Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
16 energetických titulů, které experti milují. Bez ohledu na OPEC

16 energetických titulů, které experti milují. Bez ohledu na OPEC

26.05.2017 16:53
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Rozhodnutí ropného kartelu OPEC nechat ropné kohouty utažené o dalších devět měsíců může být dobrou zprávou pro býky v energetických akciích. A to i přesto, že trh s ropou po čtvrtečním rozhodnutí arabských šejků a dalších ropných es v čele s Ruskem vypustil páru. Slabší těžba by totiž nakonec cenám mohla pomoci, píše na webu Market Watch autor Michael Brush. Ten přináší seznam 16 energetických titulů, o které mají experti v energetice největší zájem. A začíná šesticí důvodů, proč by o jejich koupi mohli uvažovat i jiní investoři.

1. Ropné tituly klesly hodně, cena ropy ale nikoli: Energetické tituly mají ze sektorů letos zatím nejhorší výkonnost. Oproti tomu ropa se po řadě větších a menších výkyvů obchoduje tam, kde byla na začátku roku. Jinými slovy, pesimismus v energetických titulech je větší.

2. Světové zásoby ropy klesají: A to i ve Spojených státech, které nejsou stranou ropné dohody. Jakkoli data o globálních zásobách je složité sledovat a názory na ně se liší.

3. Servisní firmy chtějí víc peněz: Společnosti, které dodávají servis těžařům, po letech benevolentní cenové politiky začínají zdražovat. Nákladová inflace, která podle některých hlasů klepe na dveře, může omezit růst produkce. A to podpoří ceny ropy, říkají někteří.

4. Produkce energií pokračuje v přirozeném sesunu: Přirozený úbytek je jedním z charakteristických rysů produkce energií. Pokud budeme tento úbytek odhadovat na zhruba 3 procenta ročně, znamenalo by při průměrné produkci 96 milionů barelů denně denní úbytek během roku o zhruba 2,9 milionu barelů. Spotřeba v rozvíjejících se zemích ale s bující střední třídou roste, přičemž ekvivalent přirozeného růstu spotřeby odpovídá zhruba 1 až 2 milionu barelů. Takže, je tu průrva, kterou bude třeba zaplnit.

5. Velká ropa a velké projekty: Velcí světoví těžaři osekávali investice do dlouhodobých projektů dva roky za sebou. To se od roku 1986 stalo poprvé. Opět: Jsou domněnky, že by to mohlo vytvořit převis poptávky nad nabídkou – a ceny ropy by se v příštích dvou až třech letech mohly zvyšovat.

6. Geopolitická nestabilita ohrožuje nabídku: Protivládní protesty a politická nejistota ve Venezuele znamenají, že půjčit si finanční prostředky nebo prodat svoje aktiva je pro zemi složitější. Riziko? Neschopnost dostát závazkům, což by mohlo poškodit tamní ropnou produkci. Také tu jsou afričtí producenti Libye a Nigérie, kde si násilné akce vybírají daň na stabilitě ropné produkce.

Energetickými tituly, po kterých podle Brushe ve velkém sahají korporátní zasvěcenci, jsou: Continental Resources, Occidental Petroleum, Helmerich & Payne, Nabors Industries, Dominion Energy, Hess, Matador Resources, Oasis Petroleum, Murphy, Spark Energy, Carrizo Oil & Gas, SM Energy, Parsley Energy, Energy XXI Gulf Coast EXXI, Chesapeake Energy a Superior Energy Services.

I mince pro býky v ropných titulech má ale dvě strany. Co by se na trhu s ropou tedy mohlo pokazit? Banka Goldman Sachs pochybuje, že produkční náklady ve Spojených státech letos a příští rok narostou tak, že by to mohlo zarazit růst produkce z břidlic. Nadto existuje riziko, že trh brzy doženou dodávky z obřích projektů, které ropní producenti rozjeli ještě před pádem cen ropy z roku 2014 a následujícím – a které nikdy nestopli. A v neposlední řadě: Zhruba pětina americké produkce z břidlic je financována levnými úvěry. Aby se zamezilo přezásobenému ropnému trhu v příštím a přespříštím roce, bude trh s úvěry muset být utaženější…a výnosy z dluhu navázaného na břidlice budou muset stoupnout.

Někteří investoři očekávali, že OPEC a spolupracující těžařské země se ve čtvrtek dohodnou na něčem víc než prodloužit listopadovou dohodu o snížení produkce do příštího března. Objem škrtů se nezměnil a Libyi, Nigérii a Íránu jejich výjimky nikdo nesebral.

Ceny ropy klesly v noci na dnešek až o téměř 5 procent. Americká ropa WTI se během dneška dostala až pod 49 dolarů za barel a severomořská ropa Brent pod 52 dolarů. Spolu s nimi se svezl energetický sektor, který ztratil ve čtvrtek na Wall Street v průměru téměř dvě procenta. Pod tlak se dostal Transocean (-7,7 %), Marathon Oil (o 7,1 %) nebo akcie Chesapeake Energy (-6,7 %) a Halliburton (-5,5 %). Některé tituly z Conviction listu Patria Finance si vedly relativně lépe: Total kotovaný na newyorské burze ve čtvrtek odepsal 1,4 %, Chevron Corp ztratil 1,05 %, Schlumberger odepsal 2,8 %.

„Je to trochu přehnaná reakce. Trhy se pro třetí a čtvrté čtvrtletí ubírají k větší rovnováze,“ říká podle CNBC šéf analytiků pro Asii Sushant Gupta ze společnosti Wood Mackenzie. Cena černého zlata se v podvečer vrátila do zeleného. U ropných titulů jsme nicméně pozorovali vybírání zisků, říká makléř Patria Finance Pavol Mokoš.

 

Banka Goldman Sachs předpokládá, že úbytek světových zásob v létě zrychlí, a cenu Brentu na spotovém trhu vidí pro druhé pololetí na 57 dolarech za barel.

Konzervativnější jsou ve svých střednědobých odhadech na příklad analytici ČSOB. „I když se zvýšená aktivita patrně projeví v růstu produkčních nákladů v USA, tak důvody pro zásadnější růst cen v současnosti nevidíme. Pro letošní rok proto stále odhadujeme průměrnou cenu ropy kolem 55 USD/barel s tím, že příští rok může průměrná cena ropy vzrůst k 58 USD/barel. A to by z makroekonomického pohledu měla být marginální změna,“ říkají.

Zdroje: MarketWatch, CNBC, Goldman Sachs, Patria.cz

 
 
 
 
 

Čtěte více:

OPEC bude těžbu tlumit až do března. Trh nepřekvapil
25.05.2017 13:20
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu...
Rozbřesk: OPEC prodlužuje dohodu na omezení produkce ropy, cena však klesla
26.05.2017 9:13
Ačkoliv schůzka OPECu a ostatních producentů nepřinesla výraznější pře...
Trúchly: Ropa po jednání OPEC začala klesat, očekával bych návrat zpět (video)
26.05.2017 12:19
S makléřem Patria Finance jsme se dnes bavili o americké měnové politi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)