Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Probíhá dobře maskovaná hospodářská revoluce

Probíhá dobře maskovaná hospodářská revoluce

13.6.2017 12:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciové trhy jsou sice na historických maximech, ale z ekonomiky přicházejí další a další zprávy o tom, že se uzavírají obchody, příjmy stagnují, spotřebitelé jsou příliš zadluženi, upozorňuje Bloomberg. Pokud by tomu tak bylo, pak nás růžová budoucnost nečeká. Podle mého názoru se ale děje ještě něco, co vytváří enormní ekonomický posun. Slovo „revoluce“ se užívá až příliš často, ale pro současné změny je vhodné. Podívejme se na její hlavní složky, píše v komentáři agentury Barry Ritholtz.

Příjmy: V USA příjmy dlouhodobě stagnují, rostou jen u nejbohatší vrstvy společnosti. To se odráží na trhu s luxusním zbožím, uměním, na realitách, ale nákupní centra tímto vývojem trpí. Průměrný spotřebitel je v nákupech mnohem opatrnější a roste jeho citlivost na cenu. Ani během nakupování vánočních dárků už se nelze spoléhat na to, že spotřebitel bude nakupovat slepě bez ohledu na cenu.

Inflace a deflace: Na jednu stranu pozorujeme neustálý růst cen bydlení, vzdělání a ve zdravotní péči. Ceny spotřebitelského zboží od elektroniky až po technologie ale klesají. Produkty jako chytré mobilní telefony, Netlfix, datové služby a podobně navíc před deseti či dvaceti lety ve spotřebním koši vůbec nebyly. Stagnující příjmy, nové výdajové položky a rostoucí ceny v odvětvích, jako je zdravotní péče, vytvářejí velký tlak na maloobchodní nákupy spotřebitelů. 

Čas: Lidé jsou dnes pod velkým tlakem, všude jsme pronásledování naším mobilním telefonem, naše práce nás dostihne všude. Je tak vítáno cokoliv, co nám může uspořit čas. Domácnosti se tak stále více snaží omezit časově náročné nákupy v supermarketech.

Psychologie: Finanční krize byla pro spotřebitele traumatem, ale k tomu podle mého mínění nastal ještě jeden psychologický posun. Lidé dříve rádi nakupovali všechny možné věci, ale nyní se zdá, že tato záliba je pryč. Částečně to může být odrazem digitalizace, která nás například zbavuje potřeby velkých knihoven plných knih. To ale není zdaleka vše. Lidé se totiž posouvají od materialismu k zážitkům. Mnohem zajímavější se pro ně stávají dovolené, setkání s přáteli a podobně. 

Technologie: S ohledem na výše uvedené by bylo příliš jednoduché vinit ze všech problémů maloobchodu Amazon. Nelze ale popřít, že díky novým technologiím jsme dnes lépe informováni o cenách. Tradiční obchody už často slouží jen k tomu, aby se lidé na zboží mohli podívat a následně je koupit přes internet. Pokud nějaký obchod nemá konkurenceschopné ceny, je odsouzen k zániku.

Všechny tyto faktory přispívají k úpadku retailového sektoru. Ukazují, že společnost prochází fundamentální změnou ve spotřebě. Revoluce je to příliš pomalá na to, abychom ji jasně vnímali, ale příliš rychlá na to, aby se s ní dokázal tradiční maloobchodní sektor vypořádat.


 
 
 
 
 

Čtěte více:

Návrhy na perestrojku eurozóny jsou na stole. O jejím osudu ale rozhodne hlavně Macrel
11.6.2017 18:42
O euru toho bylo napsáno již hodně, včetně toho, jak jižní Evropě zne...
Ledničky zadarmo, boj proti americkému imperialismu a nakonec hlad
11.6.2017 12:56
Proč by vlastně měl být populismus problémem? Vždyť přece prosazuje po...
Trh s ropou sleduje Blízký východ, rizika pro cenu jsou však malá
12.6.2017 7:02
Cena ropy má po zasedání OPECu na konci května tendence k poklesu. Čá...
Víkendář: Jako kdybychom umístili centrum boje s fašismem do Berlína
11.6.2017 7:44
Trumpova návštěva Saúdské Arábie by měla budit velké obavy. Americký p...
Macron míří za ovládnutím drtivé většiny ve francouzském parlamentu
11.6.2017 22:12
Hnutí centristického francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data