Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Historie jasně ukazuje, jakým směrem Čína vykročila

Historie jasně ukazuje, jakým směrem Čína vykročila

2.3.2018 6:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský experiment s časově omezenou dobou působení vlády se začal blížit svému konci. Komunistická strana totiž navrhuje, aby prezident Si Ťin-pching zůstal ve funkci déle než pouhé dvě pětiletky. „Pokud uváží, že strana vládne celé zemi a prezident vládne straně, současné návrhy znamenají dvě věci: Ke změně ústavy skutečně dojde a současný prezident bude ve funkci po velkou část svého života podobně, jako tomu bylo u Mao Ce-tunga,“ tvrdí na stránkách Bloombergu politický komentátor Noah Feldman.

Z hlediska historických zkušeností s komunismem není současný vývoj v Číně velkým překvapením. Od Lenina po Brežněva vládli Sovětskému svazu diktátoři a v Číně se do komunistické formy halí tradiční forma imperiálního vládnutí. Překvapivá je spíše doba, kdy Čína naopak experimentovala s časově omezeným prezidentstvím. A není náhoda, že právě během tohoto období si tato země prošla nejrychlejším ekonomickým růstem v historii, který lze srovnávat jen s průmyslovou revolucí ve Velké Británii či s rozvojem Spojených států po skončení občanské války.

V podstatě došlo k tomu, že se Čína rozhodla experimentovat s novou formou vládnutí a zároveň i s tržní ekonomikou. Ta nejdůležitější rozhodnutí byla nově založená na konsenzu a vládnoucí elity se měnily každých deset let, aby umožnily příchod mladší generace. Čína se tím vyhýbala osudu zemí, jimž vládne jeden starý muž nebo jejich malá skupina. Je otázkou, nakolik byl tento systém vládnutí skutečně příčinou ekonomického zázraku, ke kterému v Číně došlo. Je ale rozumné předpokládat, že určitě přispěl k otevřenosti a větší ochotě riskovat.

Během kulturní revoluce se vedení strany a země zabývalo zejména vzájemným mocenským bojem, ale příchod konsenzuální formy vládnutí znamenal posun pozornosti směrem k ekonomickému růstu. Zároveň měl ale jednu velkou slabinu, a tou je korupce. Elity se sice přestaly snažit o vzájemné zničení, namísto toho se ale jejich cílem stalo obohacení. Nikdo navíc neměl velkou motivaci k odkrytí tohoto problému, protože vina za něj by byla vnímána jako kolektivní. Mnohem jednodušší bylo zůstat zticha a bohatnout.

Současný prezident nové situace využil ke svému prospěchu a cestě za mocí. Nejdříve poukázal na nespokojenost veřejnosti a pak její zlobu namířil na několik vedoucích činitelů strany, kteří byli obviněni a odsouzeni z korupce. Jeho plán byl brilantní v tom, že se jí skutečně dopustili, zároveň ale šlo o jeho protivníky. To ovšem veřejnost zase tolik nezajímalo. Nikdo nebyl v pozici, kdy by mohl proti protikorupční kampani protestovat už kvůli tomu, že nikdo na vrcholu mocenské pyramidy nebyl úplně čistý.

Současný prezident těží z přesvědčení, že pouze člověk s mocí diktátora je schopen vypořádat se s problémem korupce v Číně. A dokonce to může být pravda. Jenže historie dobře ukazuje, že diktátorství má i velmi stinné stránky. Diktátoři většinou nevěnují moc pozornosti rozdílným názorům, raději věří své vlastní propagandě. Trpí nadměrnou sebedůvěrou, pouští se do příliš ambiciózních projektů založených na špatných rozhodovacích procesech. Musí velkou část svého času a energie věnovat tomu, aby se udrželi u moci, a to sebou často nese snahy o eliminaci talentovaných mladých politiků. A co je pro současnou Čínu nejhorší, diktátoři jsou těmi, kteří velmi špatně zvládají proces změny a transformace společnosti.

