Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Doživotně prezidentem aneb současná realita čínské politiky

Doživotně prezidentem aneb současná realita čínské politiky

28.02.2018 12:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozhodnutí z 25. února zrušit omezení počtu funkčních období čínského prezidenta Si Ťin-pchinga umožnilo nahlédnout pod masku čínské politiky. A odhaluje, že v době, kdy vládnoucí komunistická strana prezentuje Čínu jako moderní, spolehlivý a zodpovědný stát, schopný bránit globalizaci, představuje jejich vnitřní politický systém s monopolem jedné strany prospěchářského dinosaura. A také dokazuje, že snahy čínských lídrů stranu reformovat moc daleko nedošly.

Tyto snahy začaly už v 80. letech za legendárního Teng Siao-pchinga. Ve snaze podpořit předvídatelnost a institucionální stabilitu po chaosu posledních let Mao Ce-tunga, zavedl Teng sérii reforem, které postavily právo nad autoritářské řízení. Reformy obsahovaly povinný věk odchodu do důchodu a omezení počtu funkčních období čelných politiků. Podle ústavy z roku 1982 nesmí prezident sloužit více než dvě po sobě jdoucí období. Ale ústředním výborem nově ohlášený návrh se chce tohoto omezení zbavit. Doporučení výboru se odkývne na zasedání národního lidového kongresu, které začíná 5. března.

Současný čínský prezident Si se již postavil k několika Tengovým reformám zády. V roce 1980 varoval Teng před přílišnou koncentrací moci v rukou jedné osoby. Řekl, že země potřebuje jasněji rozlišovat mezi rolí strany a rolí vlády a také mluvil o potřebě „vyřešit problém postoupení nástupnictví“. Si má ještě autoritářštější pozici než jeho předchůdce Mao, rozmazal dělící linii mezi stranou a státem a odložil, ne vyřešil, problém svého nástupnictví.

Výsledkem je, že politický systém je čím dál více neprůhledný a nepředvídatelný. Události, které vedly k návrhu na odstranění omezení mandátu, napovídají o vážnosti situace v čínské politice. Ústřední výbor vydal své ústavní návrhy, jedním z nichž byl návrh zrušení limitu funkčních období, v dokumentu datovaném k 26. lednu. Toho dne ale žádné prohlášení výboru neproběhlo. Výbor se sešel ještě předtím 18. a 19. ledna, kdy se vydalo komuniké o ústavních změnách, ale některé podrobnosti chyběly. Návrhy změn ústavy tak musely proběhnout jak 19. ledna, tak 26. ledna. Ale až do 25. února nebylo jasné, že vůbec vyvstala otázka revize klausule počtu funkčních období.

Ústřední výbor byl svolán ještě na 26. února kvůli přípravám parlamentního zasedání. Normálně proběhne mezi jednotlivými jednání ústředního výboru několik měsíců. Potřeba projednat změny ústavy ale mohla vyžadovat jedno navíc, ale ani o jednom z nedávných dvou jednání se moc neví. Tato jednání totiž probíhají za zavřenými dveřmi a skoro v takové tajnosti, jak kdysi za Maa.

Další revize, kterou má schválit parlament, upevní ústavní právo strany vládnout. V současnosti je role strany zmíněna pouze v preambuli. Dodatek dá v prvním článku ústavy jasně najevo, že strana musí zůstat u moci. To dále naruší oddělení stranou a státu. Stejně jako souhlas, který udělí parlament novému národnímu dozorčímu orgánu – velice mocné protikorupční instituci, ve které jsou hierarchie státu i strany nerozlučně propojené.

Během posledního roku usiloval Si o představení Číny jako příkladu pro další země - meritokratická autokracie, která se držela v čele díky rychlému hospodářskému růstu a vyhýbala se zmateným změnám v politice, které postihly demokracie. Je ale otázka, zda země s doživotním prezidentem a bez oddělení strany od státu, bude lákavým modelem.

Zdroj: The Economist

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Čína dotahuje kontrolu nad obyvatelstvem do těžko představitelného extrému
10.02.2018 12:51
Představte si společnost, kde vláda hodnotí občany podle jejich důvěry...
Čínská HNA vzlétla vysoko... ale jak přistane?
18.02.2018 13:38
Čínský konglomerát HNA je na pokraji bankrotu. Společnost, jejíž košat...
Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang
23.02.2018 15:27
Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group,...
Čínský výrobce smartphonů Xiaomi plánuje dobýt svět
27.02.2018 7:38
Čínskému výrobci smartphonů Xiaomi se často přezdívá „čínský Apple“. S...
Travel Service přebírá kontrolu nad ČSA, kupuje podíly od státu a Korejců
27.02.2018 13:58
Společnost Korean Air Lines společně se společností Prisko, vlastněné ...

Váš názor
  •  
    28.02.2018 13:14

    V hodnocení Čínského modelu bych byl velmi opatrný. Mě osobně se nelíbí, ale takovýto, nebo podobný způsob řízení země je stár tisíce let a taky tak dlouho přežil a osvědčil se. Kdyby byl neúspěšný tak nepřežije. Demokracii tady máme tak 50-100 let a to je příliš málo na to, abychom již mohli hodnotit je li úspěšnější nebo není. Je li demokratický model řízení lepší než ten autoritářský čínský. Jak se "demokracie" brání invazi např. Islámu nebo jaký má vliv na demografický vývoj již vidíme v praxi. K čemu lepší "demokratický" systém, když se nedokáže bránit a přežít?
    hb
  • Neefektivní
    28.02.2018 12:23

    Tento nový model je předevšímneefektivní. Pokud je někdo neomezeně dlouho u moci a nepřiouští žádnou kritiku, ba ani diskusi o alternativách, zcela jistě nebude riozhodování efektivní a pdajný protikorupční úřad bude sloužit jen vzájemnému si vyřizování účtů. Pro nás ostatní je v tom cynická naděje, že z Číny nebude tak hned nový tahoun světové ekonomiky, jako jimi byly USA 1918-1978. Dostaneme čas, abychom zareagovali a zyvšuje se naše naděje na úspěch.
Aktuální komentáře
06.05.2025
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y