Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rusnok: Sazby porostou pozvolna. Kurz koruny odpovídá ekonomice

    Rusnok: Sazby porostou pozvolna. Kurz koruny odpovídá ekonomice

    05.12.2017 10:11, aktualizováno: 5.12. 11:52
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou lze očekávat i v příštím roce. Bude to ale pozvolný a dlouhodobý vývoj. Na dnešním setkání lídrů českého exportu to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň uvedl, že aktuálně kurz koruny odpovídá výkonnosti české ekonomiky.

    ČNB na počátku listopadu podruhé po ukončení kurzového závazku zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Rusnok tehdy uvedl, že rada ČNB může opět zvýšit úrokové sazby na jakémkoliv dalším měnovém zasedání, pokud to bude vyžadovat situace. Rada ČNB bude o nastavení měnové politiky letos ještě jednat ve čtvrtek 21. prosince.

    Rusnok dnes dále upozornil na to, že Česká národní banka byla třetí bankou po americkém Fed a kanadské centrální bance, která zvýšila úrokové sazby. "Evropská centrální banka zatím od této (uvolněné měnové) politiky neustupuje... V tomto směru my tento vývoj předbíháme, považuji to za naši jistou výhodu. Tento trend bude pokračovat také v příštím roce, pokud se nestane nic mimořádného, co by bylo mimo naší prognózu. To znamená, že i v příštím roce lze očekávat postupný návrat k vyšším úrokovým sazbám. Já myslím, že to bude pozvolný a dlouhodobý vývoj," uvedl guvernér.

    Upozornil, že při dalším rozhodování bude bankovní rada brát v úvahu kurz koruny. "Kurz koruny určitě nelítá nikde v oblacích, pokud jde o obecnou výkonnost ekonomiky. A při rozhodování o sazbách budeme přihlížet i k tomu, jak se bude vyvíjet kurz, o tom není pochyb," uvedl Rusnok. Dále řekl, že kurz koruny od ukončení intervencí posílil o téměř šest procent. "Moje hodnocení je, že ta situace byla zatím pozitivní, že nedošlo k žádným dramatickým výkyvům a k něčemu, s čím by se naše hospodářství nemohlo vyrovnat," dodal. V pondělí koruna uzavřela na 25,60 Kč/EUR a 21,60 Kč/USD.

    Upozornil, že při dalším rozhodování bude bankovní rada brát v úvahu kurz koruny. "Kurz koruny určitě nelítá nikde v oblacích, pokud jde o obecnou výkonnost ekonomiky. A při rozhodování o sazbách budeme přihlížet i k tomu, jak se bude vyvíjet kurz, o tom není pochyb," uvedl Rusnok.

    Celkově česká ekonomika podle guvernéra nevykazuje žádné výrazné nerovnováhy v klíčových makroekonomických indikátorech. Pouze růst ekonomiky, který se letos odhaduje na zhruba 4,5 procenta, je podle něj nad potenciálem ekonomiky.

     
     

    Čtěte více:

    ČNB letos podruhé zvýšila sazby. Růst mohou na každém z příštích zasedání, řekl Rusnok
    02.11.2017 13:22
    Česká národní banka v souladu s většinovým očekáváním analytiků a ekon...
    Rusnok: Sazby by během dvou let měly být kolem 3 %
    16.11.2017 10:18
    Měnová politika České národní banky (ČNB) by se měla normalizovat běhe...
    Rusnok: Vidím poloviční šanci na další růst sazeb ČNB už v prosinci
    20.11.2017 12:29
    Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok vidí 50procentní pravdě...

    Váš názor
    • jen aby to nepo..
      05.12.2017 14:29

      nakonec, tak se bojí při 10% inflaci zvýšit trochu sazby až nakonec bude pozdě a bud to budou muset udělat hodně razantně nebo budou muset použít rezervy, ale aby jich pak bylo dost :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
    •  
      05.12.2017 12:58

      "expert" promluvil....to se budou dít věci....
      abc
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu