Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Jak ovlivní výsledek italských voleb trhy?

Fidelity: Jak ovlivní výsledek italských voleb trhy?

07.03.2018 13:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Italské volby, které proběhly o víkendu, vyústily v parlament bez jasné většiny. Výsledný mix je o něco méně pozitivní, než se očekávalo, a na trhy zřejmě přinese volatilitu. Claudio Ferrarese, portfolio manager Fidelity International, to potvrzuje: „V krátkodobém horizontu, řekněme v příštích 3-5 týdnech, očekávám volatilitu spreadů a relativní pokles italského trhu oproti Evropě. Myslím, že proces vytváření nové vlády bude dlouhý a výsledky lze proto těžko předvídat.“

Hnutí pěti hvězd 5SM a Lega sice získaly dohromady 50 % hlasů, ale potenciální koalice mezi těmito dvěma stranami je v tuto chvíli nepravděpodobná. Výsledky ukazují rostoucí podporu populistickým stranám. Ze stran středopravé koalice získaly Forza Italia / Berlusconi 13,94 % nebo Lega / Salvini 17,69 %, oproti tomu Hnutí pěti hvězd (5SM) získala 32,22 %, což z ní dělá nejsilnější politickou stranu v Itálii.

Co je jiné oproti očekávání?

• Výsledky 5SM jsou ještě lepší, než se předpokládalo – 2 % nad očekávání.

• Středolevá koalice má nejslabší podporu,

• V rámci středo-pravicové koalice zaostala Forza Italia za očekáváním, zatímco jasným vítězem je Lega, která je jedinou stranou v koalici s výsledkem nad 17 %.

Co to znamená pro trhy?

Zatímco trh predikoval situaci, kdy by koaliční vláda založená na středových stranách (PD, Forza Italia a Lega) byla možná, všeobecné volby jasnou většinu nepřinesly. Vláda středopravé koalice je nyní nepravděpodobná vzhledem ke špatnému výsledku PD a Forza Italia. Claudio Ferrarese doplňuje: „Na druhé straně překvapivě silnější výsledky jak 5SM, tak Lega přináší určitou volatilitu. Obě strany v minulosti vyjádřily euroskeptické názory a během kampaně měly tendence obhajovat volnější fiskální postoj.“

„Co se týče výhledu pro italské akcie na rok 2018 jsem optimistický,“ dodává Claudio Ferrarese. „Italské oživení „popadá dech“ a je poháněné jak vývozci, tak domácími podniky. Vývozci mají prospěch z celosvětového hospodářského růstu, v domácí ekonomice pak klesá nezaměstnanost, což vede k vyšší spotřebě a následně k tvorbě pracovních míst.“

V této fázi však nastane spíše cyklické než strukturální oživení, protože u toho záleží na externích faktorech. Nicméně vytváří se zde poměrně silné růstové momentum. Pozitivní dopad na výnosy domácích společností je vidět zejména v sektorech jako bankovnictví nebo utility a v segmentu menších a středních podniků, u kterých jsme v několika posledních letech zaznamenali pokles zisků.

Krize totiž nedávno zvýšila úroveň nesplácených úvěrů a podobně jsou na tom i příjmy z ropy a na to navázaný business energetických společností a výrobců elektřiny. Tyto akcie výrazně podhodnocovaly trh, zatímco mnoho průmyslových společností nebo společností se spotřebním zbožím zaznamenalo výrazný růst výnosů a zažilo obchodování na hladinách, které jsou dnes výrazně vyšší než minulé vrcholné úrovně (například Luxottica nebo Campari). Claudio Ferrarese proto očekává změny i ve finančním sektoru: „Při výhledu na příštích 3 – 5 let proto konečně vidím příležitost pro banky, aby opět zvětšily zisky díky širšímu oživení ekonomiky a normalizaci úrokových sazeb.“

 
 

Čtěte více:

Stane se Španělsko jádrem eurozóny?
06.03.2018 17:04
Po globální finanční krizi a následně dluhové krizi v eurozóně se Špan...
Některé americké akcie tvrdě doplatí na „Ameriku na prvním místě“
06.03.2018 18:30
Jednu chvíli už to vypadalo, že americký prezident si od někoho nechal...
Diplomacie států Perského zálivu: Hodně letadel, málo pilotů
07.03.2018 6:33
V prosinci během oslav národního svátku Kataru svištěly vzduchem v ryc...
Warrena Buffetta zlákaly reality v Berlíně. Ceny rostou pomaleji proti dalším evropským metropolím
07.03.2018 8:49
Americký miliardář a známý investor Warren Buffett vstupuje na berlíns...
Investiční tip mezi pivovary: Zajímavý fundament i technika, cenu srazila korekce trhů
07.03.2018 10:24
Prudká korekce akciových trhů z přelomu ledna a února neušetřila ani p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data