Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ dementuje zprávy z Bulharska. Prodej tamních aktiv pokračuje

ČEZ dementuje zprávy z Bulharska. Prodej tamních aktiv pokračuje

19.09.2017 11:36, aktualizováno: 19.9. 17:35
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

ČEZ popřel spekulace, že zastavil prodej svých aktiv v Bulharsku. S informací o stopce dnes přišel bulharský list Standart, který se odvolal na tamní ministryni energetiky. Mluvčí polostátního gigantu Roman Gazdík ale uvedl, že proces prodeje pozastaven nebyl a pokračuje. Akcie ČEZ na pražské burze za dnešek ztratily 0,46 procenta.

ČEZ v Bulharsku prodává černouhelnou elektrárnu u Černého moře a především svoji distribuční firmu. Hospodářské noviny minulý týden napsaly, že nabídky ale představy společnosti nenaplňují a pokud nedojde k jejich zvýšení, mohlo by z prodeje distribuční sítě a elektrárny ve Varně sejít.

Dnes bulharský list Standart napsal, že prodej bulharských aktiv ČEZu se zastavil, a to buď dočasně, nebo definitivně. Pokud bude procedura pokračovat, bude kupce prověřovat bulharský energetický regulátor, uvedl také list, který citoval ministryni energetiky Těměnužku Pětkovovou.

„Proces prodeje zastaven nebyl a pokračuje. Nabídky vyhodnocujeme a se zájemci jednáme,“ uvedl Gazdík v e-mailu, který má Patria.cz k dispozici. O dementi dnes dříve informovala agentura Bloomberg.

Podle pondělních zpráv bulharského listu 24 Chasa obdržel ČEZ na svá aktiva pět nabídek sahajících od 120 po 250 milionů eur. Nejvyšší nabídku, skoro 250 milionů eur, podle listu předložila tepelná elektrárna Bobov dol, jejíž vlastník, podnikatel Christo Kovački do soutěže vstoupil s italskými partnery. Další nabídky obdržel ČEZ od společností Energo-Pro, Prista Oil, Inercom a Future Energy, která přišla s nejnižší nabídkou, 120 milionů eur.

Společnost Patria Finance odhaduje účetní hodnotu bulharských aktiv na zhruba 7,5 miliardy (290 mil. eur) a schopnost generovat provozní zisk EBITDA zhruba ve výši 1,3 miliardy Kč ročně. Do bulharských operací podnik podle odhadů Patrie investoval zhruba 13 miliard (0,5 miliardy eur).

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz, ČEZ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

ČEZ chce vydat dluhopisy za nejméně 150 milionů eur. Dnes osloví investory
12.09.2017 11:11
Energetická skupina ČEZ chce vydat dluhopisy splatné v roce 2028 v ob...
Rebalance indexů: V pražském PX si polepší ČEZ proti Erste, regionální CECE přivítá CETV
15.09.2017 9:58
S dalším čtvrtletím tu je pravidelná aktualizace hlavního indexu pražs...
ČEZ prý v Bulharsku čeká na vyšší nabídky. Dokončení prodeje se možná letos nedočkáme, říká analytik Patrie
15.09.2017 12:04
Nabídky zájemců o bulharská aktiva ČEZ nenaplňují představy společnost...
ČEZ dostal nabídky na bulharská aktiva za 120 až 250 milionů eur a chce víc, píše tamní list
18.09.2017 12:21
Energetická společnost ČEZ obdržela na svá bulharská aktiva pět nabíde...
ČEZ zastavil prodej aktiv v Bulharsku. Akciové futures dnes naznačují i pro Prahu ztráty
19.09.2017 8:49
Naváže akciová Praha na svůj včerejší výkon, kdy i přes náznaky ziskov...

Váš názor
  •  
    20.09.2017 9:35

    Čez popřel ? Je otázka času , kdy se možná dočteme , že ČEZ vyvrátil popření !! Vychází ty pomatené informace z ČEZu nebo z redakce Patria ? Bylo by dobré , aby se obě strany dohodly , ža nám akcionářům budou lhát stejně .
    Akcionář
  • schopnost generovat provozní zisk EBITDA zhruba ve výši 1,3 miliardy eur ročně
    19.09.2017 12:33

    tak to je to Bulharsko hodně zlatá slepička, když generuje takový zisky...
    qwer
    • Re: schopnost generovat provozní zisk EBITDA zhruba ve výši 1,3 miliardy eur ročně
      19.09.2017 12:41

      Že by befel PRODAT aby byly penízky na nové bloky v JEDU ??
      Bentley
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data