Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC a Rusko chtějí nižší těžbu ropy. V cestě ale stojí akciové trhy

OPEC a Rusko chtějí nižší těžbu ropy. V cestě ale stojí akciové trhy

07.06.2017 12:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský ministr energetiky a jeho saúdskoarabský protějšek se na nedávném setkání ve Vídni chovali neobvykle přátelsky. OPEC a další vývozci ropy se tam dohodli, že budou po dalších devět měsíců omezovat těžbu ropy. Šlo, mírně řečeno, o nečekaný krok. Rusko má totiž za sebou dlouhou historii parazitování na omezování těžby ze strany zemí OPEC. A se Saúdskou Arábií je ve sporu v řadě významných oblastí včetně vývoje v Sýrii a Íránu. Přesto se nyní hovoří o tom, že jejich spojenectví v oblasti těžby ropy už je „institucionalizováno“. Je pozoruhodné, co všechno mohou dokázat klesající příjmy z prodeje ropy, píše Bloomberg.

Radost ale stále není patrná u velkých ruských ropných společností. Státem vlastnění giganti, kteří těží ropu v zemích OPEC, nemají problém s tím, že v případě potřeby těžbu sníží. Jenže ruské společnosti se obchodují na akciovém trhu. Dokonce i Rosněft Oil, který je z poloviny státním podnikem, se obchoduje v Londýně a musí zveřejňovat čtvrtletní výsledky, výhled a řídit se řadou dalších pravidel běžných pro obchodované společnosti. Kreml jemu a dalším ruským energetikám snížení těžby nenařizuje. Oni k němu naopak přistupují „dobrovolně“. Teoreticky by jim to mělo prospět. Chovají se totiž jako správní patrioti a snížení těžby by také mělo přinést vyšší ceny ropy. Jenže na valuaci ruských energetických firem se jaksi zatím neprojevuje.

Následující obrázek ukazuje vývoj cen akcií vybraných ruských energetik spolu s porovnatelnými společnostmi z jiných trhů (ceny akcií jsou indexovány k datu prvního oznámení těžby z listopadu roku 2016). Akcie ruských společností nejdříve reagovaly prudším posílením, ovšem jejich návratnost se poté zhoršila:

Překlad: 

Když dojde k propadu cen ropy, ruské společnosti jsou částečně chráněny oslabováním rublu a daňovým systémem, který snižuje odvody státu rychleji, než klesají příjmy z ropy. Když ale ceny ropy rostou, pozitivní dopad na ziskovost energetik je obvykle eliminován posilujícím rublem a rychleji rostoucími odvody státu. Tyto společnosti tak podle odhadů Renaissance Capital získají z každých 10 dolarů vyšších cen ropy v průměru jen 1,6 dolarů. K tomu se sníží množství prodaných barelů ropy.

Dosavadní snižování ruské těžby nepřinášelo ruským společnostem větší problémy, ale čím déle bude trvat, o to více se začne projevovat. Týká se to zisků, ceny akcií i vztahů s investory. Přesto je v zájmu těchto firem s vládou spolupracovat a těžbu omezovat, protože jim to zajišťuje přístup ke zdrojům a možnost ovlivňovat způsob zdanění. Kritická chvíle přijde v březnu příštího roku, kdy by mělo být v současnosti nastavené snižování těžby ropy ukončeno. Pokud bude schváleno další prodloužení, ruské společnosti budou mít za sebou už celý rok snížené těžby a to by se mohlo začít projevovat na jejich dalších investičních projektech. V Saúdské Arábii bude zase na spadnutí plánované IPO společnosti Saudi Aramco.

Jak Rusové, tak Saúdové popírají, že by podobné plány a úvahy měly dopad na jejich další kroky. James Henderson z Oxford Institute for Energy Studies ale tvrdí, že v březnu příštího roku se zájmy Ruska a Saúdské Arábie začnou rozcházet a hlas ruských společností začne zaznívat mnohem hlasitěji. Ruské společnosti se obchodují s diskontem k jejich protějškům na Západě právě proto, že vláda je používá k prosazení svých zájmů a tento faktor vyvolává velkou nejistotu. Spolu s plánovaným IPO společnosti Saudi Aramco jde o faktor, který naznačuje, že omezování těžby nebude mít dlouholetého trvání, uzavírá Bloomberg. 


Čtěte více:

Víkendář: Karty mezi USA a Evropou se rychle otočily
27.05.2017 8:35
Když Donald Trump vyhrál prezidentské volby, Evropa se z pesimismu vyv...
16 energetických titulů, které experti milují. Bez ohledu na OPEC
26.05.2017 16:53
Rozhodnutí ropného kartelu OPEC nechat ropné kohouty utažené o dalších...
OPEC prodlužuje dohodu na omezení produkce o dalších 9 měsíců
29.05.2017 10:58
Ačkoliv schůzka OPECu a ostatních producentů nepřinesla výraznější pře...
Nové dlouhodobé investiční tipy Patrie: Evropské banky, IT, průmysl i telco
14.06.2017 13:51
Tým analytiků Patria Finance vydal rozsáhle aktualizovaný seznam Dlouh...
Platnost nové ropné dohody zatím ovoce nenese
01.06.2017 16:15
Minulý týden se členové ropného kartelu OPEC a několik státu mimo něj ...
Trump odmítl dohodu o klimatu. Jednání o nové odmítá Evropa, jako poradce končí Musk
02.06.2017 8:27
Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, kterou v roce 201...

Váš názor
  •  
    07.06.2017 12:43

    Kdo by taky investoval do akcií Ruska, natož pak do rezavých trubek ňákýho Rosněftu..
    Hygge
Aktuální komentáře
17.07.2025
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)