Systém časově omezené doby vládnutí čínských prezidentů nebyl dokonalý, ale vytvořil stabilitu a šel ruku v ruce s historicky ojedinělým tempem ekonomického růstu. Pokud nastane posun k diktátorství, v krátkém období nemusíme zaznamenat výrazné negativní změny. Historie ale hovoří jasně, uzavírá Feldman.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Čínská HNA vzlétla vysoko... ale jak přistane?
18.2.2018 13:38
Čínský konglomerát HNA je na pokraji bankrotu. Společnost, jejíž košat...
Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang
23.2.2018 15:27
Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group,...
Evropa se chlubí svou zeleností, ale kvůli Číně se z ní stává popelnice
28.2.2018 16:56
Evropa se ráda chlubí tím, že stojí v čele snah o ochranu životního pr...
Čínský výrobce smartphonů Xiaomi plánuje dobýt svět
27.2.2018 7:38
Čínskému výrobci smartphonů Xiaomi se často přezdívá „čínský Apple“. S...
Doživotně prezidentem aneb současná realita čínské politiky
28.2.2018 12:11
Rozhodnutí z 25. února zrušit omezení počtu funkčních období čínského ...
Šéf představenstva čínské CEFC je údajně vyšetřován
1.3.2018 10:11
Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limi...

Váš názor
 • S některými lidmi je to těžké
  2.3.2018 7:39

  U nás máme prezidenta s omezeným funkčním obdobim a navíc voleným přímo voliči a mnozí zdejší "demokraté" nejsou stále spokojeni. Mám dojem, ze tací budou spokojeni pouze tehdy, když zvítězí pouze jejich kandidát. Je třeba se smířit s tím, ze demokracii se musíme učit stejně v ČR, jako v Číně. Pravdou je, že jsme s ni u nás doma poněkud dále. Alespoň ve volbě prezidenta.
  ZYX
  • Myslíte, že přímá forma demokracie
   2.3.2018 12:27

   je její nejvyšší forma? Pak se mýlíte. Musíte trochu studovat, pokud chcete vyjadřovat nátory. A souhlas s panem paopao dole - i když byl zvolen někdo demokraticky, to neznamená, že se může chovat jak chce. Naopak, on musí skládat účty, a to všem, i těm, kdo ho nevolili. Jinak tam nemá co dělat. To je druhá stránka demokracie - zodpovědnost.
   Bob
  • Re: S některými lidmi je to těžké
   2.3.2018 10:39

   Základem demokracie je opozitní názor, pokud není, není demokracie. Pokud by jsme neuznali volbu Zemana asi by to vypadalo zcela jinak. Dokonce si myslím, že i ti kteří volili Zemana musejí chtít znát odpověď na nestandardní kroky hlavy státu. Být zvolen a placen z našich peněz přece neznamená, že si dotyčný může dělat co chce. To by pak bylo jak v Rusku.
   paopao
Aktuální komentáře
11.12.2018
17:52Evropský parlament přijal návrh reverse charge, který prosazovalo Česko
17:46EK se nelíbí plán Vodafonu, jehož součástí je i převzetí UPC. Úřad spustil antimonopolní šetření
17:38Akcie, kterou jsem už dlouho neviděl
17:36Pražská burza červeným ostrovem, i Wall Street však zvolna zisky odevzdává  
17:15Trhy se těší na pokrok v americko-čínských jednáních, dolar roste
15:55SIPRI: Rusko se loni stalo druhým největším výrobcem zbraní, jedničkou zůstávají USA
15:47Yellenová varuje před další finanční krizí: V systému jsou gigantické díry
15:38Ministerstvo financí a ČNB zřejmě opět doporučí vládě nestanovovat datum vstupu do eurozóny
15:28Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS
13:06Nálada mezi německými investory překvapila. ZEW ale varuje před koncem roku
12:46Trhy obracejí vzhůru, pomáhá naděje na jednání Číny s USA  
12:42Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů
10:50Shiller: Probíhá jeden z největších realitních boomů v historii, donekonečna trvat nebude
10:23Pražská burza je ráno v Evropě červeným ostrovem  
9:13Rozbřesk: Česká inflace předčasně na cíli
8:58Evropa navazuje na současný optimismus, futures se zelenají  
8:33Macron po protestech avizoval daňové úlevy i zvýšení mezd
5:42Francouzi vyšli do ulic, chtějí nižší daně. Ignorují ale ekonomickou realitu
10.12.2018
22:02Wall Street odrazila minima
17:34Potopí akcie nakonec ropa?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI, m/m