Minulý týden se členové ropného kartelu OPEC a několik státu mimo něj dohodli na pokračování útlumu těžby, který má vést k návratu rovnovážné ceny na pětiletý průměr. Argumentem pro prodloužení dohody bylo, že se již daří pomalu odbourávat vzniklé zásoby a je tedy nasnadě vydržet dále v těchto restrikcích. Poněkud nečekaně si trh přebral tuto novou informaci, když se cena na tento pozitivní verdikt propadla o 4 dolary. Spekulanti, kteří poslali cenu ropy během jednání na 52 dolarů za barel, zřejmě čekali od setkání něco navíc, což bohužel nepřišlo. V kontextu těchto zpráv se může zdát současná cena WTI jako zajímavá příležitost, protože nás čeká dalších minimálně 8 měsíců tlumení těžby a to až o více než milion barelů ropy denně.
USOil: Zajímavé bilancování přináší týden platnosti nové dohody členů ropného kartelu OPEC ohledně omezení těžby ropy. I přes potenciálně pozitivní přínos této dohody ropa za týden odepsala bezmála 4 dolary (-7,6 %). V tuto chvíli se cena odráží od fibonacciho retracementu a zároveň se nachází pod jednoduchým 200 denním průměrem. Uvidíme, jak dopadnou dnešní zprávy ohledně stavu zásob ropy v USA, které by mohly přinést určitý obrázek o účinnosti dohody.
Preferovaný scénář: Long pozice. Fakt, že se cena ropy dokázala propadnout až pod 200denní průměr, svědčí o značném prodejním tlaku. Na druhou stranu pokud cena protne zespodu tento 200denní průměr, je to bráno jako silný nákupní signál. Pro obrat vzhůru mluví i odraz o spodní hranice bollingerova pásma. RSI se nachází v nižším středním pásmu a ukazuje směrem nahoru.
Alternativní scénář: Short pozice. Pokud se cena propadne i pod fibonaccoho úroveň, která se nachází v těsné blízkosti 48 dolarů za barel, může pokračovat k další podpoře na hodnotě 47,15 resp. 46.
