
Aktuální komentáře
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university